שתף קטע נבחר

כשלי ה-F-35: "החמקן אינו חמקן"

מחירו של מטוס הקרב היקר בכל הזמנים ממשיך לטפס, התקלות טרם נפתרו וכעת נטען: "מכ"מי אויב יוכלו לגלותו". לישראל ה-F-35 צפוי להגיע ב-2016

מחיר הפיתוח שלו מזנק מדי יום, עוד ועוד תקלות נחשפות - ועכשיו נטען כי מה שאמור להיות מטוס החמקן המוביל של המערב כלל אינו חמקן. מטוס הקרב F-35, שישראל צפויה לקלוט אותו בשנים הקרובות, יוכל ככל הנראה להתגלות על ידי מערכות ההגנה של סין ורוסיה, אף שאחת התכונות המרכזיות שבה התהדרו מפתחיו היא החמקנות.

 

עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

 

כך לפחות טוענים כמה וכמה מומחי ביטחון. ביל סוויטמן, עורך בכיר במגזין התעופה "Aviation Week", טען כי משרד ההגנה האמריקני הפחית את דרישות החמקנות כי לא העריך נכונה את היכולות של המכ"מים של יריבי ארצות הברית. בניתוח שהופיע במגזין זה וב"דיילי ביסט" כתב סוויטמן: "מכ"מים שפועלים בספקטרום מסוים יוכלו לאתר את המטוס. זו לא ביקורת כלפי התוכנית, אלא תוצאת הבחירות של היצרן, הפנטגון".

"אנחנו צריכים להיות מודאגים" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
"אנחנו צריכים להיות מודאגים"(צילום: AFP)

לדבריו, הפנטגון ייאלץ להציב מערכת לוחמה אלקטרונית מיוחדת במטוס הקרב העתידני כדי להגן עליו. בנוסף לכך, כתב סוויטמן גם כי ה-F-35 אינו טוב במיוחד בשיבוש מכ"מי אויב. בלוקהיד מרטין, מפתחת המטוס, התייחסו כל העת ל-F-35 כאל חמקן, אבל לפי ה"וורלד טריביון" אמר סוויטמן כי מפתחיו שמו דגש רב יותר על סיכול פגיעת טיל ולא על מניעת גילוי המטוס.

 

בגרסה הישראלית תשולב מערכת ייחודית

בארץ יכונה החמקן F-35I או "אדיר", והוא אמור להיקלט ב-2016 בבסיס נבטים

 של חיל האוויר הישראלי. אחד הדברים שמאפיין את הגרסה הזו הוא מערכת לוחמה אלקטרונית (ל"א) ייחודית, שתשולב במטוס. לתקלות שעליהן דווח בעבר לא אמורה להיות השפעה על לוחות הזמנים המתוכננים להעברת טייסת החמקנים לצה"ל.

 

אליזבת קינטאנה ממכון המחקר RUSI הודתה בשיחה עם ה"דיילי מייל" הבריטי כי בפיתוח המטוס נעשו פשרות ביכולת החמקנות, שאותן יוכלו לנצל מדינות אויב: "טכנולוגיית המכ"מים התפתחה עם השנים, וכן, אנחנו צריכים להיות מודאגים".

השקיעו מעל 2 מיליארד דולר. הבריטים הם השותפים המרכזיים (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
השקיעו מעל 2 מיליארד דולר. הבריטים הם השותפים המרכזיים(צילום: gettyimages)
הבריטים הם השותפים המרכזיים של האמריקנים בפיתוח מערכת הנשק היקרה ביותר בתולדות ארצות הברית. ב"דיילי מייל" נכתב כי משלמי המסים בבריטניה השקיעו עד כה 2.2 מיליארד דולר בפיתוח מטוס הקרב, ומשרד ההגנה הבריטי מתכנן לקנות 48 מטוסי F-35 בעלות של 168 מיליון דולר למטוס בודד.

 

רוסיה מתקדמת, סין מתחדשת

אבל מטוס הקרב מהדור החמישי סובל בינתיים מעיכובים בייצור, מתקלות קשות ומזינוק במחיר הפיתוח – וכעת כלל לא ברור אם הוא חמקן. בדיווח נטען כי מערכות ההגנה האווירית הרוסיות יוכלו לעתים לזהות את ה-F-35, והטכנולוגיה שהותאמה למשחתות הסיניות מדאיגה אף היא - הרזולוציה הגבוהה תסייע להם לדעת בוודאות באיזה מטוס מדובר.

 

"שאלת המפתח היא אם ה-F-35 יוכל לשגר טיל לפני שזוהה. הרוסים משקיעים הרבה בטכנולוגיית נ"מ, ושילוב הטכנולוגיות שבהן משתמשים הסינים מאוד מעניין", אמרה קינטאנה. בתשובה לשאלה עד כמה אובדן היכולת החמקנית הוא מכה קשה, ענתה: "זה תלוי באתגרים הצפויים. הצבא יטען כי אין סיבה להשקיע את כל הכסף הזה, ושבמקום זאת יש להשקיע יותר בטנקים ובהגנה עליהם".

הסינים יוכלו לגלותו ממרחק של 350 ק"מ? F-35 באוויר (צילום: AP) (צילום: AP)
הסינים יוכלו לגלותו ממרחק של 350 ק"מ? F-35 באוויר(צילום: AP)
 

צורתו וצבעו של ה-F-35, בדומה למטוסי קרב אחרים, הם שהיו אמורים להפוך אותו לחמקן - כך שמכ"מי אויב לא יבחינו בו. האיום החדש לכך מגיע מהמערכת המכונה AESA, בעלת אופן פעולה חדשני - היא שולחת גלי רדיו שונים בתדירויות משתנות. כך קשה יותר להטעות את המכ"ם. סין שילבה את ה-AESA במערכת הגנה אווירית חדשה שהרכיבה על ספינות הקרב שלה. לפי הטענות, מערכת זו יכולה לזהות מטוס

חמקן ממרחק של 350 ק"מ.

 

בינתיים, טייסי ניסוי אמריקנים ובריטים ממשיכים לבחון את המטוס בבסיס אלגין בפלורידה. בטיסות אלו נחשפו בעיות תוכנה, נמתחה ביקורת על קסדות ההיי-טק והתגלו קשיים בהתמודדות של המטוס עם מזג אוויר קשה, עד לחששות כי הוא עלול להתרסק אם יפגע בו ברק. המטוס אמור להגיע למהירות מקסימלית של 2,100 קמ"ש והטווח המקסימלי שלו הוא 2,300 ק"מ.

 

משרד ההגנה הבריטי מסר ל"דיילי מייל" בתגובה לטענות: "ה-F-35 הוא מטוס הקרב המתקדם בעולם, ומ-2018 הוא יספק לצבא הבריטי יכולות חמקניות חסרות תקדים. המטוס פותח כך שאפשר יהיה לעדכנו כל העת כדי להתמודד עם האיומים וכדי להקדים את אויבינו".

 

מחברת לוקהיד-מרטין נמסר בתגובה: "היכולות החמקניות במטוס ה-F-35 הן חסרות תקדים בתעופה הצבאית. ניתוח מקיף וטיסות מבחן שבדקו את השרידות של מטוס ה-F-35, המשלב יכולות חמקניות, סנסורים מתקדמים, היתוך מידע ואמצעי-נגד מתוחכמים, מדגימים בצורה מוחלטת את ביצועיו, העולים על אלה של מטוסים מהדורות הקודמים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: באדיבות משרד הביטחון
F-35
צילום: באדיבות משרד הביטחון
מומלצים