שתף קטע נבחר

חיפה תפחית 1,000 דירות ממורדות לינקולן

אחרי 15 שנה של תכנון, קידום ואישורים בוועדות ומאות התנגדויות בשנה האחרונה, חזר בו מהנדס העיר בנוגע לתוכנית מורדות לינקולן, והוא מבקש לצמצם את כמות הדירות בשכונה

עיריית חיפה קיבלה את עמדת מהנדס העיר להפחית כ־1,000 יחידות דיור מתוכנית מורדות לינקולן, כך עולה מפרוטוקול דיון של הוועדה המקומית שהגיע לידי "כלכליסט". מדובר בתוכנית לבניית כ־3,174 יחידות דיור בכניסה הדרומית לעיר, שכבר הוגשה בתחילת שנות האלפיים ביוזמת בעלי הקרקע, ובראשם שיכון ובינוי, ועד לאחרונה נהנתה מתמיכת העירייה.

 

חיפה - כותרות נוספות בערוץ הנדל"ן :

 

לאחר שהתוכנית הופקדה בוועדה המחוזית ביקש מהנדס העיר שיוקצה לו חודש לבחינת ההתנגדויות הרבות, ובתום התקופה המליץ להפחית כ־1,000 יח"ד, המלצה שקיבלה הוועדה המקומית לתכנון ובנייה. המשמעות היא שכעת יש להכין תוכנית חדשה, מה שיגרום לעיכוב ניכר. נוסף על כך, מדובר בבקשה הנוגדת את העמדה הרווחת במשרדי האוצר והשיכון - התגייסות להגדלת מספר יחידות הדיור בארץ. במסגרת התגייסות זו אף חתמה קריית ביאליק, השכנה לחיפה, על הסכמי גג לבניית אלפי דירות.

 

לפי המלצות מהנדס העיר הוכנה טיוטה המחלקת מחדש את המגרשים ומאפשרת חלוקה ללא "מושע" (ריבוי בעלים על קרקע). הוחלט גם כי יש להפחית את מספר יחידות הדיור במתחמים העליונים, כך שייבנו בהם כתשע יחידות דיור לדונם לעומת 16–13 יחידות בתוכנית המקורית. כמו כן הוצעו בנייה מדורגת וצמצום של המחלף המערבי.

 

בעירייה לא התייחסו לצמצום היחידות ברמה הלאומית, אך נגעו בהיבט הפגיעה בבעלי הקרקע וציינו כי על פי בדיקה של שמאי העירייה ערך הקרקע לכל יחידת דיור גבוה יותר בתוכנית החדשה. עוד צוין כי עלויות הפיתוח צומצמו כך שמבחינה כלכלית התוכנית שופרה: "בתחלופה החדשה שנבדקה ניתן לייצר תוכנית בצפיפות נמוכה יותר, שכוללת מבנים בני כ־7–6 קומות בחתך מדורג, במגרשים הכוללים 12–6 יח"ד בחלק העליון ועד 60 יח"ד בחלק התחתון. ביטול או צמצום המחלפים יקטין את עלויות הפיתוח", אמרו שם. עם זאת, בעירייה ציינו כי מדובר בבדיקה ראשונית ולא בתכנון שהושלם.

  

"הבנייה הרוויה תסתיר את הנוף"

תגובת בעלי הקרקע לא איחרה לבוא באמצעות משרד עורכי הדין צבי שוב ועו"ד רונן ירדני ממשרד המבורגר עברון, המייצגים חלק מהבעלים, כששלחו מכתב ליו"ר הוועדה המקומית. לטענתם הסיבה לשינוי עמדת הוועדה היא שכנים שחוששים שהבנייה הרוויה תסתיר להם את הנוף. הם טוענים עוד כי שינוי יעכב בשנים את ביצוע התוכנית, המצויה כעת בשלב מתקדם ותוכל להוסיף בתוך זמן קצר 3,200 יח"ד לעיר חיפה, ובהן דירות קטנות לזוגות צעירים שתינתן בגינן הטבת מע"מ. אם תתקבל עמדת העירייה, הרי שמספר הדירות החדשות שייבנו יהיה נמוך יותר ומחירן גבוה יותר והבנייה תידחה בשנים.

 

במכתב מצוין: "אם נכון שעמדת הוועדה המקומית היא שיש להפחית את מספר יחידות הדיור ולשנות את התוכנית לבינוי נמוך, הרי שהדבר הוא בניגוד מוחלט למגמות התכנון ולתוכניות המחייבות במקום ואף בניגוד מוחלט למדיניות הנדל"נית בישראל, שלפיה נדרשות יחידות דיור בבנייה רוויה ולא בזבוז משאבי קרקע יקרים. התוכנית במקום אף מייעדת 30% מהדירות לדירות קטנות".

 

מהנדס העיר אריאל וטרמן מסר בתגובה: "לתוכנית הוגשו 700 התנגדויות, וזה חייב אותנו לבחון אם היא עדיין עדכנית. התוכנית קיפחה חלק מבעלי הקרקעות, והיה צורך לפתור זאת ולמנוע חפירות ענקיות על דופן הכרמל. השכונה נמצאת באזור משופע, והעלאת הצפיפות היתה מחייבת פתרונות פיתוח יקרים במיוחד. עדיף שייבנו פחות דירות מאשר שהשכונה תישאר על הנייר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים