שתף קטע נבחר

התגלה "הדינוזאור הכי גדול שנמצא אי פעם"

באזור פטגוניה שבדרום ארגנטינה גילו פליאונטולוגים מאובנים של מין חדש של טיטנוזאור, זאורופודה ארוך-צוואר וארוך-זנב, שמשקלו משתווה ל-14 פילים

פליאונטולוגים גילו באזור פטגוניה שבדרום ארגנטינה מאובנים של דינוזאור "הגדול ביותר שהתהלך על פני כדור הארץ". הם מעריכים כי משקלו של הדינוזאור שנמצא משתווה ל"14 פילים אפריקנים" או 100 טונות.

 

עוד חדשות בעולם:

האקסית של שליט צפון קוריאה "שבה לחיים"

הקרב על ציר קונייטרה: מאות טילים ומטוסים

האפליקציה שמלמדת ילדים לשרוד באסון טבע

 

המומחים סבורים כי המאובנים שייכים למין חדש של טיטנוזאור, זאורופודה ארוך-צוואר וארוך-זנב, שהלך על ארבע רגליים וחי לפני כ-95 מיליון שנה בתקופת הקרטיקון.

עובד המוזיאון לצד העצם שהתגלתה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
עובד המוזיאון לצד העצם שהתגלתה(צילום: רויטרס)

חוזה לואיס קרביידו ממוזיאון "איחיגו פרגוליו" שבדרום ארגנטינה הגדיר את התגלית "אוצר פליאונטולוגי אמיתי". "ישנם שרידים רבים וחלקם שלמים", אמר. לדבריו, שרידי מאובנים של טיטנוזאור ענק נדירים ולרוב נמצאים בנפרד.

 

מנהל המוזיאון קובן קוניאו סיפר לכלי תקשורת מקומיים כי השרידים, בהם עצם ירך ענקית, הם "הדגימה הגדולה ביותר מסוגה שנמצאה אי פעם". הוא הוסיף כי מדובר בממצא הכי שלם של דינוזאור מסוג זה שנמצא בעולם.

 

המאובנים התגלו במקרה ב-2011 על ידי חקלאי במחוז צ'ובוט שבפטגוניה, 1,300 קילומטרים מבואנוס איירס. לפי קוניאו, הדינוזאור היה צמחוני ואורכו מראשו ועד זנבו היה 40 מטרים.

הגיאולוגים באתר שבו נמצאה התגלית (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הגיאולוגים באתר שבו נמצאה התגלית(צילום: AFP)
 

החוקרים מאמינים כי בין 200 המאובנים שנמצאו באתר בצ'ובוט שבו התגלתה עצם הירך הגדולה, ישנם גם שרידיהם של שבעה דינוזאורים, כמו גם שיניהם השבורות של כמה קרניבורים.

 

המאובנים שהתגלו סיפקו הוכחה ראשונה כי דינוזאורים מסוג זאורופודה דיפלודוקי ארוך-צוואר וארוך-זנב שרדו הרבה אחרי תור היורה, אז חשבו כי נכחדו.

 

פבלו גאינה, חוקר מאוניברסיטת מיימונידס בבואנוס איירס, תיאר את הממצא כהוכחה המוצקה הראשונה

 שדינוזאורים ממשפחת הדיפלודוקיים הגיעו לדרום אמריקה, וכרישום הגיאולוגי העדכני ביותר של דינוזאורים מקבוצת הזאורופודה בעולם.

 

מסקנות המחקר פורסמו השבוע במגזין המדעי PLOS ONE. לאחר הפרסום אמרו החוקרים כי שמונת העצמים שנמצאו שייכים למין חדש הנקרא Leinkupal laticauda.

 

ממצאי הדינוזאור שהתגלו בארגנטינה מהווים תגלית חשובה נוספת בתחום הפליאונטולוגיה שנחשפה בשבועות האחרונים. לפני כעשרה ימים פורסם כי דינוזאור מסוג טירנוזאור שכינויו "פינוקיו רקס" התגלה בסין, ומומחים העריכו שמדובר בתגלית של "אחת למיליון". לקרניבור ארוך החרטום, מכאן שמו, גולגולת ארוכה ולסת צרה. הוא התגלה על ידי פועל באתר בנייה ליד העיר גאנג'ואו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
עובד המוזיאון שוכב לצד עצם הירך של הדינוזאור שהתגלתה
צילום: רויטרס
מומלצים