שתף קטע נבחר

תוכנית מחיר מטרה: 46 אלף דירות ב-4 שנים

דירות במחיר של עד 16 אלף שקל למ"ר, שיווקים מסיביים במרכז הארץ, מחירון שיחלק את המדינה ל-3,000 אזורים ואתר אינטרנט שינגיש את תוכניות הבניה. התוכנית שמקבלת פחות חשיפה ממע"מ 0% אך צפויה להיות רלוונטית ליותר אנשים. כך מתכננים במשרד השיכון להגדיל את היצע הדירות

"ביממה האחרונה הגענו להסכמות על תוכנית 'מחיר מטרה' עם שר האוצר ואנו ערוכים להפעיל אותה". כך לדבריו של שר הבינוי והשיכון, אורי אריאל, היום (ה') בכנס התאחדות בוני הארץ שנערך במלון הרודס באילת.

 

קבינט הדיור אישר: פטור ממע"מ ומחיר מטרה

תוכנית שר השיכון: "מחיר מטרה" לדירות

מע"מ 0% - גם בתמ"א 38 ובפינוי-בינוי

 

תוכנית מחיר מטרה היא אחת משתי התוכניות שמקדם קבינט הדיור במטרה להוזיל את מחירי הדירות. התוכנית השנייה, היא תוכנית מע"מ בשיעור 0% המזוהה כיוזמה של שר האוצר, יאיר לפיד, שבמסגרתה תינתן הטבת המע"מ אך ורק לזכאים על פי קריטריונים ברורים, שירכשו דירה חדשה במחיר של עד 1.6 מיליון שקל.

 

תוכנית מחיר מטרה: אלפי דירות באזורי הביקוש (צילום: יריב כץ, ידיעות אחרונות) (צילום: יריב כץ, ידיעות אחרונות)
תוכנית מחיר מטרה: אלפי דירות באזורי הביקוש(צילום: יריב כץ, ידיעות אחרונות)

 

על פי תוכנית מחיר מטרה ישווקו באופן מסיבי קרקעות לבניית אלפי יחידות דיור באזורי הביקוש, כשהקבלן שיזכה במכרז יחויב למכור במחיר סופי הנמוך בעד 20% ממחיר השוק.

 

אחת הביקורות המשמעותיות נגד תוכנית מע"מ בשיעור 0% היא העובדה כי היא תטיב עם אוכלוסיה מצומצמת ביותר. ניסים בובליל, נשיא התאחדות ארגון בוני הארץ אמר בכנס כי "רק 3,000 דירות ייהנו מהטבת מע"מ בשיעור 0% וזאת כשיש 70 אלף זכאים לדירה ללא מע"מ". עוד הוסיף בובליל, כי בסופו של יום הביקוש יעלה את המחיר ולא יוריד אותו.

 

השר אריאל סיפר כי תוכנית מחיר מטרה, תצא לפועל עד אוגוסט הקרוב ותייצר 46 אלף יחידות דיור חדשות: 6,000 יחידות עד סוף 2014, ו-10,000 דירות בכל שנה שלאחר מכן.

 

עשרות אלפי דירות באזורי הביקוש

מנכ"ל משרד השיכון, שלמה בן אליהו, חשף בכנס כיצד תיראה בפועל תוכנית מחיר מטרה. לדבריו, התוכנית תחלק את הארץ ל-3,000 אזורים שונים ולכל אזור יוצמד תג מחיר על ידי השמאי הממשלתי. "מחירון" זה יהווה את הבסיס שעל פיו ייגזרו מחירי "המטרה" בשיווקים שיבצע משרד השיכון.

 

כל השיווקים המתוכננים יהיו באזורי הביקוש במדינה ומרביתם יהיו במסגרת השיווק של הסכמי הגג עליהם חתמה הרשות מול משרדי האוצר והשיכון.

 

 

בניגוד, לתוכנית מע"מ 0% - תוכנית מחיר מטרה תחול גם על משפרי דיור (כאלו שיש בבעלותם דירה אותה הם מוכרים לטובת דירה משודרגת).

 

מחיר הדירה המקסימלי עליו סיכמו משרדי והאוצר יעמוד על 16 אלף שקל למ"ר (לאחר ההנחה). כלומר, דירות שנמכרות כיום ב-2 מיליון שקל, לדוגמא, והן בנות 100 מ"ר ימכרו במסגרת התוכנית ב-1.6 מיליון שקל.

 

התוכנית תשלב בכל בניין ובניין יחידות דיור שיימכרו בשוק החופשי ויחידות שיימכרו ב"מחיר מטרה". בשלב הראשוני ישווקו כ-80% מהדירות בפרויקט במחיר מטרה ו-20% נוספים (דירות יקרות כדוגמת פנטהאוזים ודירות גן) במחיר השוק. במידה שהשיווק לא יצליח – יגדיל משרד השיכון את כמות הדירות במחיר השוק על מנת שיהיה כלכלי ליזמים. "חשוב לנו לשלב בין דירות במחיר מטרה לדירות במחיר השוק באותו הפרויקט על מנת שיקבע סטנדרט סביבה גבוה של המרחב הציבורי על ידי הקבלן", הסביר בן אליהו.

 

עוד סיפרו אנשי משרד השיכון בכנס כי בעוד שבועיים יעלה המשרד אתר אינטרנט נגיש לכל (לציבור ולקבלנים) שיספק מידע גיאוגרפי על כל יחידת קרקע. האתר יעדכן את הגולשים אילו תוכניות בניין עיר חלות על כל יחידת קרקע במדינה ואילו שיווקים עתידיים צפויים בסמיכות לאותה הקרקע. "עניין זה יגביר את השקיפות ויאפשר לרוכשים וקבלנים להתארגן מבחינת התכנון והעיתוי לגבי מכירת הנכס שברשותם", אמרו במשרד השיכון.

 

מצוקה נוספת בענף, שנידונה בכנס, היא המחסור בכוח אדם לבנייה. לפי התאחדות בוני הארץ ישנו מחסור של 35 אלף עובדים בענף כשמרבית המחסור הוא של מה שמכונה "ידיים רטובות" - בנאים, ברזלנים ורצפים.

 

"בקרוב יכנסו לענף 22 אלף עובדים", הבטיח אריאל לקבלנים. לדבריו, "ביום ראשון הממשלה תאשר כניסת 5,000 פועלים פלסטינים. עוד כ-2,000 עובדים יובאו לענף משתי מדינות באירופה ובקיץ תגיע אישיות בכירה מסין והתקווה היא לחתום איתה על הבאת 15 אלף פועלים סינים", הוסיף. להערה כי הגעת הסינים היא לצורך קניית תנובה ולא לבניין, ענה השר: "הסינים הם לא פראיירים שבאים לפה רק בשביל קוטג".

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ענר גרין, ידיעות אחרונות
צילום: ענר גרין, ידיעות אחרונות
מומלצים