שתף קטע נבחר

אושר סופית: ביטול מנוי במכון כושר בכל עת

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק הגנת הצרכן שקובעת כי צרכן יוכל בכל עת לבטל עסקת רכישה של יחידת נופש או שירותי ספורט ומכון כושר, תמורת דמי ביטול שייקבעו בחוק. הצעת החוק נבעה ממאבקם של בעלי יחידות הנופש בבתי המלון של "קלאב הוטל"

מנויים חדשים על חדרי כושר , מועדוני בריאות, בריכות שחיה ומכונים לעיצוב הגוף, וכן רוכשי יחידות נופש יוכלו בתוך מספר שבועות לבטל את התקשרותם תמורת דמי ביטול קטנים מקנסות היציאה המוטלים עליהם עד כה.

 

הקלות אלה נקבעו בתיקון חוק הגנת הצרכן שהתקבל היום (ג') בכנסת בקריאה שנייה ושלישית, ביוזמת ח"כ איתן כבל (עבודה) שעמד בראש קבוצת ח"כים שחתמה על הצעתו.

 

 

קלאב הוטל אילת. מצוקת הלקוחות הולידה את החוק (צילום: ג'ו קוט) (צילום: ג'ו קוט)
קלאב הוטל אילת. מצוקת הלקוחות הולידה את החוק(צילום: ג'ו קוט)

 

דמי הביטול בחדרי הכושר והמוסדות האחרים הדומים לא יעלו על 25% משווי העסקה. בביטול ההתקשרות לרכישת יחידות נופש ניתן יהיה לקבל 50% מהחלק היחסי של הסכום הראשוני ששולם צמוד למדד. החוק ייכנס לתוקף 6 חודשים לאחר פרסומו ברשומות, כלומר בעוד כ-7 חודשים, אבל הוא יחול גם על עסקאות שיעשו מיום פרסום החוק.

 

ההודעה על הביטול - לפחות חודש מראש 

לפי החוק החדש, מנויים שיירשמו על חדרי כושר ובריאות שיבקשו לבטל את ההתקשרות לפני תום התקופה לה התחייבו, יידרשו לבקש זאת מהבעלים לפחות חודש מראש. בעת ההרשמה הבעלים יוכלו להציע להם לפחות שני מסלולים לתשלום, חודשי או שנתי. בחוק נקבע כי ניתן יהיה לגבות מהם דמי ביטול רק אם שני המסלולים הוצעו להם בכתב.

 

עוד נקבע כי הבסיס לדמי הביטול יהיה ההפרש שבין המחיר במסלול החודשי למחיר במסלול השנתי כפול מספר חודשי השימוש במינוי. עם זאת נקבע כי דמי הביטול לא יעלו על 25% מסך העסקה רק אם היא בוטלה בתוך 4 החודשים הראשונים למנוי. אם העסקה תבוטל במהלך 4 החודשים הבאים, דמי הביטול לא יעלו על 20% משווי העסקה, ואם היא תבוטל ב-4 החודשים האחרונים דמי הביטול לא יעלו על 17% משווי העסקה.

 

לגבי ביטול עסקאות רכישת זכויות ביחידות נופש, שייעשו לאחר כניסת החוק לתוקף, העסקה תתבטל מתום המועד השנתי הקרוב שבו הייתה לצרכן זכות שימוש ביחידה, בהתאם לביטול העסקאות שנעשו בעבר. בביטול עסקאות עתידיות יוחזרו 50% מהחלק היחסי של הסכום הראשוני ששולם צמוד למדד, עבור התקופה שבה לא השתמשו ביחידה.

 

מלונאים אשר יעמידו קשיים לפני בעלי היחידות המבקשים למכור אותן, או ידרשו מהם תשלום על העברת הבעלות, יחויבו להחזיר להם את מלוא סכום העסקה הראשוני.

 

ח"כ כבל אמר היום, "קבלת החוק מתקנת את אחת העוולות הממושכות שנגרמה לרבבות צרכנים. אני לא רוצה להפריז בחשיבותו במיוחד כלפי עשרות אלפי האזרחים שהיו כבולים תקופה ארוכה לפרשת יחידות הנופש של קלאב הוטל. העברתי בכנסת לא מעט חוקים, אבל תמיד אזכור את החוק הזה שהוא הכי חשוב אותו העברתי בימי חיי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
צילום: shutterstock
סוף לכבילות לחוזים דרקוניים
צילום: shutterstock
מומלצים