שתף קטע נבחר

קרי דרש, יעלון התנצל: "לא התכוונתי לפגוע"

העימות הפומבי עם האמריקנים, שאמרו כי שר הביטחון "חתרן ומעליב", הוביל לשיחת הבהרה בין יעלון להייגל. "לא הייתה בדבריי התרסה, ביקורת או כוונה לפגוע בארה"ב", טען יעלון, לאחר שקרי מחה על דבריו בפני נתניהו

שר הביטחון שוב נאלץ להתנצל בפני האמריקנים: בעקבות העימות הפומבי בינו לבין הממשל בוושינגטון, שהפך אתמול לדו-קרב של אמירות חריפות, שוחח אמש (יום ד') שר הביטחון משה (בוגי) יעלון עם מקבילו האמריקני צ'אק הייגל והתנצל בפניו. "בדבריי לא הייתה כל התרסה או ביקורת או כוונה לפגוע בארצות הברית או ביחסים איתה", אמר לו יעלון, לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו קיים איתו לפני כן שיחת הבהרה.

 

השיחה עם נתניהו התקיימה לאחר שמזכיר המדינה ג'ון קרי מחה בפני ראש הממשלה על דברי שר הביטחון שלו. בעקבות זאת, ערך יעלון שיחת הבהרה נוספת, הפעם עם שר ההגנה האמריקני הייגל. בהודעה מטעם יעלון נאמר כי השניים דנו בהתפתחויות ובאירועים האחרונים באזור, ובפרסומים בתקשורת ביומיים האחרונים.

 

לאחר שאמר לנתניהו כי יבהיר את דבריו בפני האמריקנים, יעלון התנצל בפני הייגל ואמר: "יש חשיבות עליונה ליחסים האסטרטגיים בין המדינות, כמו גם ליחסים האישיים ולאינטרסים ההדדיים. אני מעריך מאוד את היחסים בכל הרמות בין ישראל לארצות הברית בכלל ובין מערכות הביטחון בפרט. יש לי הערכה עמוקה מאוד ליחסים בין המדינות ולך באופן אישי. הערכתי מאוד את היחסים הללו עוד כרמטכ"ל ואני מעריך אותם היום מאוד כשר הביטחון, ומכיר את מלוא עומקם וחשיבותם. יש לי מחויבות מלאה ליחסים האלו ולשיתוף הפעולה בין ישראל לארצות הברית בכל צורה שהיא". 

 

ההתנצלות השנייה של יעלון ב-2014

על פי ההודעה ממשרד הביטחון, מזכיר ההגנה הייגל אמר ליעלון באותה שיחה: "אני מודה לך על ההבהרה ואני מכיר בכך שחלק מהדברים הוצאו מהקשרם. אני מעריך את היחסים האישיים בינינו ואת היחסים בין המדינות ומעריך את דבריך על המחויבות ליחסים אלו".

יעלון וקרי. רצף של עימותים (צילום: שגרירות ארה"ב) (צילום: שגרירות ארה
יעלון וקרי. רצף של עימותים(צילום: שגרירות ארה"ב)

אנשיו של יעלון אמרו כי אין מדובר בהתנצלות, אלא בהבהרה. בכל מקרה, זו הפעם השנייה ב-2014 שיעלון נאלץ לקיים שיחה דומה עם בכיר אמריקני. בעקבות דבריו על קרי, נאמר בהודעה מטעם לשכתו בתחילת ינואר השנה כי "שר הביטחון לא התכוון לפגוע במזכיר המדינה, והוא מתנצל אם מזכיר המדינה נפגע מהדברים שיוחסו לשר".

 

השיחה הנוכחית התקיימה לאחר שהאמריקנים הגישו מחאה רשמית על דברי יעלון. דוברת מחלקת המדינה ג'ן סאקי אמרה כי בשיחתו עם נתניהו הביע מזכיר המדינה קרי את דאגותיו מדברי יעלון. היא סירבה להתייחס לתוכן השיחה ולומר אם קרי דרש בה התנצלות או אולי אפילו את פיטוריו של יעלון, אבל הדגישה: "שוררת אצלנו מבוכה מהנוהג של יעלון להגיב על מגוון נושאי ביטחון".

 

"יעלון מזלזל וחותר תחת יחסי המדינות"

בחודשים האחרונים צוטט יעלון כמה וכמה פעמים מתבטא בחריפות נגד ארצות הברית. לאחר שטען בעבר בשיחות סגורות כי קרי "משיחי ואובססיבי", המשיך יעלון למתוח ביקורת על הלחץ האמריקני בסוגיית המשא ומתן. השבוע צוטט יעלון כמי שחוזר שוב על דברים קשים נגד "החולשה האמריקנית", דבר שעורר זעם במחלקת המדינה.

גם אז הוא נאלץ להתנצל ()
גם אז הוא נאלץ להתנצל

בעקבות אותם דברים תקף גורם אמריקני רשמי בחריפות את שר הביטחון ואמר כי דפוס הפעולה שלו "חותר תחת יחסי המדינות". לדבריו, "היינו המומים מדבריו, שמציבים בבירור סימן שאלה באשר למחויבותו ליחסי ארצות הברית וישראל. זהו חלק מדפוס פעולה מטריד שבו יעלון מזלזל בממשל האמריקני ומעליב את בכיריו".

 

התגובה של אנשי יעלון לא איחרה לבוא. אלו האשימו את הממשל האמריקני בניסיון לפגוע בו פוליטית. "האמריקנים מכנים אותו 'אגוז קשה לפיצוח' 'וקיצוני', אך בפועל הוא עומד איתן אל מול מה שהוא מזהה כסכנה לביטחון המדינה והאזרחים", אמרו בסביבת שר הביטחון. "יעלון תמיד מדגיש את הקשר ההדוק עם ארצות הברית ואת חשיבותו, אבל מעלה כל מיני סוגיות אסטרטגיות שהוא רואה כמי שבגללן נגרם נזק לארצות הברית. הוא אומר את הדברים כבר המון זמן, וזה מעולם לא הפריע לאיש. אבל כעת מחפשים להתנגח בו בכל מיני הזדמנויות". בסופו של דבר הזעם האמריקני עשה את שלו, ויעלון נאלץ להבהיר את דבריו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
שר הביטחון יעלון. מבהיר
צילום: מוטי קמחי
מומלצים