שתף קטע נבחר

תוכנית הדירות המוזלות תקועה בממשלה

חילוקי דעות בין צוותי האוצר לשיכון על גיבוש קריטריונים לזכאי תוכנית "מחיר מטרה" של שר השיכון מעכבים שיווק של אלפי דירות במחירים מפוקחים

הדירות המוזלות מתעכבות? תוכנית "מחיר מטרה", שאמורה להוריד את מחירי הדירות החדשות בישראל בכ-20% ואשר אושרה לפני יותר מחודש בממשלה, תקועה בעקבות מתיחות בין צוותי משרד האוצר לצוותי משרד השיכון. לדברי גורמים המעורים בפרטים, מתיחות זו עלולה לסכל את תוכניות קבינט הדיור להוזלת הדירות בישראל.

 

כתבות נוספות בנושא: 

 

תוכנית "מחיר מטרה" היא יוזמה שמקדם שר הבינוי והשיכון, אורי אריאל, ובמסגרתה אמורים משרד השיכון ורשות מקרקעי ישראל לשווק קרקעות מוזלות לקבלנים - שיתחייבו למחיר סופי הנמוך ב-20% ממחיר השוק. להטבה זו זכאים חסרי דיור ומשפרי דיור, אך הקריטריונים הסופיים טרם גובשו. זאת למרות שצוותים משותפים של משרדי השיכון והאוצר היו אמורים לסיים את מלאכתם לפני כ-3 שבועות.

 

נזכיר כי לפני למעלה מחודש אישר קבינט הדיור, בראשות שר האוצר יאיר לפיד, לקדם את תוכנית "מחיר מטרה", לצד תוכניתו של לפיד להוריד את שיעור המע"מ ברכישת דירה חדשה מקבלן ל-0%. גם בתוכנית זו טרם גובשו הקריטריונים הסופיים לגבי הזכאים. בשלב זה, מדובר בזוגות צעירים חסרי דירה ורווקים מעל גיל 35 חסרי דירה.

 

מדוע, אם כן, תוכנית הוזלת הדירות של השר אריאל מתעכבת? גורמים המקורבים לצוותים אמרו ל-ynet כי העיכוב בגיבוש הקריטריונים נעוץ בעיתוי של אישור התוכניות. לטענתם, שר האוצר מעוניין כי החקיקה לגבי תוכנית המע"מ תושלם, ורק לאחר מכן תוצג תוכנית מחיר המטרה.

 

הגורמים הוסיפו כי השר מעוניין שבאזורים בהם יהיו הסכמי גג תחול תוכנית המע"מ - ולא תוכנית מחיר המטרה, אף שדווקא באזורים אלה התוכנית של השר השיכון מתאימה, לדבריהם. עם זאת, הבהירו כי שר האוצר אינו מתנגד לתוכנית של שר השיכון.

 

גורם המקורב לאחד הצדדים הבהיר בשיחה עם ynet כי לא מדובר ב"עניין של אגו". "מחיר מטרה אמור להשפיע באופן דרמטי על הוזלת שוק הנדל"ן, וראש הממשלה דוחף לכך. ביומיים-שלושה הקרובים נדע לאן נושבת הרוח", ציין הגורם.

 

ממשרד השיכון נמסר בתגובה: "הכנת מכרזי מחיר מטרה מקודמת על ידי שר הבינוי והשיכון והדרג המקצועי במשרד באופן נמרץ ומעמיק ביותר, בשיתוף כל הדרגים הרלוונטיים במשרד ומחוצה לו. השיחות עם משרד האוצר לסיום ניסוח ההצעה מתנהלות בצורה חיובית, ועם סיום החג הן יחודשו בימים הקרובים על מנת להביא להבשלת תוכנית מחיר מטרה ולהורדת מחירי הדיור בהקדם האפשרי".

 

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "מול שר האוצר ויו"ר קבינט הדיור ניצבת מטרה ברורה: הורדת מחירי הדיור. הדרג המקצועי במשרד האוצר עובד מסביב לשעון כדי להביא את תוכנית מחיר המטרה כתוכנית המשלימה הטובה ביותר, מבלי לפגוע בהסכמי הגג הקיימים והעתידיים, שמהווים את הבסיס להגדלת היצע הדיור. העבודה בין הצוותים נעשית באווירה טובה".

 

רמת השרון: דירה פלוס חניה ומחסן

בתוך כך, פורסם הבוקר כי משרד האוצר הקשיח את תנאי המכרז בתוכנית הדיור להשכרה בעיר רמת השרון. במכרז שפורסם לבניית 246 יחידות בדרום רמת השרון, נדרש כי כל דירה חדשה שתיבנה תכלול חניה פרטית ומחסן צמוד - וזאת ללא שינוי במחיר השכירות.

 

פרויקט זה מקודם על ידי שר האוצר, לאחר שבמערכת הבחירות הבטיח 150 אלף יחידות דיור להשכרה תוך עשור. ההשקעה, לפי התוכנית, תבוא מכיוונם של הגופים המוסדיים - והמדינה תניע את המיזם באמצעות סבסוד התחלתי ומתן רשתות ביטחון (השלמה למחיר שכירות שייקבע אם וכאשר יהיה שינוי בשוק השכירות).

 

הפרויקט הדיור להשכרה צפוי להתחיל בערים חיפה, רמת השרון והרצליה. מחיר הדירות המוצעות להשכרה יעמוד על כ-65% ממחיר השוק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שר האוצר, יאיר לפיד, ושר השיכון, אורי אריאל
מומלצים