שתף קטע נבחר

מרכז ת"א: אושרה תוספת 6,500 דירות

משרד הפנים אישר את התוכנית המחלקת את מרכז ת"א לשניים: ברובע 4 שממזרח לאבן גבירול, יינתנו היתרים לתוספת קומות במסגרת תמ"א 38, ואילו ברובע 3 שממערב לאבן גבירול תאושר רק תוספת ממ"דים ורוב המבנים יהיו לשימור. מומחה: הכדאיות הכלכלית של הרחבה ברובע 3 מוטלת בספק

בקרוב יהיו יותר פרויקטים של תמ"א 38 בתל-אביב? הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה במחוז תל-אביב אישרה היום (א') את תוכנית הרבעים במרכז העיר, הקובעת באילו איזורים ניתן יהיה לבצע פרויקטים מסוג זה.

 

לכתבות נוספות על תמ"א 38 בערוץ הנדל"ן

 

על פי התוכנית, ניתן יהיה להוציא היתרים לפרויקטים של תמ"א 38 ברובע 4 בעיר (השוכן בין רחוב אבן גבירול במערב לבין נתיבי איילון במזרח). ברובע 3 (השוכן בין רחוב אבן גבירול במזרח לבין חוף הים), תהיה לעומת זאת אפשרות לבנות ממ"דים בלבד, ומרביתו יוכרז לשימור.

 

המרוויחים הגדולים הם תושבי רובע 4 בתל אביב. זאת, בשל ההחלטה כי ברובע לא תהינה הגבלות להתחדשות עירונית, קרי תוכנית תמ"א 38 במתכונתה הארצית המעניקה תוספת של 2.5 קומות רלבנטית.

 

רחוב אבן גבירול בתל אביב (צילום: בן קלמר) (צילום: בן קלמר)
רחוב אבן גבירול בתל אביב(צילום: בן קלמר)

 

מתחם רובע 4 מצוי בין רחוב אבן גבירול, נתיבי איילון, נחל הירקון ושדרות שאול המלך. בתוכו נכללים בין היתר תחנת הרכבת ארלוזורוב, כיכר המדינה, המרכז הרפואי איכילוב, מוזיאון תל אביב לאומנות, וכן הרחובות שדרות שאול המלך, ויצמן, ז'בוטינסקי, דרך נמיר, יהודה המכבי, שדרות דוד המלך ועוד.

 

המפסידים מאישורה של התוכנית הם תושבי רובע 3, שלא יוכלו להוסיף קומות עליונות לבתיהם על מנת לממן את שדרוג הבניין. לפי התוכנית, תאושר הרחבה מצומצמת של מבנים ברובע זה, לצורך תוספות של ממ"דים. הסיבה להחלטה המבנים הרבים המיועדים לשימור ברובע זה.

 

רובע 3 שוכן בין רחוב אבן גבירול ממערב, חוף הים במערב, נחל הירקון בצפון ורחוב בוגרשוב בדרום. בין היתר נכללים ברובע זה: מתחם כיכר דיזינגוף, מתחם הבימה, כיכר רבין, נמל תל אביב, מתחם בזל, והרחובות הירקון, בן יהודה, פרישמן, גורדון, ארלוזורוב (בחלקו מערבי), רציף הרברט סמואל, ירמיהו, פרוג, שדרות בן ציון, שדרות בן גוריון, שדרות נורדאו, שדרות ח"ן ועוד.

 

לפי משרד הפנים, פוטנציאל התוכנית עומד על תוספת של 6,500 יחידות דיור. כלומר, זאת כמות היחידות שיתווספו אם כל המבנים הרלבנטיים עליהם חלה התוכנית יממשו את התוכניות.

 

"לא תהיה שום תמ"א ברובע 3"

ממשרד הפנים נמסר כי "המטרות העיקריות שהנחו את התכנון כללו הענקת זכויות בנייה שיאפשרו, עד כמה שניתן, כדאיות של מיגון וחיזוק מבני המגורים מפני רעידות אדמה, אימוץ הוראות הנוגעות להכרזת אונסק"ו (שהכריז על העיר תל אביב כאתר מורשת עולמית, א.ש), הענקת זכויות בנייה הנגזרות מזכויות באחוזי בנייה, במטרה לשמור על המרקם הרצוי ברחבי הרובע, הבחנה בין הריסה ובנייה חדשה לבין תוספת על מבנה קיים, תוך קביעת סל זכויות גדול יותר לבנייה החדשה, מתוך מטרה לעודד בנייה מודרנית בסטנדרטים משופרים".

 

עוד הוסיפו במשרד, כי "התוספות על המבנים הקיימים נקבעו בהתאמה לנפח המבנה הקיים וליכולת הנשיאה שלו. לא תינתנה הקלות מעבר למאושר בתכנית, על מנת למנוע פגיעה מצטברת במרקם האורבני ברובע".

 

השמאי ארז כהן, יו"ר לשכת שמאי המקרקעין לשעבר, אמר: "שאלת הכדאיות הכלכלית ברובע שלוש, זה שצריך יותר את חיזוק המבנים, מוטלת בספק לפי תוכנית זאת". לדבריו, "אני מעריך שהדברים יגיעו לערעור במועצה הארצית. הדברים נוגדים את רוח התקופה להוספת יחידות דיור". בנוגע לרובע ארבע, אמר כהן: "מדובר בבשורה שתסדיר את המתרחש שם".

 

עו"ד דוד בסון, ממשרד הרטבי בורנשטיין בסון, הוסיף: "בהנחה שברובע 4 יישמו את תמ"א 38 הארצית בתיקון 3 (שהגדיל את התוספת האפשרית מקומה וחצי ו-2.5 קומות, א.ש) והעירייה לא תטרפד את הדברים כפי שהיא נוהגת לעשות – זאת בשורה גדולה מאד לרובע 4". עם זאת בסון סייג את דבריו: "מהיכרות עמוקה עם עיריית תל אביב, היא לא תאשר לדעתי את כל האיסורים שהוטלו בעבר. העירייה חזקה מידיי".

 

בעניין רובע 3, מתח בסון ביקורת על ההחלטה: "ההגבלות הן ככל הנראה בשל הגבלת אונסק"ו. לא תהיה שום תמ"א ברובע 3, לא עיבוי מבנים, ולא הריסה ובנייה. זאת מכה". 

 

מעיריית תל אביב נמסרף "העירייה שמחה על החלטת הועדה המחוזית לאשר ולתת תוקף לתכנית רבעים 3 ו-4, תכנית אותה יזמה העירייה במטרה להביא להתחדשות מרכז העיר ולהסדרת זכויות הבניה לבניה חדשה ותוספות בניה לבניינים קיימים, תוך שמירה על אופי הסביבה הבנויה ופישוט הליכי התכנון והרישוי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: באדיבות הרשויות והמרינות המשתתפות בתכנית
המדינה בתל אביב
צילום: באדיבות הרשויות והמרינות המשתתפות בתכנית
מומלצים