שתף קטע נבחר

שיעורי בית בקליפורניה: להכחיש שואה

ארה"ב סוערת לאחר שמחוז בקליפורניה כלל משימה בתוכנית הלימודים: לדון בשאלה האם השואה התרחשה, "או שמדובר במזימה פוליטית בעלמא כאמצעי לצבירת הון". לאחר ניסיונות הצטדקות מצד המחוז, פורסמה התנצלות, ויוזמי המשימה יישלחו ל"סדנת רגישות"

מחוז בקליפורניה תחת אש, בעקבות תוכנית לימודים שכללה, על פי החשד, הכחשת שואה : תלמידים בבית הספר המחוזי של ריאלטו נדרשו לכתוב עבודה בנושא חשיבה ביקורתית, שתדון בסוגיה "האם השואה אכן התרחשה, או שמה מדובר במזימה פוליטית", כפי שנכתב בדף המשימה שקיבלו.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

"יש הטוענים כי השואה לא באמת התרחשה, והנה כלי תעמולתני שנוצל למטרות פוליטיות... כתבו עבודה בעלת אופי של דיון, המבוססת על טקסטים וראיות כתובות, ובאמצעותן הסבירו האם אתם מאמינים כי אכן מדובר בהתרחשות היסטורית - או שמדובר במזימה פוליטית בעלמא, שנוצרה על מנת להשפיע על רגשות הציבור ואמצעי לצבירת הון".

 

עוד כתבות בערוץ היהדות :

 

כך על פי דיווחי התקשורת בארצות הברית, נכתב שחור על גבי לבן בדף המשימה שקיבלו תלמידי כיתה ח' בבית ספר המחוזי של ריאלטו שבדרום-קליפורניה. בתחילה מסרו בבית הספר כי מדובר במשימה חינוכית, והם "הובנו שלא כהלכה... מטרתה של העבודה היא לפתח בקרב התלמידים חשיבה ביקורתית וללמד אותם אודות תעמולה".

 

"האם השואה אכן התרחשה, או שמה מדובר במזימה פוליטית". העבודה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
"האם השואה אכן התרחשה, או שמה מדובר במזימה פוליטית". העבודה(צילום: EPA)

 

ההסברים, שלא לומר התירוצים, רחוקים מאוד מלהשביע את חששותיהם של ההורים, שנדהמו לגלות את "המטלה החינוכית" שהטיל צוות ההוראה על התלמידים. בראיון לאיי.פי ולמגזין "טיים" אמרה אחת האימהות כי הייתה "מזועזעת ונדהמת. לא יכולתי להאמין שזה דבר שבכלל יכול להתרחש בעיר שבה אני הולכת לכנסייה". אמא אחרת הגיבה: "זו אכן הייתה בקשה מוזרה, ברור הרי שזה (השואה) קרה".

 

"סדנת רגישות" ליוזמי המשימה

אך בעוד בית הספר דבק בעמדתו, הרי שהשערורייה התקשורתית שפשטה כמו אש ברחבי המדינה,

שינתה את המנגינה. בהודעה רשמית מטעם המחוז מסר הדוברת כי "לא הייתה כוונה פוגענית בתיאור המשימה. אנחנו מצרים על כך שהמשימה הובנה שלא כהלכה". עוד הובטח כי "המחוז יקדם דיון מחודש בעניין משימות עתידיות, במטרה להבטיח נושאי דיון נאותים".

 

על פי הפרסומים הכריז המחוז על כוונה לתקוף כל משימה לימודית המבוססת על חוות דעת או מאמרים העוסקים בהכחשת שואה, ולשלוח את יוזמי המשימה ל"סדנת רגישות".

 

רנדי דה אנדה ממשטרת קליפורניה מסר לסוכנות איי.פי כי בעקבות הפרסומים, התקבלו איומים אנונימיים מצד גבר אלמוני, שכוונו ספציפית כלפי מנהל חטיבת הביניים, מוחמד ז' אסלאם, ודוברת המחוז סיידה ג'ופרי. קלטות השיחה מטופלות בידיי המשטרה. האיום הוביל לחסימת אפשרויות להפגנה או פעולות מחאה בקמפוס בית הספר, מאחר והמשטרה לוקחת את האיומים על חיי המנהל ברצינות רבה.

 

ג'ופרי מצדה הודיעה כי "זו הייתה טעות. היא צריכה להיות מתוקנת, והיא תתוקן". בראיון לרשת KTLA אמרה כי "ברור שהשואה התרחשה. השואה אינה מתיחה", וציינה כי" השואה צריכה להילמד בכיתות תוך רגישות והתחשבות עמוקה לסבל ולזוועות שעברו הקורבנות".

 

על פי איי.פי ג'ופרי הוסיפה כי "אנחנו מאמינים בדבריו של ג'ורג' סנטיאנה: "אלה שאינם לומדים מההיסטוריה, גורלם הוא שיחזרו עליה".

 

מכון ויזנטל: "הפשע המתועד ביותר בהיסטוריה"

הארגונים היהודיים בארצות הברית, ובהם מכון שמעון ויזנטל, לא נשארו אדישים למתחולל בריאלטו.

באתר האינטרנט של הסניף בלוס-אנג'לס נכתבה ביקורת זועמת: "המשימה הזו מספקת שוויון מוסרי בין עובדות היסטוריות לקנאות עיוורת", נכתב. הרב אברהם קופר, דיקן המכון בלוס-אנג'לס, הוסיף כי המרכז מזועזע מההחלטה, שאותה כינה "גרוטסקית".

 

"אם מורה רצה לעזור לתלמידיו להבין את טיבה של תעמולת שנאה, היה עליו לבקש מהתלמידים לחקור מדינות בעלות שלטון טוטליטארי דוגמת איראן, קבוצות ניאו-נאציות, וקבוצות פסדו-אינטלקטואליות קיצוניות".

 

"השואה הנאצית היא הפשע המתועד ביותר בהיסטוריה", הוסיף הרב. "אני קורא לבית הספר המחוזי בריאלטו לבוא ולבקר במוזיאון הסובלנות (בלוס-אנג'לס) וללמוד על אנה פרנק, כמו גם על מיליון וחצי הילדים שנרצחו בתקופת השואה 'בעוון' היותם יהודים".

 

אברהם פוקסמן, ניצול שואה העומד בראש "הליגה נגד השמצה", אמר ל-ynet כי "אנו זועמים על שמשימה כזו בכלל ניתנה לתלמידים. משימה שמכוונת תלמידים לחקור האם השואה הייתה אירוע אמיתי, אינה בעלת ערך אקדמי - ורק נותנת לגיטימציה ליזמי שנאה ואנטישמים מכחישי שואה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
חינוך שסולל את הדרך לשנאה
צילום: רויטרס
צילום: אורי דוידוביץ' ויוגב אטיאס
"משימה ללא ערך כלשהו". אברהם פוקסמן
צילום: אורי דוידוביץ' ויוגב אטיאס
מומלצים