שתף קטע נבחר

צילום: דובר צה"ל

חמאס לנתניהו: "בימים הקרובים נוכיח שאנחנו מסוגלים להגיב, שערי הגיהנום ייפתחו"

ראש הממשלה, שר הביטחון והרמטכ"ל הבטיחו הערב להמשיך להכות בחמאס: "אנחנו יודעים יותר ממה שידענו לפני ימים אחדים", אמר נתניהו. דובר חמאס סאמי אבו זוהרי אמר במסיבת עיתונאים כי נתניהו יצטער על הצעדים שהוא מבצע: "האינתיפאדה מתחדשת כשהתוקפנות מתחדשת". אבו מאזן גינה את מעצר משוחררי עסקת שליט: "הפרה גסה של ההסכם"

ראש הממשלה בנימין נתניהו הבטיח הערב (יום ה') שישראל תמשיך להכות בחמאס, אבל בארגון לא ממהרים להתרגש. במסיבת עיתונאים בעזה אמר הערב דובר חמאס, סאמי אבו זוהרי, כי הימים הקרובים יוכיחו שחמאס מסוגל להשיב עימות ושנתניהו יצטער על הצעדים שלו נגד חמאס ונגד העם הפלסטיני. הוא איים כי אם ישראל תגרש את אנשי חמאס שעצרה במהלך המבצע, "ייפתחו על ישראל שערי הגיהנום".

 

אבו זוהרי הוסיף כי חמאס מחזיקה בידיה קלפים רבי-עוצמה. הוא גם תקף את הנשיא הפלסטיני אבו מאזן ואמר כי התיאום הביטחוני עם ישראל סותר את הסכם הפיוס הפנים פלסטיני. בנוסף גינה את הצהרותיו של הנשיא הפלסטיני אתמול שהבטיח לסייע באיתור החטופים ואמר כי הן פוגעות. "האינתיפאדה היא גאווה בהיסטוריה העכשווית שלנו והיא מתחדשת כל זמן שהתוקפנות מתחדשת".

 

עוד בנושא החטיפה:

 

בכיר פתח ג'יבריל רג'וב אמר מוקדם יותר כי ישראל אינה מבינה אלא רק את שפת החטיפה, אף שהוא עצמו אינו תומך בחטיפת אזרחים בין שהם פלסטינים ובין שהם ישראלים. לדבריו, רק בדרך זו הפלסטינים יכולים לשחרר את אסיריהם מישראל. במקביל, בכיר החזית העממית, קאיד א-רול, אמר כי לפלסטינים עמדה הזכות לחטוף את "שלושת החיילים הישראלים" בתגובה לחטיפת העם הפלסטיני כולו.

 

דבריו של רג'וב באים יום אחרי שאבו מאזן תקף את החוטפים ואמר כי מי שביצע את החטיפה רוצה להרוס את הרשות הפלסטינית. דבריו של אבו מאזן גררו ביקורת ציבורית חריפה בקרב גורמים פלסטינים שונים, ורג'וב, המקורב אליו, ככל הנראה בחר לומר דברים שירגיעו את הציבור הפלסטיני. הוא גם בחר לומר אותם בערוץ טלוויזיה המבקר את אבו מאזן ומצדד בדרך של מאבק עממי נחוש יותר נגד ישראל.

 

הנשיא הפלסטיני גינה היום את "הענישה הקולקטיבית נגד האוכלוסייה הפלסטינית בגדה המערבית ואת המצור שישראל מטילה על מאות אלפי אנשים". בהודעה שפרסמה לשכתו של אבו מאזן נכתב כי "ישראל משתמשת בהיעלמותם של שלושת הנערים כתירוץ לפגוע בזכויות הפלסטינים". בהודעה גם גינו את מעצרי משוחררי עסקת שליט "שמהווה הפרה גסה של הסכם שחרורם" וקראו לעולם לגנות את ישראל ולהביא להפסקת "המדיניות הלא-אנושית", כדבריו.

 

נתניהו: לא מרפים 

למרות הדברים הללו, הודיע כאמור ראש הממשלה בנימין נתניהו כי ישראל תמשיך להכות בחמאס "אנחנו יודעים יותר ממה שידענו לפני ימים אחדים, אבל צריך אורך רוח", אמר הערב בתדרוך בחטיבה המרחבית יהודה. "מצפה מאבו מאזן שיוציא מממשלתו את ארגון הטרור הזה", הוסיף. נתניהו, שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, הרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ ומפקד אוגדת איו"ש, תת-אלוף תמיר ידעי, מסרו פרטים על מבצע "שובו אחים" שמתנהל זה שבוע ובמסגרתו פועל צה"ל לאיתור שלושת החטופים, נפתלי פרנקל, אייל יפרח וגיל-עד שאער, ונגד תשתיות חמאס ביהודה ושומרון. עוד אמר נתניהו: "המשימה הראשונה והעליונה שלנו היא להחזיר הביתה בשלום את אייל, גלעד ונפתלי. עם ישראל כולו מאוחד בתמיכה במשימה הזאת. אנחנו לא מרפים ממנה. כוחות הביטחון פועלים מסביב לשעון הן בפעילת מודיעינית והן בפעילות מבצעית".  

גנץ, נתניהו ויעלון בחטמ"ר יהודה היום            (צילום: AFP) (צילום: AFP)
גנץ, נתניהו ויעלון בחטמ"ר יהודה היום (צילום: AFP)
 

באשר לפעילות בשטח הוסיף: "אנחנו פוגעים בחמאס, ואנשיו הם אלא שחטפו את אנשינו. הכוחות הגדולים עוצרים אנשי חמאס, סוגרים מוסדות חמאס ומחרימים כספי חמאס. ביממה האחרונה החזרנו לכלא יותר מ-50 אסירים ששוחררו במסגרת השבתו של גלעד שליט. זהו מסר רב עוצמה לכל מי שמבקש לפגוע בנו. ראשי חמאס קראו פעם אחר פעם לחטוף אזרחים ישראלים. זה גוף אחד עם מטרה אחת: להשמיד את מדינת ישראל". נתניהו סיים: "בספר תהילים כתוב: 'ארדוף אויביי ואשיגם'. וככאן, ליד עיר האבות חברון, אני מבטיח לכם שנרדוף את אויבנו ונשיגם". מחר ייפגשו נתניהו ורעייתו עם הורי הנערים החטופים במעון ראש הממשלה בירושלים.

 

לפי גורמים בצה"ל ובשב"כ, בכוונת ישראל להשיב את משוחררי עסקת שליט שנעצרו אתמול לכלא למילוי מלוא יתרת עונשם בעקבות הפרות של מחויבויות שעליהן חתמו בעת שחרורם. מבין 53 המשוחררים נעצרו 41, אשר ארבעה מהם נידונו למאסרי עולם כפולים, 13 למאסר עולם, שניים מהם למאסרים של יותר מ-30 שנה, 17 נידונו ל-20 עד 30 שנה וחמישה לעשרים שנה או פחות. בהרשעותיהם: רצח, הריגה ופציעה; סחר באמל"ח; הפעלת מטענים; ירי; חטיפה בנסיבות מחמירות; ייצור נשק ומגע עם האויב.

 

"חמאס שילם, וימשיך לשלם"

יעלון אמר על המבצע: "כפי שאתם רואים, המאמץ המבצעי וגם זה שאתם לא רואים, המודיעיני, נמשך גם ביום השביעי לפעולה שלנו, ואנחנו כמובן נוסיף ונפעל עד שנגיע לחוטפים ואל נערינו החטופים. מבחינתנו זו משימה עליונה שמזיזה הצדה כל משימה אחרת. משפחות החטופים חזקות ומשדרות עצמה. אנחנו מבינים את ההתמודדויות, את הקשיים, ואני מקווה שנביא להסרת ספקות בהקדם. חמאס כבר שילם מחיר, וישלם עוד מחיר כדי שישקול בעתיד אם פעולות מן הסוג הזה משתלמות". על הירי בדרום אמר: "אנו מגיבים בתקיפות. אם השקט לא יישמר, אנחנו נדע מה לעשות".

 

גנץ הוסיף בנושא המבצע: "מדיניות הפעולה והמטרות שלה ברורות לנו. צה"ל יחד עם ארגונים אחרים מפעיל את כוחותיו בכל ממד נדרש ואפשרי. מי שעושה את הדברים בשטח בקדמת העשייה, הם המפקדים והחיילים, שעושים עבודה נאמנה". תא"ל ידעי הדגיש כי "המאמץ הראשון הוא מאמץ מבצעי-מודיעיני לאיתור ולהשבת הבנים הביתה. המאמץ השני תכליתו פגיעה בתנועת החמאס ובמעטפות הטרור שתומכות אותה. פגענו בתשתית הארגונית של חמאס, סרקנו מאות בתים ומצאנו אמל"ח רב. אנחנו ערוכים ונחושים להמשיך את הפעולה הזו ככל שיידרש".

 

הבוקר, יומו השביעי של מבצע המעצרים ביהודה ושומרון, אמר גורם צבאי כי מאז חטיפת הנערים ותחילת מבצע "שובו אחים" נעצרו 280 אנשים, בהם 200 אנשי חמאס. 900 מבנים נסרקו, 100 מהם הלילה. עוד הלילה פשט הצבא על 14 יעדי דעווה, מוסדות הרווחה של חמאס שעל פי החשד משמשים גם לפעילות טרור. בין השאר פשט צה"ל על הכותלא, אגודת הסטודנטים של אוניברסיטת ביר זית, והחרים ציוד. עוד נמסר בתדרוך הצבאי הבוקר: "יש חיכוך הולך וגובר בפעילויות בהשוואה ללילות הקודמים. ירינו על שני זורקי מטענים במחנה הפליטים ג'נין ופגענו בהם. היה חיכוך גם באזור בית לחם". גם הלילה נעזרו הכוחות במזל"ט "רוכב שמיים".


 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

כוחות של המנהל האזרחי בליווי צה"ל פשטו גם על תשעה מוסדות השייכים לחמאס או פועלים מטעמו בנפות חברון, שכם, רמאללה וג'נין, וביניהם על משרדים ואגודות שונים. שני הגופים שאחראים על הניסיונות לאתר את החטופים הם צה"ל ושב"כ, העובדים בשיתוף פעולה גם עם המשטרה מחמ"ל שהוקם בבסיס ליד בית גוברין, לא הרחק ממוקד הפעולה עד כה בסביבות חברון.

 

אתמול נפגש השר יעלון עם הורי הנערים החטופים ועדכן אותם בחקירה ובפרטי מבצע "שובו אחים". בפגישה אמר יעלון כי "אין לנו הוכחה אחרת, ולכן הנחת העבודה שלנו היא שהבנים חיים. עד עתה לא הייתה לקיחת אחריות ולא הופנתה אלינו כל דרישה". יעלון הוסיף: "נכונות לנו עוד שעות ארוכות וקשות, איננו יודעים כמה זמן זה יימשך. הדרך להגיע אל הבנים ואל החוטפים היא מה שאנו עושים עכשיו. אין משהו שמגביל את הפעולה".

 

במקביל, בכל ימי המבצע נמשך ירי רקטות ופצמ"רים מרצועת עזה. ארגון הג'יהאד האיסלאמי הוא זה שככל הנראה אחראי על ירי זה.

 

לפני הדברים שנשא נתניהו נפגש עם ראשי סיעות לעדכונים. יו"ר מרצ, זהבה גלאון, אמרה ש"המאמץ המרכזי חייב להיות איתור והשבת החטופים ולא התמקדות בריסוק ממשלת הפיוס הפלסטינית". היא קראה לו להזמין את אבו מאזן לפגישה. 

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 19/06/2014 18:12

 

בהכנת הכתבה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
נתניהו בתדרוך בחטיבה המרחבית
צילום: AFP
צילום: מתוך הפייסבוק
ג'יבריל רג'וב
צילום: מתוך הפייסבוק
מומלצים