שתף קטע נבחר

ישראליות יקרות, אל תתנשאו עלינו

אל תתייחסו אלינו בפטרונות. אל תחוללו בעבורנו מהפכות, ואל תנסו לנקות את החצר האחורית שלנו. אנחנו עושות זאת בדרכנו, וטוב יותר: יש עורכות דין חרדיות, וסטרטאפיסטיות חרדיות, ויש נשים חרדיות שמובילות שינוי בכל תחום שניתן להעלות על הדעת. דווקא מנכ"ליות חילוניות אין הרבה

לא בטוח שעטרה קניגסברג מכירה את דורון מטלון, ולהפך. השתיים חלפו זו על פני זו בכותרות המרכזיות של השבוע החולף, מבלי לדעת אפילו שקיים ביניהן קו משותף.

 

<< עוד חדשות ועדכונים - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

עו"ד עטרה קניגסברג, מנכ"לית מרכז "רקמן", הביאה את ועדת השרים לענייני חקיקה לתמוך בהצעת חוק שתאפשר, לראשונה, לנשים להתמנות לתפקיד מנכ"ל בתי הדין הרבניים, לאחר שהגישה בג"ץ בנושא. דורון מטלון התפרסמה לפני כשנה וחצי, לאחר שנאבקה בהדרת נשים באוטובוסי "אגד". השבוע היא הוכתרה ל"נערת ישראל".

 

עוד עוצמה נשית בערוץ היהדות :

 

אז מה משותף ביניהן? הפטרונות, שלא לומר הצביעות החילונית לפעול בחצר החרדית דווקא, ולהתעלם מהעוולות הצועקות לעין במגרש הקרוב לביתם - הציבוריות הישראלית החילונית.

 

דווקא לחרדיות נטפלתם?

יום אחרי שהידיעה על כך שאו-טו-טו מתמנה מנכ"לית לבתי הדין הרבניים, התפרסמו נתונים מבישים לגבי מעמדן של נשים בדו"ח מבקר המדינה. בחברות הממשלתיות מכהנים 49 גברים ורק 10 נשים. בחברת החשמל קיימים 28 מנהלים ומנהלת אחת; בסגל הבכיר בבתי החולים מכהנים 220 גברים ורק 22 נשים.

 

 (צילום: עטא עוויסאת) (צילום: עטא עוויסאת)
(צילום: עטא עוויסאת)

 

לא ש"קווי מהדרין" זה בסדר, אבל זאת "רוזה פארקס הישראלית"? (צילום: אלעד גרשגורן   ) (צילום: אלעד גרשגורן   )
לא ש"קווי מהדרין" זה בסדר, אבל זאת "רוזה פארקס הישראלית"?(צילום: אלעד גרשגורן )

 

גם המצב באקדמיה אינו מזהיר: רק 210 נשים בכירות, לעומת 1,239 גברים. אבל העיוות הזועק ביותר לשמיים נמצא בחברות הממשלתיות - 68 מנכ"לים ואף לא מנכ"לית אחת. אפס.

 

מנכ"לית לבית הדין? יפה בג"ץ אחד קודם, לחנך את החרדים כאן, עכשיו ומהר. שוויון מגדרי? הכרה ביכולותיהן ובמעלותיהן התרומיות של נשים? מנכ"לית במשרדינו? אתם לא באמת מתכוונים לכך. יש חסמים, יש דרישות תובעניות של המקצוע, אישה לא יכולה להשקיע בעבודה כמו גבר, ויש אפילו: "מסורת בארגון שלפיה מתמנים גברים לתפקידים האלה". על המשפט המקומם הזה חתום אלי גליקמן, מנכ"ל חברת החשמל המוארת, ולא דיין חרדי חשוך.

 

איתור שאר-רוח בבגד ים

דורון מטלון כבר זכתה לכינוי "רוזה פארקס הישראלית" לאחר שהתעמתה עם חרדים באחד מ"קווי המהדרין".

יובהר כי קווי מהדרין הם שערורייה, רעה חולה ומעוותת. אם הגאון הרב ר' שלמה זלמן אוירבך יכול היה לנסוע באוטובוס מעורב, יכול גם כל אברך חרדי אחר לעשות כן.

 

אך את האצבע המאשימה אני לא מפנה כלפי החברה החרדית, אלא דווקא כלפי "אגד" שבחרה למכור נשים חרדיות ושאינן חרדיות עבור בצע כסף. ג'ורג' מאלורי טיפס על האוורסט כי הוא היה שם, גם החרדים מתעקשים לאכוף את האוטובוסים המופרדים כי הם שם, כי "אגד" הניחה אותם לפתחם.

 

בשבוע שעבר התפרסמה שוב דורון מטלון, כשהפכה ל"נערת ישראל" בטקס שהוא מופת לשמירה על כבודן של נשים, כמובן. כשהן מטופפות על נעלי עקב, ולגופן בגדי ים זעירים - עמדו 20 נערות לבחירה מול שופטים ושופטות כשכל עם ישראל מלווה את התהליך הנאור בפריים-טיים.

 

לאורך כל התחרות הודגש כי השופטים מתרשמים בעיקר מהאינטלקט ומהערך המוסף שהנערות מביאות איתן, אבל באלה אי אפשר להבחין בלבוש מלא, כמובן. בגד הים הוא תנאי סף הכרחי לחשיפת שאר הרוח.

 

מטלון וקניגסברג הן רק דוגמה

אני לא מאשימה את דורון מטלון או את עו"ד עטרה קניגסברג. זכותן להתפרסם, ובציבוריות הישראלית יש דרך

בטוחה לעשות זאת – "להיכנס בחרדים". אז מה אם נשים מבוזות במרחב הציבורי? אז מה עם נשים "מוחפצות" לעין כל? הרבה יותר קל להאשים את החרדים בביזוי נשים.

 

אז מה אם נשים בישראל נבלמות בדרך לפסגה? אז מה אם אין אף מנכ"לית בחברה ממשלתית? הרבה יותר קל ובטוח לדרוש למנות מנכ"לית לבתי הדין הרבניים. שיתחילו את המהפכה בלעדינו. אנחנו כבר נצטרף מתישהו. או שלא.

 

מטלון וקניגסברג הן רק דוגמה. בעת כתיבת שורות אלו יש רבות כמותן שמתכננות את הפרובוקציה הבאה שתשנה את דפוסי החשיבה במגזר החרדי; שחושבות על הפינה החשוכה במרחב החרדי שיש "להאיר" ו"לתקן" - ואליהן בדיוק אני מבקשת לפנות.

 

אנא, אל תתנשאו. אל תתייחסו אלינו בפטרונות. אל תחוללו בעבורנו מהפכות, ואל תנסו לנקות את החצר האחורית שלנו. אנחנו עושות זאת בדרכנו שלנו טוב יותר: יש שפע של עורכות דין חרדיות וסטרט-אפיסטיות חרדיות (שאתם לא רוצים להעסיק, אבל זה כבר נושא למאמר אחר). יש נשים חרדיות שבוחרות בקריירה אקדמית, ויש נשים חרדיות שמובילות שינוי בכל תחום שניתן להעלות על הדעת.

 

ויש אפילו נשים חרדיות שעוסקות בסוגיות הייצוג הפוליטי, אז אנא התחילו דווקא בחצר הקדמית שלכן. כי אנחנו צריכות אתכן, ושכמותכן, הכדי לשנות את החברה הישראלית מהמסד עד לטפחות, וכדי שיהיה לנו לאן לשאוף: לתקן בה את כל העוולות הקיימות כלפי נשים, לשנות בה את השיח על נשים, ולקדם בה נשים. רק השאירו לנו את המרחב החרדי - והשינוי יקרה. הוא כבר קורה.

 

  • אסתי רידר-אינדורסקי היא עמיתת מחקר במכון "שחרית" המבקש לבחון מחדש את החברה הישראלית, לנפץ דעות קדומות ולעודד מכנה משותף חברתי רחב, וחברה ב"מעורבות" - קבוצת נשים חרדיות המהווה פלטפורמת עשייה למען קידום האישה החרדית

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שוקי ורחל לרר
אסתי רידר-אינדורסקי
צילום: שוקי ורחל לרר
מומלצים