שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  ת"א: בית המכס בנמל יפו בדרך להריסה

  מחלוקת סביב הריסת בית המכס הישן הממוקם בנמל יפו. המועצה לשימור אתרי מורשת: "מדובר במבנה שהיה לטרמינל של המדינה". עיריית ת"א: "המבנה מהווה פגיעה במרקם המבנים בנמל כמו גם במבט מהנמל ואליו"

  ועדת המשנה לתכנון ולבניה של עיריית תל אביב אישרה את הריסת מבנה בית המכס בנמל יפו. המבנה שנחשב להיסטורי, שימש כשער העלייה בתקופת השלטון הבריטי בארץ ישראל. ההחלטה התקבלה לפני כמה שבועות בוועדת המשנה וצריכה את אישור המועצה הארצית בכדי להוציא את המבנה מהגדרתו כמבנה לשימור.

   

  כתבות נוספות בערוץ הנדל"ן של ynet:

  הוזלת דירות? מחיר הקרקע בשמיים

  צפוף בקיבוץ: "רוצים כבר לבנות לנו בית"

  הקבלנים מזהירים מצמצום של 8,000 דירות

    

  "מדובר באתר מורשת שהוגדר לשימור לפי תוכנית נמל יפו וכן מוגן במסגרת תמ"א 13 במסגרת תוכנית החופים". כך אמרה תמר טוכלר, מנהלת מחוז תל אביב במועצה לשימור אתרי מורשת בישראל, המתנגדת להחלטת העירייה. המבנה הוקם בשנות ה-30 על חורבות בית המכס, שבו נקלטו העולים בספינות שהגיעו לארץ החל משנים אלו.

   (באדיבות המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל) (באדיבות המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל)
  (באדיבות המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל)

   (באדיבות המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל) (באדיבות המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל)
  (באדיבות המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל)

  לדבריה, "מדובר במבנה בן אלפי שנים שהיה לטרמינל של המדינה". כמו כן היא ציינה כי בשנות ה-30 היתה זו עיריית תל אביב שלחצה כי המבנה ישמש כטרמינל לעולים. "יש כאן התעקשות לא מובנת של העירייה שפועלת בצורה לא מובנת כדי לדרדר את מצב הבניין", אמרה.

   

  מהנדס עיריית תל אביב לשעבר, ישראל גודוביץ, אוחז בדעה הפוכה. "לא מדובר במבנה היסטורי בכלל. יש כאלו שמנסים לגייס דברים להיסטוריה בכוח, אבל זהו מבנה שנולד בחטא וצריך להיהרס". לדבריו, הדבר יביא לפתיחת החסימה שהיתה בנמל ויטיב עם ציבור המבקרים במקום.

   

  מעיריית תל אביב נמסר: חוות דעת של מחלקת השימור מצאה כי למבנה עצמו אין ערכים פיזיים אשר ראוי לשמר שכן המבנה עבר שיפוצים רבים, ואינו דומה עוד למקור. כמו כן, המבנה מהווה פגיעה במרקם המבנים בנמל כמו גם במבט מהנמל ואליו. בהתאם להמלצה מקצועית זו החליטה הועדה כי המבנה אינו ראוי לשימור ועל כן ניתן לקדם הליכים שיאפשרו להמשיך את רצף הטיילת הציבורית בנמל יפו. פעילות בית הספר לחינוך ימי תמשיך להתקיים באופן מלא וסדיר כשם שמתקיימת כיום, גם לאחר הריסת המבנה.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  באדיבות המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל
  בית המכס הישן
  באדיבות המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל
  מומלצים