שתף קטע נבחר

קבינט הדיור אישר: פטור ממע"מ ומחיר מטרה

קבינט הדיור אישר פה אחד את התוכנית למתן פטור ממע"מ לרוכשי דירה ראשונה, ולהקמת צוות לניסוח מכרזי "מחיר מטרה" מוזלים. נגידת בנק ישראל על מתן הפטור: חלק גדול מההטבה עשוי שלא להגיע לרוכשים, חשש שיווצר שוק שחור כדי לקבל ההטבה

קבינט הדיור אישר בצהריים (ב') פה אחד את התוכנית למתן פטור ממע"מ לרוכשי דירה ראשונה, ולהקמת צוות לניסוח מכרזי "מחיר מטרה" מוזלים. לדברי שר הבינוי והשיכון, אורי אריאל, התוכנית המפורטת למכרזי מחיר מטרה תוגש מיד לאחר חג הפסח.

 

עוד על תוכניות הממשלה להוזלת הדיור:

 

כמו כן אישר הקבינט פה אחד את ההצעה לחובת דיווח למי שיש לו דירה שנייה. הקבינט אף אישר את הצעת ההחלטה של חוק שכירות הוגנת. ראש עיריית תל אביב רון חולדאי, שהשתתף גם הוא בדיון, הציג לשרים מצגת לתמיכתו בהצעה.

 

הקריטריונים המסתמנים: 

 (צילומים: אלכס קולומויסקי, גיל יוחנן, ירון ברנר) (צילומים: אלכס קולומויסקי, גיל יוחנן, ירון ברנר)
(צילומים: אלכס קולומויסקי, גיל יוחנן, ירון ברנר)

 

בנוסף, הקבינט אישר את הצעת ההחלטה לתמרוץ ראשי רשויות. שר האוצר, יאיר לפיד, אמר בהקשר זה: "אנחנו רוצים לתמרץ ראשי רשויות שלא בהסכמי גג. יישום המהלך יהיה מיידי ויוגבל בשלב הראשון לשלוש שנים".

  

קבינט הדיור אף אישר פה אחד את ההצעה להרחבת הסכמי הגג. במהלך הדיון בנושא אמר השר אריאל: "אנחנו מביאים היום לאישור של הקבינט הרחבה משמעותית של החלטה קודמת מסוף שנת 2013 כך שנוכל לחתום על הסכמי גג נוספים עם רשויות נוספות, עד להיקף כולל של כ-100,000 יחידות דיור. הסכמי הגג מהווים את הנדבך החשוב ביותר במלחמתנו ביוקר הדיור, ורק דרכם נוכל להגדיל באופן משמעותי את ההיצע. תיקון ההחלטה היום יאפשר לנו לחתום על הסכם גג עם ראש העין הכולל כ- 15,700 יחידות דיור באזור הביקוש".

 

לפיד: הממשלה המציאה את השיטה

שר האוצר, לפיד, אמר בישיבה: "מאז 2009 עלו מחירי הדיור עלו ב-64%. זו לא עליית מחירים זאת שיטה. ממשלת ישראל המציאה את השיטה והיא תשים לזה סוף. היום זה קבינט הדיור הכי חשוב שהיה עד כה. נביא כאן היום את הצעת המע"מ והקמת הצוות שינסח את מחיר המטרה".

 

עוד אמר לפיד: "יש כאלה שאומרים בימים האחרונים שהמע"מ הוא לא הצעד הנכון. אני מבקש להזכיר שזה לא נועד לכלכלנים ולפוליטיקאים אלא לצעירים ומעמד הביניים. יש בעיית אי אמון בשוק. נדל'ן זה שוק של ציפיות. ראינו בימים האחרונים שהשוק מגיב והציבור מאמין לתוכניות. באופן עקרוני אני נגד מע"מ דיפרנציאלי כי הוא יוצר קבוצות לחץ. אבל דיור לא דומה למוצרי חלב ולא דומה להיי טק. כי מדינת ישראל היא לא הבעלים של 93% מהפרות או המוחות אבל כן הבעלים של 93% מהקרקעות".

 

פלוג: הבעיה היסודית היא היצע הדירות

במהלך הדיון אמרה נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג: "אני רוצה להקדים ולומר שהבעיה היסודית של הדיור היא בהיקף ההיצע. הגדלת ההיצע כפי שמסתמנת בשנתיים האחרונות עם דגש על אזורי הביקוש היא בכיוון הנכון. לגבי קביעת מחיר המטרה אמרה פלוג כי "זה יעזור בהגדלת ההיצע, וישלח מסר אמין לציבור שהממשלה פועלת להורדת מחירים גם במחיר איבוד הכנסות". 

 

באשר לסוגיית הפטור ממע"מ, אמר פלוג: "ישנם חסרונות. יישום התוכנית יגדיל את הביקוש לדירות חדשות. ככל שההיצע קשיח יותר יהיה לחץ על המחירים - ובהיעדר פיקוח על המחירים חלק גדול מההטבה לא יגיע לרוכשים. הפיקוח הוא בעייתי - עודף הביקוש החריף יתמרץ חלק מהרוכשים לשלם בצורה עוקפת ויווצר שוק שחור כדי לקבל ההטבה".

 

עוד אמרה פלוג: "הקריטריונים שנקבעו לזכאות לא מיטיבים עם האוכלוסיות החלשות, ועליית המחירים שתיגרם תקשה על המשפחות החלשות עוד יותר. מדובר בהטבה פרמננטית. מכיוון שמדובר בחקיקה, גם אם יתברר בעתיד שההטבה אינה מועילה, המציאות הפוליטית לא תאפשר לבטל את ההטבה, כפי שלא ניתן היום לבטל פטורים כגון מע"מ על אילת".

 

לדבריה, "לצעד יש עלות תקציבית גדולה וצריך למצוא מקור מימון. סביר שבמרוצת הזמן יגדל הלחץ להרחיב את הזכאים. צריך לציין מאיזה מס יממנו את ההטבה. הפטור המוצע יגביר את הלחץ על הוספת פטורים נוספים".

 

שתי הצעות להורדת המחירים 

קבינט הדיור דן בשתי תוכניות להוזלת מחירי הדירות שהאמירו בעשרות אחוזים בשנים האחרונות - האחת של ראש הממשלה בנימין נתניהו והשנייה של שר האוצר יאיר לפיד.  

 

 

שתי התוכניות נועדו להוריד את מחיר הדירה שתירכש במסגרתן: הצעתו של לפיד היא לעשות זאת באמצעות קביעת מע"מ בשיעור של 0% על הדירה, מה שיוזילה בכ-15%. תוכניתו של נתניהו היא לעשות זאת באמצעות קביעת מחיר מפוקח שמשקף הנחה של כ-20% על מחיר השוק ("מחיר מטרה").

 

הצעת נתניהו כוללת הקמת צוות שבתוך שלושה שבועות יגיש תוכנית לפרסום מכרזים לצורך בניה למגורים על פי מכרזי מחיר מטרה. בראשו יעמוד שר האוצר לפיד וישתתפו בו שר השיכון אורי אריאל, מנכ"ל משרד ראש הממשלה הראל לוקר ומנהל רשות מקרקעי ישראל בנצי ליברמן.

 

כתבות נוספות בנושא בערוץ הנדל"ן

 

התוכנית, עליה הודיע אתמול ראש הממשלה נתניהו (שנולדה במשרד השיכון לפני כמה חודשים), היא לאתר פרויקטים לשיווק קרקע מדינה לבנייה שבהם ערך הקרקע גבוה יחסית. אלו יהיו פרויקטים בערים במרכז הארץ כמו מודיעין, ראש העין, קרית גת, רמת גן ועוד. בפרויקטים אלו תקבע המדינה מחיר המשקף הנחה של 20% על מחיר השוק החציוני באותו אזור ותחיל את המחיר המפוקח הזה על 80% מהדירות בפרויקט.

 

לאחר מכן, תשווק הקרקע לקבלנים בדרך של מכרז. הצעות המחיר של הקבלנים במסגרת המכרז ישקפו את ההערכה שלהם בנוגע לרווח שניתן להפיק מהפרויקט, בהתחשב בכך שמחירן של 80% מהדירות מפוקח ונתון מראש. הצעות המחיר יהיו מן הסתם נמוכות יותר מאשר בפרויקטים רגילים וכך תסבסד המדינה, דרך אובדן הכנסות על הקרקע, את המחיר המפוקח שיציעו הקבלנים לרוכשים.

 

לצד זאת, הקבינט דן גם בתוכנית לפיד שמטרתה להעניק לכל רוכש שעומד בקריטריונים שקבעה המדינה אפשרות לרכוש דירה עד מחיר מסוים (שייקבע על ידי המדינה) במע"מ של 0%. הקריטריונים המסתמנים לזכאות הם: זוגות עם ילדים, רווקים עד גיל 35 או ידועים בציבור עם ילדים, ששירתו שירות צבאי/לאומי ורוכשים את דירתם הראשונה. מחיר התקרה להטבה נועד לוודא שקבלנים לא יעלו את המחירים ויגלגלו את ההטבה לכיסם. אם התוכנית תצליח, היא תוביל להורדת מחירים של כ-15.25% עקב ביטול מרכיב המע"מ בעסקה.

 

בהכנת הידיעה השתתף אביטל להב

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים הורנשטיין, ידיעות אחרונות
צילום: חיים הורנשטיין, ידיעות אחרונות
צילום: רויטרס, עופר עמרם
צילום: רויטרס, עופר עמרם
מומלצים