שתף קטע נבחר

האמא של פורצות הדרך החרדיות

חמישה ימים לפני הבחירות, ביקשתי את תמיכתה של הרבנית עדינה בר שלום. טלפון אחד, בלי יותר מידי שאלות - והיינו בביתה. ולא אשכח את המילים שאמרה לי אז: "זה כל כך חשוב שתלכו לשם, וברגישות ובאצילות תעשו את הדברים הנכונים". עבורי ועבור חרדים רבים היא מנהיגה ואם להישען עליה

בשנת 1970 הוענק לרב עובדיה יוסף זצ"ל, פרס ישראל לספרות תורנית. כעבור 44 שנים, יוענק השנה פרס ישראל על מפעל חיים לבתו הבכורה, הרבנית עדינה בר שלום, שאף תדליק משואה. לא סגירת מעגל, כי אם דווקא הרחבתו.

 

<< לעוד חדשות ועדכונים - היכנסו לדף הפייסבוק של ערוץ היהדות >>

 

את הרבנית עדינה בר שלום פגשתי לראשונה לפני כמה חודשים. בבחירות המוניציפאליות האחרונות עמדתי בראש רשימת "עיר ואם – אמהות למען אלעד". הייתה זו הפעם הראשונה שנשים חרדיות התמודדו בעיר חרדית למועצה, בהסכמה אישית של רבנים חרדים, שלא יכלו לחשוף את שמם ולתת לכך הסכמה ציבורית.

 

עוד בערוץ היהדות :

 

חמישה ימים לפני הבחירות, הציעו לי שתי נשות ציבור חרדיות וחברות טובות, לבקש את תמיכתה של הרבנית עדינה בר שלום. טלפון אחד, בלי יותר מידי שאלות - ויום אחרי כבר עלינו אליה הביתה.

 

הכניסה את "ישראל השנייה" לתמונה

נכנסתי ביראת כבוד וחיל ורעדה, ופגשתי אישה מרשימה, אצילית, חמה ואנושית, שדיברה אתנו בגובה

העיניים ובחביבות גדולה. הרבנית נתנה לנו את ברכתה ותמיכתה הציבורית מול המצלמה, וזאת למרות שהשתתפותן של נשים חרדיות בפוליטיקה, שנויה מאוד במחלוקת בתוך הציבור החרדי. וגם למרות הקשר שבין משפחת יוסף לתנועת ש"ס.

 

ולא אשכח את המילים שאמרה לי אז: "זה כל כך חשוב שתלכו לשם, וברגישות ובאצילות תעשו את הדברים הנכונים". מילים שמייצגות כל כך את אופייה, ואת דרך פעילותה: עשייה ושינוי והובלת דרך, אבל הכל ברגישות ובאצילות, מתוך כבוד לאנשים שפועלים מולם או עבורם.

 

מעבר לפועלה ולמהפכה שחוללה בתחום ההשכלה האקדמית לבני ולבנות המגזר החרדי, הרבנית עדינה בר שלום היא אולי מי שמייצגת יותר מכל את הכניסה של בני החברה החרדית בפרט, ובני "ישראל השנייה" בכלל, למרכז הציבוריות הישראלית, וזאת בלי להתפשר במאום: לא על אורחות חייה הדתיים, לא על עולמה האמוני, ולא על זהותה הדתית-חרדית-ספרדית.

 

מנהיגה ואם להישען עליה

אם פועלה המרכזי של הרבנית עדינה בר שלום הוא בתוך המגזר החרדי, במתן אפשרות לרכישת השכלה והתפרנסות בכבוד - הרי שבמקביל לכך, היא פועלת לעיצוב פניה ועתידה של מדינת ישראל כולה, הן בתחום החברתי כלכלי, והן בזה המדיני. היא אשת ציבור שנוקטת עמדה ברורה בכל תחום שנוגע לחיינו במדינת ישראל, ושואפת לתרום ולקחת חלק בהחלטות בכל התחומים.

 

היא אמרה לי: "זה כל כך חשוב שתלכו לשם, וברגישות ובאצילות תעשו את הדברים הנכונים" (צילום: ישראל ברדוגו) (צילום: ישראל ברדוגו)
היא אמרה לי: "זה כל כך חשוב שתלכו לשם, וברגישות ובאצילות תעשו את הדברים הנכונים"(צילום: ישראל ברדוגו)

 

ובעצם, גם את זה הביאה הרבנית מבית אבא. קל היה לטעות ברב עובדיה ולחשוב שהוא המנהיג התורני והפוסק של פלג צדדי בחברה הישראלית, במיוחד מאז שנוצר החיבור בינו לש"ס. אולם הרב עובדיה, להבדיל מ(כמעט) כל פוסקי הדור האחרים, בחר שוב ושוב להתעסק בשאלות הקשות והמשמעותיות למדינה ולעם בתחומי הגיור, העגונות, העולים מאתיופיה, החזרת שטחים ועסקת שליט.

 

עבורי ועבור נשים וגברים רבים בתוך המגזר החרדי; עבור הצעירות והצעירים שלא היו רוכשים השכלה אקדמית בלעדיה, ועבור אלה מאתנו שבחרו בעשייה ציבורית - הרבנית עדינה בר שלום היא מנהיגה מעוררת השראה, והיא אם להישען עליה.

 

רבות מהדרכים שאנו הולכים בהן היום, היא סללה. אני מקווה שאנשי ציבור בחברה הישראלית כולה, ילמדו ממנה לעשות את מה שחשוב לעשות וצריך לעשות, ללא מורא וללא פשרה על עמדותינו והאמונות שלנו, ומתוך אחריות לקהילות שאנחנו מגיעים מהן, ולחברה הישראלית כולה, והכל ברגישות ובאצילות, בחן ובדרכי שלום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ישראל ברדוגו
מיכל צ'רנוביצקי והרבנית עדינה בר שלום
צילום: ישראל ברדוגו
מומלצים