שתף קטע נבחר

היסטוריה בוותיקן: 2 אפיפיורים חיים במיסה

אחרי 2,000 שנה, אירוע חסר תקדים בכנסייה הקתולית: פרנסיסקוס שכנע את קודמו, בנדיקטוס ה-16, לקחת פסק זמן מפרישתו ולהשתתף בטקס הכרזת האפיפיורים יוחנן ה-23 ויוחנן פאולוס ה-2 כקדושים. מאות אלפים בוותיקן

רגע כזה לא רואים כל יום: מאות אלפי בני אדם מילאו היום (יום א') את כיכר פטרוס הקדוש בוותיקן לרגל יום היסטורי במיוחד עבור ארבעה אפיפיורים - האפיפיור פרנסיסקוס וקודמו בתפקיד בנדיקטוס ה-16 עשו כבוד לקודמיהם בתפקיד יוחנן ה-23 ויוחנן פאולוס ה-2 והכריזו עליהם קדושים, הפעם הראשונה שבה שני אפיפיורים חיים משתתפים במיסה המונית ובטקס מסוג זה. ynet מעביר שידור חי מהטקס ברומא.

 

עוד חדשות בעולם :

ר"מ דרום קוריאה התפטר בשל טביעת המעבורת

יעד חדש לאיומי טרור במצרים: פפסי קולה

המלך הוא כתום: "יום המלך" הראשון בהולנד

בשאר נשאר: אסד יצחק בדרך לכהונה נוספת

 

בין הראשונים להגיע לכיכר המרכזית בוותיקן לפני הזריחה היו מאמינים קתולים מפולין, ארץ הולדתו של יוחנן פאולוס ה-2, והם נשאו עמם את דגלי הלבן-אדום של פולין.  

 
רצה להיות "נסתר מהציבור". בנדיקטוס ה-16 (צילום: AP) (צילום: AP)
רצה להיות "נסתר מהציבור". בנדיקטוס ה-16(צילום: AP)

האפיפיור הפורש בן 87 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
האפיפיור הפורש בן 87(צילום: רויטרס)

מקרב בין אגפיה השונים של הכנסייה. פרנסיסקוס (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מקרב בין אגפיה השונים של הכנסייה. פרנסיסקוס(צילום: רויטרס)

מאמינים רבים ישנו על מזרנים ברחוב כדי להגיע ראשונים לטקס בכיכר פטרוס הקדוש (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מאמינים רבים ישנו על מזרנים ברחוב כדי להגיע ראשונים לטקס בכיכר פטרוס הקדוש(צילום: EPA)

מאמין קתולי בוותיקן עם דגל פולין, ארץ הולדתו של יוחנן פאולוס ה-2 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מאמין קתולי בוותיקן עם דגל פולין, ארץ הולדתו של יוחנן פאולוס ה-2(צילום: AFP)

רגע היסטורי. העיתון החצי רשמי של הכנסייה "ל'אובזרבטורה רומנו"  (צילום: AFP) (צילום: AFP)
רגע היסטורי. העיתון החצי רשמי של הכנסייה "ל'אובזרבטורה רומנו" (צילום: AFP)

תמונות יוחנן ה-23 ויוחנן פאולוס ה-2 בסן סלבדור, אל סלבדור (צילום: AFP) (צילום: AFP)
תמונות יוחנן ה-23 ויוחנן פאולוס ה-2 בסן סלבדור, אל סלבדור(צילום: AFP)
רבים מהמאמינים שהגיעו לוותיקן כבר אתמול בערב ישנו על מזרנים מתנפחים בצדי הרחובות שמובילים לכיכר פטרוס הקדוש. והיו כאלה שלא ישנו בכלל והשתתפו בתפילות שנערכו במשך כל הלילה בעשרות כנסיות ברומא.

 

"4 אפיפיורים בטקס אחד - היסטוריה לנגד עינינו"

"ארבעה אפיפיורים בטקס אחד זה דבר נפלא לראות וליטול חלק בו משום שזו היסטוריה שנכתבת לנגד עינינו", אמר בהתלהבות דויד האלפאר מפולין. "זה נהדר להיות חלק מזה ולחיות את כל זה".

 

אמש שם הוותיקן סוף לכל הספקולציות שצצו בשבועות האחרונים ואישר שהאפיפיור הפורש בנדיקטוס ה-16, בן 87, ישתתף בטקס הקדשת האפיפיורים (קאנוניזציה). צעד זה יצר תקדים יוצא דופן ב-2,000 שנות הכנסייה הקתולית, שמעולם לא חזתה באפיפיור מכהן ובאפיפיור פורש משתתפים יחדיו במיסה המונית.

 

מאמינים קתולים בסן סלבדור (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מאמינים קתולים בסן סלבדור(צילום: AFP)

בנדיקטוס ה-16 הבטיח לאחר פרישתו בשנה שעברה להישאר "נסתר מן העולם", אולם פרנסיסקוס שידל אותו לקחת פסק זמן מפרישתו ולהשתתף באירוע ציבורי של הכנסייה.

 

הייתה זו הפעם הראשונה, כאמור, ששני אפיפיורים מכריזים על קדושים בטקס קאנוניזציה. החלטתו של פרנסיסקוס להכריז על שניים ממנהיגי הכנסייה במאה ה-20 נחשבת לצעד מאזן משום שהיא מעניקה לאגפים השמרניים והפרוגרסיביים של הכנסייה קדוש חדש.

 

יוחנן ה-23 כיהן בתפקיד האפיפיור בשנים 1963-1958 ונחשב לגיבור בקרב הקתולים הליברלים אחרי שכינס את "מועצת הוותיקן השנייה" וערך בה רפורמה. הכינוס הכניס את הכנסייה לעידן המודרני על ידי כך שהתיר למיסות להיערך בשפות מקומיות ולא רק בלטינית. הוא גם עודד דיאלוג גדול יותר עם אנשים מדתות אחרות, בייחוד עם היהודים.

 

יוחנן פאולוס ה-2 כיהן בתפקיד האפיפיור בשנים 2005-1978 ובמהלך כהונתו סייע להפיל את הקומוניזם בפולין כשהביע תמיכה בתנועת "סולידריות". בתקופת כהונתו ביקר ביותר ארצות מכל האפיפיורים שקדמו לו גם יחד, וערך 104 מסעות מחוץ לוותיקן. בשנת 1986 המציא יוחנן פאולוס השני את יום הנוער העולמי ומאז הזמין כל שנתיים את צעירי העולם להתקבץ בערים שונות בעולם.

 

מלכים, מלכות, נשיאים וראשי ממשלות מיותר מ-90 מדינות נטלו חלק בטקס הקאנוניזציה בוותיקן. בטקס השתתפו גם 20 מנהיגים יהודים מארצות הברית, ישראל, פולין וארגנטינה, ארץ הולדתו של האפיפיור הנוכחי פרנסיסקוס - סימן ברור להערכה שהם רוחשים לצעדים הגדולים שנעשו בתקופות יוחנן ה-23 ויוחנן פאולוס לשיפור יחסי הכנסייה הקתולית עם היהודים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP PHOTO / OSSERVATORE ROMANO
עושים היסטוריה. פרנסיסקוס ובנדיקטוס ה-16
צילום: AFP PHOTO / OSSERVATORE ROMANO
מומלצים