שתף קטע נבחר

נתניהו מקדם פיקוח על מחירי דירות

ראש הממשלה יביא לישיבת קבינט הדיור השבוע הצעה לפיה המדינה תקבע מחירי מטרה לדירות ברחבי הארץ, וקבלן שיתחייב למכור במחירים אלה יזכה בהנחה ברכישת הקרקע. ההצעה תוגש לקבינט הדיור לצד הצעת שר האוצר,יאיר לפיד, על קביעת מע"מ בשיעור של 0% על רכישת דירה ראשונה

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, יביא בישיבת קבינט הדיור, שתתקיים מחר (ב') בצהריים, הצעה לפיה יקבעו מחירי מטרה לדירות ברחבי הארץ. מחירים אלו יקבעו על ידי המדינה, בפרויקטים שונים שייבנו על קרקע מדינה. קבלנים שיבקשו לרכוש את הקרקע יתחייבו למכור את הדירות במחיר שלא יעלה על המחיר שקבעה המדינה.

 

תוכניות הממשלה בדיור - כותרות בערוץ הנדל"ן

 

הצעת נתניהו זוכה לתמיכת נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג וראש המועצה הלאומית לכלכלה יוג'ין קנדל. ההצעה תוגש לקבינט הדיור לצד הצעת שר האוצר,יאיר לפיד, על קביעת מע"מ בשיעור של 0% על רכישת דירה ראשונה.

 

הרעיון לקבוע מחירי מטרה לדירות נולד במשרד השיכון וכבר עלה בדיונים שהתקיימו בחודשים האחרונים. במהלך הדיונים הללו הוצע כי המדינה תגדיר פרויקטים לבנייה על קרקע מדינה בערים במרכז ובהם תקבע מחירי מטרה לכ-80% מהדירות בכל פרויקט. מחירים אלה ייקבעו על ידי חישוב המחיר החציוני למ"ר בכל אזור והורדת 15% ממנו. לאחר מכן, תשווק הקרקע לקבלנים שיתחייבו למכור את הדירות במחיר שלא יעלה על המחיר המפוקח. אותם קבלנים יתמודדו במכרז על הקרקע, כאשר הקבלן שיציע את המחיר הגבוה ביותר יזכה בפרויקט.

 

כך מתכוונים לשמור על רווח ראוי לקבלן, תוך פיקוח על מחירן של כמה עשרות אלפי דירות שייבנו בשנים הקרובות. על פי מקורות במשרד ראש הממשלה, ראש הממשלה הביא את ההצעה לידיעתו של שר האוצר שבוחן אותה כעת ולאחר שדן בה עם יועצו הכלכלי, יוג'ין קנדל, ונגידת בנק ישראל קרנית פלוג.

 

כך מתכוונים לשמור על רווח ראוי לקבלן תוך הכנסת מחירן של כמה עשרות אלפי דירות שייבנו בשנים הקרובות לפיקוח. על פי מקורות במשרד ראש הממשלה, ראש הממשלה הביא את ההצעה לידיעתו של שר האוצר שבוחן אותה כעת ולאחר שדן בה עם יועצו הכלכלי, יוג'ין קנדל, ונגידת בנק ישראל קרנית פלוג. לדברי המקורות, פלוג וקנדל מעדיפים את ההצעה הזו על פני הצעת מע"מ בשיעור 0% מכיוון שקיים חשש קטן יותר שההטבה תגולגל לכיסי הקבלנים.

 

מוקדם יותר היום הזהיר שר השיכון, אורי אריאל, כי הפעלת תכנית מע"מ בשיעור אפס כפי שתובא מחר לקבינט הדיור, תספק מענה חלקי בלבד לצורך בהורדת מחירי הדיור. לדברי אריאל, רק החלה של ההטבה גם על קבוצת משפרי הדיור (הקבוצה הגדולה ביותר בשוק הדירות החדשות– 10% מכלל העסקאות במשק), לצד רוכשי דירה ראשונה (8% מכלל העסקאות במשק), תיצור את המסה הקריטית הנדרשת לצורך השפעה על מחירי הדירות, תוך בלימת עליות המחירים ושינוי המגמה כלפי מטה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
בנימין נתניהו
צילום: רויטרס
מומלצים