שתף קטע נבחר

סער חתם: פטור מהיתרי בנייה לפרגולות

שר הפנים, גדעון סער, חתם על תקנות המאפשרות מתן פטור מהיתר בנייה לעבודות זעירות כגון בניית פרגולות ומחסנים. זאת בהתאם לרפורמה בתכנון ובנייה, המכונה "רפורמת הפרגולות", אשר תיכנס לתוקף ב-1 באוגוסט

שר הפנים, גדעון סער, חתם היום (ג') על תקנות המאפשרות מתן פטור מהיתר בנייה לשורה של עבודות זעירות בקניין הפרטי, בהן בניית פרגולות, מחסנים ועוד. זאת, בהתאם לרפורמה בתכנון ובנייה שמקדם סער, אשר אושרה על ידי מליאת הכנסת בחודש מרס האחרון. למעשה, מדובר בהרחבה לחוק התכנון והבנייה הקיים.

 

רפורמת הפרגולות - עוד כותרות בערוץ הנדל"ן :

 

מטרת הרפורמה, שכונתה "רפורמת הפרגולות", היא להאיץ את הליכי התכנון והרישוי כדי להגדיל את היצע הדיור בישראל ובכך להוביל, בין היתר, גם לירידה במחירי הדירות. החתימה של שר הפנים על התקנות מהווה את הצעד הסופי לקראת כניסת הרפורמה לתוקף ב-1 באוגוסט, ולמעשה מדובר בתיקון רחב בחוק התכנון והבנייה הקיים.

 

התקנות עליהן חתם סער כוללת את רשימת עבודות והמתקנים שלא ידרשו יותר להיתר בנייה, ובעיקר - גדרות ושערים, סככות, מתקנים לאצירת אשפה, דודי שמש, מערכות מיזוג אוויר, שימושים נלווים למבנים כגון מצלמות, גופי תאורה, מתקני חניה לאופניים וכן צופרי אזעקה.

 

שר הפנים גדעון סער (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
שר הפנים גדעון סער(צילום: מוטי קמחי)

 

"ביטול הבירוקרטיה הארוכה"

עבודות נוספות שלא ידרשו להיתר בנייה הן הקמת מבנים טכניים בממדים מצומצמים; מתקנים לניטור רעש ואויר, מתקנים פוטו-ולטאים על גג מבנים; מבנים זמניים כגון מכולות, סככות, סגירות עונתיות מחומרים קלים ולזמן קצוב; מחסן קטן; מבנה לשומר מחומרים קלים; עבודות פיתוח ושיפור נגישות, אנטנות ותרנים.

 

על פי התיקון לחוק התכנון, עבודות גדולות יותר בקניין הפרטי, כמו סגירת מרפסות, יהיו זקוקות להיתר בנייה של הוועדה המקומית תוך 45 יום. אם הוועדה לא תשיב עד אז על הבקשה, תיחשב הבקשה עצמה להיתר. במסגרת הרפורמה, גם יתר הליכי התכנון והרישוי יקוצרו ויתייעלו.

 

מלשכת שר הפנים נמסר כי במהלך חודש יולי תעלה לאתר האינטרנט של המשרד מערכת שתאפשר לכל אזרח להבין אילו מתקנים ומבנים ניתן להקים בפטור מהיתר, ומהם התנאים בעניינם. שר הפנים הדגיש כי פטור זה נותן "מענה מיטבי לעבודות שגרתיות עמן מתמודדים אזרחים רבים, תוך ביטול הבירוקרטיה הארוכה שנדרשה עד כה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
בניית פרגולות אינה מצריכה היתר בנייה
צילום: shutterstock
מומלצים