שתף קטע נבחר

לפיד לקבלנים: תנו הנחות, מחיר הדירות יירד

שר האוצר העריך בוועידת הנדל"ן של "כלכליסט" כי מחירי הדירות יירדו עוד לפני כניסתה לתוקף של הטבת מע"מ 0% על רכישת דירה ראשונה. הסביר: נדל"ן הוא שוק של ציפיות - אם "הבת של ריקי מחדרה" ובעלה ההיי-טקיסט ייחכו עם קניית הדירה, המחירים יירדו. שר השיכון: "אל תקנו דירה בינתיים"

שר האוצר, יאיר לפיד, דיבר היום (ג') בוועידת הנדל"ן של "כלכליסט" ואמר כי הוא צופה שמחירי הדירות יירדו עוד לפני כניסתה לתוקף של הטבת מע"מ 0% על רכישת דירה ראשונה. "מחירי הדיור עומדים לרדת", אמר לפיד. "הם עומדים לרדת, מפני שנדל"ן הוא שוק של ציפיות. זה לא מופיע בשום גיליון אקסל, אבל ציפיות הן הדבר שהכי משפיע על השוק.

 

 

"קחו זוג צעיר, סטריאוטיפי ודווקא בגלל זה אמיתי: הבעל שירת בגבעתי ועובד בהיי-טק, האשה מורה בכיתות הנמוכות (היא דור שני למורות, כי לאמא שלה קוראים ריקי כהן והיא גרה בחדרה), יש להם שני ילדים, בני שש ושלוש.

 

"אם הזוג הזה אומר לעצמו, 'אנחנו חייבים לקנות דירה כי המחירים הולכים לעלות' - המחירים יעלו. אם הזוג הזה אומר לעצמו – וזה מה שהוא אומר לעצמו בשבועות האחרונים – 'בואו נחכה קצת, נראה לנו שהמחירים מתחילים לרדת' – המחירים יירדו".

 

"הקבלנים עלולים להיתקע עם הדירות"

לפיד פנה מעל הבמה לקבלנים והמליץ להם למכור דירות בטענה שהמחירים ירדו. "אם הקבלנים יודעים ומאמינים שהפעם המדינה מתכוונת ברצינות, יש להם אינטרס מובהק להוריד מחירים כבר עכשיו. גם מפני שהשוק נעצר בחריקת בלמים והם עלולים להיתקע עם הדירות שהם בנו כבר ועם התשלומים לבנקים, גם מפני שתוכניות כמו מחיר מטרה ומיסוי הדירות להשקעה יורידו את המחירים עוד יותר בהמשך.

 

"זו המשוואה החדשה: לקונים כדאי לחכות, כי המחירים יירדו. לקבלנים כדאי לתת הנחות, לפני שהמחירים יירדו עוד יותר. ואני אומר מפה לקבלנים, תמכרו. כי המחירים ב-2015 יהיו נמוכים יותר מ-2014".

 

לפיד הדגיש כי המשמעות העיקרית של הצעדים שבהם נוקטת לאחרונה הממשלה היא ההחלטה לוותר על הכנסות ממסים וממכירת קרקע לטובת הורדת מחירי הדירות. "משנת 2009 עד שנת 2013 – ארבע שנים - מחירי הדיור עלו ב-64%. זו לא עליית מחירים, זו לא התייקרות, זו שיטה.

 

"זו שיטה שבה כולם הרוויחו כסף – המדינה, היזמים, הקבלנים, הספוקלנטים, רוכשי דירות ההשקעה - אבל היה לשיטה הזו גם מחיר. והמחיר הוא שדור שלם קרס לנגד עינינו. ולזה אנחנו עכשיו שמים סוף. כי הצעירים האלה לא מאמינים לדיבורים, אבל הם מאמינים לשורה התחתונה. ואם בשורה התחתונה במקום להרוויח מיליארדים על חשבונם, המדינה מחליטה להוסיף מיליארדים לחשבונם – אז הם יודעים שהמדינה הפעם, לשם שינוי, מתכוונת ברצינות, והמחירים באמת יירדו".

 

שר השיכון: אל תקנו דירה בינתיים

שר הבינוי והשיכון, אורי אריאל, השתתף אף הוא בוועידה וחיזק את דברי לפיד. "אם יש בידיכם להמתין עם רכישת דירה, אני אומר לכם – אל תקנו דירה בינתיים. תקופת המעבר קשה, אבל תוך כמה חודשים ייטב לכולם לרבות לקבלנים. יהיה יותר היצע, יותר התחלות בנייה – יהיו יותר מכל המדדים הרלבנטיים", אמר.

 

השר אריאל הוסיף: "אנחנו מגדילים את היצע הדירות בפריפריה, וכעת עושים מאמץ כי ההיקפים יגדלו מאוד גם במרכז הארץ ואזורי הביקוש, כבר ב-2014 אך יותר ויותר ב-2015 ועוד יותר ב-2016 – מקומות כמו מודיעין, ראש העין, קרית ביאליק, ראשון לציון, יבנה וגדרה".

 

לדבריו, "בתחום ההתחדשות העירונית, בין גדרה לחדרה כבר כמעט לא רואים ירוק. יש לנו פוטנציאל לבנות מאות אלפי יחידות דיור כמעט בכל הערים הוותיקות – גם בתל-אביב, גם בירושלים, גם בראשון לציון. ניקח שכונות ותיקות ונבנה בתים חדשים, מודרניים, עם ממ"ד ומעלית ונפנה את השיכונים הישנים. אנשים יקבלו דירות הרבה יותר טובות. אני רואה בזה יתרון גדול מאוד".

 

באשר להצעות שהתקבלו באחרונה על ידי קבינט הדיור, אמר שר השיכון כי "אנחנו רוצים לקצר את תקופת חוסר הוודאות, לרבות זו של (חוק) המע"מ, ונתמוך בכך בכנסת, אבל זה ייקח עוד קצת זמן כי זה יגיע רק עוד חודשיים לכנסת ויעבור את הליכי החקיקה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי מנדלבאום
"השוק נעצר בחריקת בלמים". לפיד
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים