שתף קטע נבחר

רב הוציא לסבית מהארון - וייאלץ לפצות

לאאוטינג יש מחיר: 60 אלף ש"ח - זה הסכום שייאלץ לשלם אחד מבכירי הרבנים בירושלים, לאחר שפרסם פשקוויל שקרא להחרים חוגי ריקוד בהדרכתה של רקדנית וכוריאוגרפית לסבית. "מחר כל נואף יוכל למצוא עצמו על קירות העיר, כי הרב חושב שניאוף זה חטא"

בית המשפט המחוזי בירושלים פסק כי אחד מרבני העיר יפצה אישה בסכום של 60 אלף ש"ח, לאחר שחשף את זהותה המינית במודעות רחוב שפרסם והפיץ בשכונתו. בכך קיבלו השופטים את ערעור האישה, והפכו החלטה קודמת של בית משפט השלום, שפטר את הרב בנימוק של "תום לב".

 

<< לעוד חדשות ועדכונים - היכנסו לדף הפייסבוק של ערוץ היהדות >>

 

 

התובעת, נורית מלמד, כוריאוגרפית ומורה לריקוד במקצועה, הפעילה חוג ריקודי-עם בשכונת גבעת מרדכי בבירה. אל רב המקום, איסר קלונסקי - מהבכירים בציבור הדתי-לאומי בירושלים – הגיעו תלונות כי היא מקיימת קשרים רומנטיים עם נשים, שאחת מהן אף עזבה למענה את משפחתה. לפיכך החליט הזהיר את הציבור מפניה - עד שהוחרמה ופרנסתה נפגעה.

 

קראו עוד בערוץ היהדות:

 

ב"פשקוויל" שהופץ בחתימת הרב בשנת 2009, הוא טען כי ערך "בדיקה וחקירה" יסודיות, ועל פיהן קבע כי כל אישה - "לא תדרוך כף רגלה במקום", ועל הגברים מוטלת חובה למנוע מנשותיהם, בנותיהם או כל קרובת משפחה מהשתתפות בחוג זה.

 


 

לחצו כאן לקריאת הפשקוויל

 

לדברי הרב קלונסקי, הדבר "אסור באופן מוחלט", שכן "יש בו מן התועבה וחובה להתרחק מן הכיעור ומכל הדומה לו, וכבר אמרה תורה 'כמעשה ארץ מצרים אשר ישבתם בה לא תעשו'" – כל אלה מטבעות לשון מהספרות התורנית המתארים נטיות חד-מיניות. הוא קרא לנשים לפנות לחוגים אחרים, החפים מעבירות דתיות ומ"הסתה" להן.

 

בשלב הבא - רבנים יפרסמו נואפים

מלמד - באמצעות עורכות הדין ריקי שפירא רוזנברג מהמרכז הרפורמי לדת ומדינה וזיוה אופק מטעם ארגון הלסביות הדתיות "בת קול" - תבעה את קלונסקי בבית משפט השלום בירושלים, וטענה כי פרנסתה נפגעה: אולם שבו הרקידה ביטל את חוזה השכירות עימה, נשים רבות חדלו להגיע - והיא נאלצה לסגור חוגים הן בשכונה שבה כיהן הרב, והן בשכונות אחרות‬.

 

הרב קלונסקי טען מנגד כי פרסם את המודעה בעקבות קשר זוגי של נורית עם אחת ממשתתפות החוג, שגרם לאישה השנייה לעזוב את משפחתה ולעבור לגור עם מדריכת הריקוד.

 

"הדת היא הדבר היפה בחיי לצד הריקוד, וחבל שאחד חיבל בשני". נורית מלמד   (צילום: אסף מלמד) (צילום: אסף מלמד)
"הדת היא הדבר היפה בחיי לצד הריקוד, וחבל שאחד חיבל בשני". נורית מלמד (צילום: אסף מלמד)

 

בית המשפט קיבל את עמדת הרב קלונסקי, וקבע כי עומדת לו הגנת תום הלב הקבועה בחוק,

היות שהוא ראה פסול בכך שהתובעת הביאה לפירוק נישואין.

 

במרכז הרפורמי חששו כי פסק הדין יעניק הכשר גורף לפגיעה בפרטיות ובזכויות אדם על ידי רבנים, בשם הדת - וערערו למחוזי בפני השופטים יורם נועם, כרמי מוסק ומשה בר-עם.

 

"מחר כל נואף יכול למצוא עצמו על קירות העיר, כי הרב חושב שניאוף זה חטא, וכל מי שחוטא ניתן לפרסם את שמו ברבים", טענה עו"ד שפירא בדיון. לדבריה, לא רק הדתיים סבורים שניאוף היא בעיה ציבורית קשה, אך האינטרס הוא להוקיע את החטא ולא את החוטא. מסקנתה מהתנהלות הרב קלונסקי היא כי התנכל למלמד דווקא בגלל נטייתה המינית גרידא, ולא כדי למנוע "סכנה" למשתתפות החוג.

 

"ילמד לשמור האחד על פרטיותו של האחר"

בתום דיון לא פורמאלי שהתקיים ביניהם, הגיעו הצדדים להסכמה כי הערעור יתקבל והרב יתנצל בפני האישה,

ויעניק לה פיצוי כספי בסך 60 אלף ש"ח. לבקשת באי-כוחם, העניק בית המשפט להסכם תוקף של פסק דין.

 

"הדת היא הדבר היפה בחיי, לצד הריקוד, וחבל שאחד חיבל בשני", אמרה מלמד ל-ynet. "כאשר שפכו את דמי בחוצות העיר, וגרוע שבעתיים - שעשה זאת רב בישראל, בשעה ששנינו יהודים - הרגשתי שהוא חותר תחת המונח הבסיסי של 'ואהבת לרעך כמוך'".

 

מלמד הוסיפה כי "מי ייתן והמסע הפרטי שלי, שהסתיים היום בהתנצלות של הרב ובפיצוי, ילמד את כולנו לשמור אחד על פרטיותו ואורח חייו של האחר, שהרי כולנו לב אחד ועם אחד".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אסף מלמד
נורית מלמד
צילום: אסף מלמד
מומלצים