שתף קטע נבחר

הטבת מע"מ 0%: כך נראה החוק המלא

משרד האוצר פרסם את נוסח החוק שיעניק הטבה של מע"מ 0% ברכישת דירה ראשונה. לפי הנוסח, ההטבה תחול רק על דירות בבנייה לגובה בשטח של בין 60-140 מ"ר. מי שניסה להתנדב לשירות ולא קיבלו אותו בגלל מחסור בתקנים יוכל ליהנות מההטבה. העלות התקציבית: 2.2 מיליארד ש' בשנה

משרד האוצר פרסם הערב (ד') את נוסח החוק שיעניק הטבה של מע"מ בשיעור 0% ברכישת דירה ראשונה. על פי הנוסח, ההטבה תחול רק על דירות בבנייה רוויה - כלומר, דירות שהן חלק מבניין בגובה של לפחות שתי קומות, שבו נבנו יותר מ-6 דירות לדונם. על גודל הדירות להיות בין 60-140 מטר רבוע. כמו כן, שר האוצר ושר השיכון יקבעו סטנדרט בנייה מחייב לדירות שיכללו בהטבה. עוד נקבע שמי שניסה להתנדב לשירות ולא קיבלו אותו בגלל מחסור בתקנים - יוכל ליהנות מההטבה.

 

 

הטבת המע"מ - כותרות אחרונות בערוץ הנדל"ן :

 

כפי שפורסם השבוע, הקריטריונים לקבלת ההטבה הם שמחיר הדירה כולל מע"מ לא יהיה גבוה מהמחיר שקבע השמאי הממשלתי לאותו אזור, ובכל מקרה לא יותר מ-1.6 מיליון שקלים. אזרחים שלא שירתו שירות צבאי או לאומי יוכלו ליהנות מההטבה רק אם ירכשו דירה שמחירה אינו גבוה מ-600 אלף שקל.

 

הזכאים להטבה הם זוגות נשואים או חד מיניים או ידועים בציבור עם ילד אחד לפחות, רווקים מעל גיל 35 או זוגות ללא ילדים שאחד מבני הזוג מעל גיל 35. שני בני הזוג יצטרכו להוכיח כי אין דירה אחרת בבעלותם ולא הייתה דירה אחרת בבעלותם מאז 1995. כדי למנוע ניצול לרעה של ההטבה, נקבע כי משרד השיכון יבדוק כי אין יחסי קרבה משפחתית או יחסי עבודה בין הגורם המוכר לגורם הרוכש.

 

כדי ליהנות מההטבה יצטרכו הרוכשים לפנות למשרד השיכון בבקשה להנפקת תעודת זכאות. אם המבקשים יעמדו בקריטריונים, תונפק תעודה תוך 30 יום. נקבע כי מי שיציג תעודה מזויפת יחויב בכפל מס. יצוין כי על פי הצעת החוק, העלות התקציבית המשוערת של ההטבה תהיה 2.2 מיליארד שקלים בשנה.

 

שר השיכון ללפיד: אל תפגע באוכלוסיית העולים

בתוך כך, שיגר היום שר השיכון, אורי אריאל, מכתב ללשר האוצר, יאיר לפיד, ובו ביקש למנוע את הפגיעה המסתמנת, לדבריו, באוכלוסיית העולים - במסגרת ההטבה. את המכתב כתב השר לאחר שעיין בתזכיר החוק שפרסם משרד האוצר.

 

 

"חלק ניכר מאוכלוסיית העולים החדשים, המונה מאות אלפי אזרחים, הודרו מתוכנית מע"מ 0%", כתב השר אריאל, "אסור לפגוע באוכלוסיית העולים החדשים שלא נכללים בהטבה. הדבר נכון גם מבחינה ערכית-ציונית ולטובת עידוד העלייה; וגם מבחינה מקצועית - כדי להגדיל את היקף הזכאים הפוטנציאלי להטבה, כך שהדבר יסייע להשפעה על שוק הדיור כולו ולהורדת מחירים".

 

נזכיר כי בתחילת השבוע מתח שר השיכון ביקורת על הקריטריונים שהציג משרד האוצר לגבי הטבת המע"מ, וטען כי יש להעלות את רף הדירות לזכאים אשר לא שירתו בצה"ל ל-950 אלף שקל במקום 600 אלף שקל בלבד.

 

"יש מקום לתוכנית יותר שוויונית", אמר אז השר. "התוכנית המוצעת לא תהיה, כי אין דירות כאלה וכי ועדת הכספים לא תאפשר זאת. אין חיה כזאת. באוצר מצאו כנראה כמה דירות ומחסנים במחיר הזה. מה שתחליטו בוועדה זה מה שיהיה". כאמור, לפי נוסח החוק שפורסם היום - לא נעשה כל שינוי בקריטריונים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מירית שלבי
צילום: מירית שלבי
צילום: נמרוד גליקמן
שר האוצר יאיר לפיד
צילום: נמרוד גליקמן
מומלצים