שתף קטע נבחר

בוטלה העמלה על קניית כרטיסים באינטרנט

הרשות להגנת הצרכן וסחר הוגן הוציאה הוראה שאוסרת, בין היתר, על בתי קולנוע ומשרדים למכירת כרטיסים לגבות את עמלת "דמי הטיפול" על קנייה ברשת. אז איפה הקאץ'?

בשורות טובות למזמיני הכרטיסים ברשת: החל מהיום (ד') לא תשלמו "דמי טיפול" על קניית כרטיסים באינטרנט. כך על פי הוראה שהוציאה הרשות להגנת הצרכן וסחר הוגן שאוסרת על בתי העסק השונים לגבות את העמלה שהרגיזה צרכנים רבים.

 

למה עדיין אי אפשר להכניס מזון מבחוץ לקולנוע?

מחיר התלת מימד: גלובוס ישלם 100 אלף דולר

יותר מ-100 מסכי קולנוע חדשים: פריחה או שיקום?

 

מנהלת הרשות להגנת הצרכן והסחר ההוגן, עו"ד תמר פינקוס, הוציאה הנחייה גורפת לכל העוסקים במשק האוסרת עליהם לגבות תוספות מעבר למחירים המוצהרים של מוצרים ושירותים כגון עמלות, דמי רישום וכו'.

 

פינקוס מפעילה את ההוראה מכוח חוק הגנת הצרכן המחייבת את העוסקים לפרסם רק "מחיר כולל" של מוצר או שירות ללא שום תוספת בצידו. ההנחיה הופצה באמצעות ארגוני המעסיקים השונים כגון איגוד לשכות המסחר, והתאחדות בתי הקולנוע. בכוונת הרשות להתחיל לאכוף את החוק בעניין זה בכל הענפים.

 

עמלה ולמה? (צילום: jupiter) (צילום: jupiter)
עמלה ולמה?(צילום: jupiter)

 

בתי הקולנוע יכולים להתחכם

משמעות ההנחיה, לדוגמה, על מחירי כרטיסים למופעי בידור דוגמת בתי הקולנוע, היא שהם לא מורשים לגבות תוספת של 4 שקלים לכרטיס שמחירו המוצהר בפרסום הוא 38 שקל, אם הכרטיס נרכש באמצעות האינטרנט.

 

אך אליה וקוץ בה: פינקוס הבהירה כי ההנחיה איננה פוסלת את עצם התוספת אלא רק את פרסום התוספת בנפרד ממחיר הכרטיס. כלומר בתי הקולנוע יהיו רשאים לגבות בפועל את התוספת אם יכתבו בפרסום באינטרנט שמחיר הכרטיס הוא 42 שקל ולא 38 שקל, כי אז הוא יהיה בגדר "מחיר כולל" לפי חוק הגנת הצרכן, גם אם המחיר בקופה יישאר 38 שקל.

 

עוד הבהירה פינקוס בהקשר זה שחוק זה איננו חל על גביית העמלות השונות בבנקים על אותם שירותים (כגון העמלה המוזלת על פעולה בכספומט לעומת עמלה מוגדלת על ביצוע אותה עולה בידי פקיד באשנב). זאת מאחר שהבנקים כמו חברות הביטוח פועלים על פי חוקים נפרדים מחוק הגנת הצרכן.

 

היועצת המשפטית של ועדת הכלכלה עו"ד אתי בנדלר מסרה כי מנהלת הרשות מוסמכת להוציא את ההנחיה מכוח חוק הגנת הצרכן על פי החוק מבלי שההנחיה תחייב אישור מיוחד של הוועדה כמו לגבי צווים או תקנות. בנדלר אמרה שהיא מברכת את עו"ד פינקוס על החלטתה להתחיל לאכוף את החוק המחייב הצגת "מחיר כולל" בלבד ללא תוספות לצידו.

 

ח״כ מיקי רוזנטל (העבודה) קידם אמנם יוזמת חקיקה בנושא, אולם בימים האחרונים הודיעה לו הרשות כי ניתן לערוך את השינוי גם בצו שנכנס לתוקפו הערב.

  

״כיום הזמנת כרטיסים דרך האינטרנט עבור משפחה שלמה יכולה להגיע עד עשרות שקלים״, אמר ח״כ רוזנטל. ״בן-אדם גם עובד יותר קשה כי הוא מזמין לעצמו ומדפיס לעצמו את הכרטיסים ובסוף עוד משלם יותר. מה שבכל מקום בעולם עולה יותר זול, כאן עולה ביוקר.

 

"אנחנו מביאים פה בשורה ושינוי של מנהג מאוד מרגיז. אנשים לא הגונים שהכניסו יד לכיסנו ולקחו כסף ועכשיו מתברר שזה גם לא חוקי. אם יתחכמו ויתחילו להעלות מחירים בעקבות ביטול דמי הטיפול, נשקול תביעה ייצוגית. מקווה שלא יעמידו אותנו במצב הזה״.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים