שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  7 עובדות שחשוב לדעת על פרצטאמול
  היא התרופה הנפוצה ביותר בארה"ב לשיכוך כאבים, בטוחה לשימוש במהלך ההריון וגם לילדים. 7 עובדות שכדאי לדעת על הפרצטאמול בעקבות ההחלטה להגביל אותה למכירה ללא מרשם

  מיליארדי בני אדם בכל העולם ומיליוני בני אדם בישראל נוטלים תרופות המכילות פרצטאמול. בנוסף, פרצטאמול, נמצא בשימוש נרחב ביותר בילדים, לשיכוך כאבים ולהורדת חום. בישראל התכשיר המוביל המכיל פרצטאמול, משווק תחת המותג "אקמול".

   

  עוד סיפורים חמים – בפייסבוק שלנו

   

  מאות מחקרים הראו כי תרופות המכילות פרצטאמול, הינן בטוחות מאוד לשימוש. עם זאת חשוב לציין, כי כמו בכל תרופה, בה נעשה שימוש לרעה, כלומר נטילת
  מינון גבוהה בהרבה מהמומלץ, קיימת אפשרות לתופעות לוואי וסיכונים.

   

  עוד כתבות

  כאבים: מה הסיבות להופעתם ואיך מטפלים בהם?

  אתם אופטימים? משככי כאבים ישפיעו עליכם יותר

  לא לרסק כדורים: 7 טעויות מסוכנות בנטילת תרופה

   

   אספנו עבורכם כמה עובדות מחקריות, שחשוב לדעת על פרצטאמול:

   

  1. פרצטאמול מאושר לשימוש בכל שלבי ההיריון, בהמלצת רופא (בניגוד לתכשירים המבוססים על החומר הפעיל איבופרופן, כמו למשל נורופן ואדויל).

   

  2. פרצטאמול (כגון אקמולי) – הינו היחיד הניתן לשימוש בילדים בכל גיל, כולל ילודים.

   

  3. לפרצטאמול שכיחות נמוכה ביותר של תופעות לוואי, בתנאי שמשתמשים במינון המומלץ.

   

  4. בסקירה של מעל 500 מחקרים על שימוש בפרצטאמול ביותר מ-31,000 ילדים ומבוגרים, בעת שימוש במנות המומלצות, לא נמצאו עדויות לתופעות לוואי אפשריות, כגון רעילות קשה בכבד, בכליות או במערכת העיכול.

   

  5. פרצטאמול הינו תכשיר בטוח ביותר: רק נטילה של מינון הגבוה פי 10 מהמנה המומלצת בקרב מבוגרים ופי 13 מהמנה המומלצת לילדים, במנה חד פעמית, עלולה להוות סיכון להרעלה.

   

  6. במחקר מבוקר של טיפול כנגד חום בפרצטאמול בהשוואה לאיבופרופן (כגון נורופן או אדויל) במעל 25,000 ילדים בארה"ב, נמצאו בקרב המטופלים באיבופרופן מקרים של דימום חריף ממערכת העיכול. לעומת זאת לא נרשם אף מקרה בעת הטיפול בפרצטאמול.

   

  7. הסיכון המשולב לתמותה מטיפול ממושך באיבופרופן ותרופות NSAID אחרות (כמו למשל נורופן או אדויל) כתוצאה מסיבוכים במערכת העיכול, במערכת השתן והכליות ובלב ובכלי הדם, גדול פי 16 בהשוואה לפרצטאמול.

   

  בשורה התחתונה, השימוש בפרצטאמול, הינו בטוח ביותר להורים ולילדים בתנאי שהשימוש בו נכון ונעשה בטווח המינונים המומלצים. על כן, חשוב להקפיד על מינון מתאים של התרופה לילדים, במידת האפשר לפי המשקל הילד.

   

  הכותב הוא מומחה ברפואת ילדים, טוקסיקולוגיה, פרמקולוגיה קלינית ובריאות הציבור

   
   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  פרצטאמול. אחת התרופות הכי נפוצות בעולם
  צילום: shutterstock
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים