שתף קטע נבחר

המשרד להגנת הסביבה: כרמל כימיקלים ייסגר

המפעל בעתלית המשמש לייצור דבקים ופורמייקות בבעלות גיל דנקנר, בן דודם של נוחי ודני דנקנר ייסגר. הסיבה: התרשלות בטיפול בתקלה שאירעה בתחילת החודש. תושבת עתלית: "אין מקום למפעל מסוכן בלב היישוב"

הבוקר (ד') הודיע המשרד להגנת הסביבה לראשי מפעל שרפי כרמל (כרמל כימיקלים) כי פעילותו תופסק בעקבות שורה של כשלים שמסכנים את הציבור.

 

עתלית: "כרמל כימיקלים פולט עשן ומרעיש"

זיהום ומחנק באזור חיפה בגלל שריפת פסולת

מאות הפגינו במפרץ חיפה: תנו לנשום בשקט

 

המפעל לייצור דבקים ופורמייקות שבבעלות גיל דנקנר, בן דודם של נוחי ודני דנקנר, הוקם בשנות ה-60 והוא נמצא באזור החוף הצפוני של עתלית.

 

בתחילת החודש התקבלו במשרד להגנת הסביבה תלונות מתושבי עתלית על ריחות כימיים חריפים וצריבות בעיניים. בעקבות כך, יצאו לאזור כוחות חירום שאיתרו דליפה של הרעל בנזיל כלוריד שנשפך מחבית אל הקרקע ויצר את המפגעים עליהם התלוננו התושבים.

 

הכבאים מטפלים בדליפה במפעל (צילום: דוברות כבאות והצלחה מחוז חוף) (צילום: דוברות כבאות והצלחה מחוז חוף)
הכבאים מטפלים בדליפה במפעל(צילום: דוברות כבאות והצלחה מחוז חוף)

 (צילום: דוברות כבאות והצלחה מחוז חוף) (צילום: דוברות כבאות והצלחה מחוז חוף)
(צילום: דוברות כבאות והצלחה מחוז חוף)

 

לטענת המשרד להגנת הסביבה, המפעל לא דיווח לכוחות החירום על הדליפה ואף מנע מהם להכנס למקום. בזמן שכוחות החירום עוכבו בשער המפעל, אחד מאנשי המפעל החליט לגשת ולטפל באירוע בעצמו מבלי שהצטייד בציוד מיגון כנדרש ומבלי להעביר כל דיווח לכוחות החירום. אי הדיווח גרם להתארכות משך האירוע כשבכל אותו הזמן רעל מסוכן המשיך לדלוף לאוויר וסיכן את התושבים.

 

פגיעה בסביבה גם בעבר 

גורמי האכיפה פעלו כבר מספר פעמים בעבר כנגד המפעל והורו לפני מספר שנים על הוצאת בריכת האידוי הפתוחה שהייתה במקום. הבריכה פלטה חומרים מסוכנים ובהם פורמלדהיד CH2O, שחשיפתו בסביבת מגורים מוגבלת מאוד לפי תקני המשרד להגנת הסביבה.

 

"תושבי עתלית חרדים לחייהם בשל התנהלות מפעל שרפי כרמל ודורשים את סגירת המפעל לאלתר", אמרה ל-ynet דורית קניאגין, תושבת עתלית ואשת עמותת "כחול ירוק" לאיכות הסביבה בחוף הכרמל. לדבריה, "אין מקום למפעל כימיקלים מסוכן בלב ישוב הומה אדם".

 

"לפני כשבועיים נשפך על האדמה בחצר המפעל בסמוך למגרש הכדורגל של עתלית ומטרים ספורים מתחנת הרכבת חומר רעיל בשם בנזיל כלוריד החשוד כמסרטן. מדובר בחומר מצחין שהורגש בכל חלקי עתלית וגרם לתושבים לצריבות בעיניים, בחילות, הקאות וחרדה עזה. הורים פינו את ילדיהם מבתי הספר והסתגרו בביתם. גם בימים כתיקונם התושבים סובלים מכל מיני מפגעים מהמפעל המתבטאים בריחות ורעשים ובעיקר בחשש כבד לבריאות", הוסיפה קניאגין.

 

שרפי כרמל: "הודעת המשרד להגנת הסביבה - תמוהה"

תגובת חברת שרפי כרמל: ״החברה מייחסת חשיבות רבה לנושא איכות הסביבה והשקיעה בשנים האחרונות מיליוני שקלים בנושא.

 

"עם היוודע התקלה החל הצוות המקצועי לפעול באופן מידי לתיקונה על פי ההנחיות. יצוין כי עובדי החברה מונחים כדרך קבע לשתף פעולה באופן מלא עם הרשויות השונות. הודעת המשרד להגנת הסביבה תמוהה לאור יישומה של תכנית הסדרה שאושרה על ידי נציגי המשרד רק לאחרונה אשר נמצאת בהליכי יישום מתקדמים״.

 

תגובת מטה המאבק לסגירת כרמל כימיקלים בעתלית: "אנו שמחים לשמוע על נקיטת הצעד החד משמעי מטעם המשרד להגנת הסביבה כנגד מפעלי שרפי כרמל. אנו מקווים שהמשרד ימשיך בנקיטת צעדים בלתי מתפשרים עם שאר המפעלים הפועלים במתחם וכן יאכוף בצורה נמרצת את ביצוע פינוי החומרים המסוכנים המצויים במקום בפרק הזמן שנקבע.

 

"אנו קוראים לכל הרשויות לרבות מועצת חוף הכרמל לסגור את מפעלי הכימיקלים בעתלית כי אין מקום למפעלים מסוכנים בקרב האוכלוסיה".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שלומי קצין
כרמל כימיקלים. ארכיון
צילום: שלומי קצין
מומלצים