שתף קטע נבחר

הסכם גבולות: עיר הבה"דים עוברת לירוחם

לאחר מאבק בין הרשויות רמת הנגב וירוחם, חתמו השתיים על הסכם לפיו תעבור עיר הבה"דים לשטחה המוניציפלי של ירוחם. ראש מועצת רמת הנגב שמוליק ריפמן: "הוויתור על עיר הבה"דים - יצירת מנוף לפיתוח האזור כולו"

הסכם היסטורי נחתם אמש (א') בין המועצה האזורית רמת הנגב והמועצה המקומית ירוחם לאחר שנים ארוכות של סכסוך. לפי ההסכם, תעבור עיר הבה"דים לשטחה המוניציפלי של ירוחם.

 

אושרה הבאת 300 זרים לבנייה בעיר הבה"דים

תוכניות הבנייה בבסיסי צה"ל יפורסמו לציבור

פונה מתחם צפון הקריה לטובת חניון ומגדלים

 

בבסיס ההסכם שגובש, עומדת ההחלטה על העברת שטחה של קריית ההדרכה של צה"ל (עיר הבה"דים) משטחה של רמת הנגב לשטחה של ירוחם, והגדרת שטח נרחב שישתרע מצומת הנגב בצפון ועד למכתש הגדול במזרח שבו יפעלו שתי הרשויות לפיתוח מיזמים משותפים חדשים, שהכנסותיהם יתחלקו באופן שווה בין הרשויות.

 

ביטון: "החלטה היסטורית עבור ירוחם"

"חשבתי כי ההחלטה לוותר עליה (על עיר הבה"דים, א.ק) ולהעבירה לתחום שטח השיפוט של ירוחם זה הביטוי הנכון לבחירה בהקמתה באזור - יצירת מנוף לפיתוח האזור כולו, למען תושביו", אמר ראש מועצת רמת הנגב שמוליק ריפמן. "טובת התושבים והאזור כולו היא המניע החשוב לגיבוש ההסכם. אני מאוד מקווה שיישום ההסכם לא יתעכב, ויאושר על ידי כל הגורמים במהרה".

 

ראש מועצת ירוחם מיכאל ביטון אמר בתגובה לחתימה על ההסכם, כי "ההחלטה היא בעלת משמעות היסטורית ומרחיקת לכת עבור ירוחם, עבור רמת נגב וכלל הנגב ובמידה מסוימת עבור מדינת ישראל כולה". בהמשך דבריו התייחס ראש המועצה להשלכות המהלך על האזור ואמר כי "עבור ירוחם מדובר בהזדמנות לביסוס המועצה והקהילה באמצעות חיבור משמעותי ומלא אל העוגן הכלכלי המתפתח צמוד אלינו שהוא קריית ההדרכה - עיר הבה"דים. על מנת להגיע להסכמה נדרש מכל אחת מהרשויות והנהגתן אומץ לב ציבורי ונחישות". יש לציין בהקשר זה, כי מועצת ירוחם אף עתרה לבג"ץ בנושא קביעת הגבולות עבור חלוקת ההכנסות. המשא ומתן בנושא נמשך כ-3 וחצי שנים.

 

יש לציין כי לקראת סוף שנת 2013 הגיעה מועצת רמת הנגב עם מצפה רמון להסכם חלוקת הכנסות, במסגרתו הוסכם כי רמת נגב תעביר למצפה רמון מדי שנה 2.5 מיליון שקל כדי ליצור חלוקה שוויונית יותר של הכנסות.

 

שתי הרשויות הודיעו כי יפעלו במסגרת ההסכם במשותף בתחומי התרבות, החינוך, איכות סביבה וכל נושא אחר למען שיפור רמת ואיכות החיים לתושבים.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: הרצל יוסף
עיר הבה"דים בנגב
צילום: הרצל יוסף
מומלצים