שתף קטע נבחר

אושר: דירות בהנחה ו-4 מיליארד לכבישים

קבינט הדיור אישר 4 תוכניות להוזלת מחירי הדירות: תוכנית מחיר מטרה לשיווק דירות במחיר מופחת, השקעת 4 מיליארד שקל בתשתיות תחבורה, תוכנית לקידום בנייה ירוקה ותוכנית לעידוד העברת קרקעות מחכירה לבעלות. שר השיכון ביטל השתתפותו ברגע האחרון בשל מחלוקת תקציבית עם האוצר

קבינט השרים לענייני דיור, בראשות שר האוצר, אישר היום (ב') ארבע החלטות נוספות, במטרה להוריד את מחירי הדירות בישראל. השרים אישרו את עקרונות התוכנית לשיווק דירות במחיר מופחת (מחירי מטרה), את התוכנית להשקעה של כ-4 מיליארד שקל בתשתיות תחבורה לשחרור חסמי בנייה, תוכנית לבנייה ירוקה ותוכנית לעידוד העברת קרקעות מחכירה לבעלות. שר השיכון, אורי אריאל, ביטל את השתתפותו בישיבה ברגע האחרון בשל מחלוקת תקציבית עם האוצר.

 

מחירי הדירות יירדו? כתבות בנושא בערוץ הנדל"ן :

איך תשפיע הטבת המע"מ על דירות יד שנייה

קבינט הדיור יאשר: 4 מיליארד ש' לכבישים

תוכנית מחיר מטרה: 46 אלף דירות ב-4 שנים

 

מחיר מטרה: 66 אלף דירות בהנחה עד 2019

ההחלטה על מחירי מטרה התקבלה כבר לפני כמה חודשים, אולם רק כיום ניתן האור הירוק הסופי לביצוע התכנית. זאת, לאחר שבחודשים האחרונים גובשו העקרונות המנחים על ידי נציגי האוצר והשיכון ומנכ"ל משרד ראש הממשלה, הראל לוקר.

 

על פי העקרונות שנקבעו הממשלה תשווק עד שנת 2019 קרקעות לבנייה של 66 אלף יחידות דיור שיימכרו בהנחה של 20% על מחיר השוק. התוכנית תעבוד כך שקבלנים יתחרו על מחיר הקרקע המקסימלי במכרזים שבהם ייקבע כי 80% מהדירות חייבות להימכר במחיר מפוקח, שמהווה 80% מהמחיר המקסימלי לפרויקט, שאותו ייקבע השמאי הממשלתי במשרד המשפטים. עוד הוחלט כי ההנחה תינתן על דירות בבנייה רוויה שמחירן לא עולה על 16 אלף שקל למטר רבוע (כלומר, 1.6 מיליון שקל לדירה בשטח של 100 מ"ר) וכי הזכאות לרכישת הדירות תינתן לחסרי דירה ולמשפרי דיור גם יחד.

 

התוכנית להשקעה בתשתיות תחבורה כוללת התחייבות של משרדי האוצר, התחבורה והשיכון להשקיע סכום של כ-4 מיליארד שקל עד שנת 2020 בפרויקטים של בניית מחלפים, שיקוע מסילות רכבת, הרחבת כבישים בין עירוניים ובניית תחנות רכבת. מטרת הפרויקטים הללו היא לספק תשתית לקליטת אוכלוסייה נוספת בישובים שונים, באופן שיאפשר את בנייתן של כ-50 אלף יחידות דיור שבנייתן מעוכבת כיום בגלל היעדר פתרונות תחבורה לדיירים שאמורים לגור בהן.

 

בין היתר, כוללת התוכנית תקצוב לבניית מחלף אשדוד צפון/יבנה דרום, לשיקוע מסילת הרכבת בכביש 42, להרחבת כביש 3 במקטע שבין אשקלון לקריית מלאכי ולבניית תחנת רכבת בכפר מנחם. בסך הכל, מספקת ההחלטה התחייבות למימון של למעלה מ-40 פרויקטים לתשתיות תחבורה ברחבי הארץ.

 

בעלות על קרקע במקום חכירה ועידוד בנייה ירוקה

עוד קבע הקבינט, כי יורחבו התמריצים להעברת קרקע מחכירה לבעלות, על מנת לצמצם את החיכוך בין בעלי בתים לרשות מקרקעי ישראל. נקבע כי באזורים שאינם מוגדרים כאזורי עדיפות לאומית לפי החלטת הממשלה מפברואר 2010, תורחב הזכאות להקניית בעלות ללא תמורה לבעלי זכות חכירה מהוונת עד להיקף קרקע של 540 מ"ר.

 

בשטחים של 540 מ"ר עד דונם, תועבר הקרקע לבעלות החוכר בתמורה לתשלום של 3% מערך הקרקע בשנה הראשונה, 3.5% בשנה השנייה, 4% בשנה השלישית ו-4.5% בשנה הרביעית. חוכרים שלא שילמו על מלוא זכויות הבנייה (בשל הטבות שונות שינתנו בעבר, בעיקר ליישובי עולים) יוכלו לשלם 6% מערך הקרקע בשטחים של עד 541 מ"ר ו-9% בשטחים של 541 מ"ר עד דונם ואז ליהנות מההסדר להעברת הקרקע לבעלות מלאה. מנהל הרשות, בנצי ליברמן, ציין עם אישור התוכנית כי "המתווה המעודכן יאפשר לרשות להתמקד בהגברת השיווקים - במטרה להפחית את מחירי הדיור".

 

עוד אישר הקבינט את הצעת השר להגנת הסביבה, לקדם הסברה והכשרה מקצועית בנושא בנייה ירוקה בעלות תקציבית של 30 מיליון שקל. הוחלט כי יוקם מרכז ידע ישראלי לקידום הבנייה הירוקה, שיגבש עקרונות לבנייה זו, יעקבו אחר התקדמות הבנייה הירוקה בארץ ויפקח על ביצוע החלטות ממשלה בנושא.

 

יצוין כי ישיבת הקבינט התנהלה בהיעדרו של השר אורי אריאל, שביטל את השתתפותו במחאה על כך שמשרד האוצר אינו מקדם את תהליך אישורן של העברות תקציביות למשרדו. דוברו של השר מסר עם פתיחת הישיבה כי "שר הבינוי והשיכון, אורי אריאל, הודיע לשר האוצר, יאיר לפיד, כי החליט לא להשתתף בישיבה".

 

לדבריו, החלטה זו התקבלה בעקבות "הפרת סיכומים חוזרים ונשנים בדבר העברת בקשה תקציבית של משרד הבינוי והשיכון לוועדת הכספים בסך של כ-2.25 מילארד שקלים, שבלעדיהם המשרד אינו יכול לעמוד ביעדיו והמעוכבת כבר כחצי שנה. השר אריאל הודיע כי עם העברת הבקשה חתומה באופן מיידי לועדת הכספים יגיע לישיבה".

 

לטענת דובר שר השיכון, מדובר בתקציב המורכב ממיליארד שקל המיועדים לביצוע חוק המכר בדיור הציבורי, הפעלתו ומכירת דירות לזכאים; ועוד מיליארד ורבע שקל המיועדים לעבודה השוטפת במשרד עבור תכנון ושיווקים בכל רחבי הארץ. לטענת דובר השר, התקציב מעוכב כבר למעלה מחצי שנה ולא מועבר לאישור ועדת הכספים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ענר גרין, ידיעות אחרונות
צילום: ענר גרין, ידיעות אחרונות
צילום: מוטי קמחי
שר האוצר, יאיר לפיד
צילום: מוטי קמחי
מומלצים