שתף קטע נבחר

מי מפחד מנשים חרדיות חזקות?

מנהיג ש"ס המנוח קיבל נשים, בירך נשים, וראה בהן חלק בלתי נפרד מהתנועה. אבל המורשת הזאת נמחקת עוד בטרם חלפה אפילו שנה ללכתו, ואיתה דעתו - "דעת תורה". אחרי הכל, נשים חרדיות משכילות, מודעות לזכויותיהן ובעלות יכולת לפרנס את עצמן, מאיימות על הסדר הישן

"גילוי דעת" שפרסם חכם שלום כהן, יורשו של "מרן" הרב עובדיה בהנהגה הרוחנית של ש"ס - תפס את הנשים החרדיות לא מוכנות, עשור אחרי מהפכת האקדמיה של המגזר, כשחרדים וחרדיות אוחזים (בגאווה) בתואר אקדמי, ולעיתים גם שניים.

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

האם העובדה כי מכתבו של "מרן החדש" התמקד דווקא בסטודנטיות החרדיות ולא בסטודנטים החרדים, הוא מקרי? גם בתוך ש"ס יש מי שסבורים שלא.

 

קראו עוד בערוץ יהדות:

 • מבוכה בש"ס: מרן נגד מרן נגד מרן
 • כלא קטמנדו: ריח מוות וצרחות, ויהודייה אחת

   

  בכלי התקשורת החרדיים נערך בינתיים "ציד מכשפות" קלאסי: סטודנטיות המתארות בחלחלה כיצד המרצה החילוני הטיף באוזניהן דברי מינות וכפירה, או שתה מהמים לנגד עיניהן המזועזעות בלי ברכת "שהכול", רחמנא לצלן. וכל המרבה בהקצנות ודמוניזציה - הרי היא משובחת.

   

  הולך ופוחת הדור

  המאזין מבחוץ יכול היה להסיק כי הזעקה יצאה נגד מוסדות המוציאים תלמידות חרדיות בשאלה, ואילו העובדה שאלפי נשים חרדיות המדקדקות בקלה כבחמורה, אוחזות בתואר אקדמי מהמוסדות הנ"ל - היא הטעייה ציבורית מסוכנת, שאחריתה מי ישורנה.

   

  האם אפשר באמת למחוק בקלות כזו את "מורשת מרן" מעל דפי התנועה שהקים? הרב עובדיה עם בתו פורצת הדרך, עדינה בר-שלום ()
  האם אפשר באמת למחוק בקלות כזו את "מורשת מרן" מעל דפי התנועה שהקים? הרב עובדיה עם בתו פורצת הדרך, עדינה בר-שלום

   

  בראיון שערכתי לפני מספר שנים עם הרבנית עדינה בר-שלום, בתו של הרב עובדיה יוסף, היא סיפרה לי על אותם ימים רחוקים, בהם זעקו פשקווילים מקירות ירושלים נגד החלטתה האמיצה לפתוח מסגרת אקדמית לחרדים. כמה עמלה על מנת לוודא שהתארים שיקבלו הסטודנטים יהיו זהים לאלה שמקבלים מקביליהם במיטב האוניברסיטאות בישראל, במטרה לחלץ כמה שיותר משפחות מחיי עוני ומצוקה, ובמידה מסויימת, לתת להן את מה שנמנע ממנה ומרבות אחרות בדור הקודם. הן, שכוונו לבחירות מקצועיות מצומצמות ודלות שכר, ללא השכלה אקדמית או יכולת למצות את כשרונן בתוך המגזר פנימה.

   

  לרב עובדיה הייתה גישה אחרת כלפי נשים. בניגוד למקביליו החרדיים, הוא קיבל נשים, בירך נשים, וראה בהן חלק בלתי נפרד מהתנועה - בין אם הייתה זו כלתו, ומי שהייתה במשך 25 שנים אשת סוד ואחת הנשים החזקות בש"ס - או בתו שאותה עודד ללא סייג, כולל ביקור מתועד ומצולם במכללה שפתחה, והרעפת שבחים על תלמידותיה. אבל המורשת הזאת נמחקת ונשחקת עוד בטרם חלפה אפילו שנה ללכתו, ואיתה דעתו - "דעת תורה".

   

  ממה מפחד "חכם שלום"?

  בעידודו הנמרץ של אביה, הובילה הרבנית בר-שלום מגמה פרגמטית, כזו שמודעת היטב לצרכי השטח ופועלת לתת להם מענה.

  את המגמה הזאת יש מי שרוצה להשאיר מאחור, לפחות בכל הנוגע לנשים החרדיות. האם דווקא ש"ס, שהצמיחה נשים מלאות עוצמה כרבנית יהודית יוסף והרבנית עדינה בר-שלום, רוצה ביום שאחרי מרן להעביר אותן "סיכול ממוקד"?

   

  אז למה מפחד "חכם שלום" (כך הוא מכונה בפי אנשי שלומו) מתוצאות האקדמיזציה אצל נשות המגזר? ובכן, תודעה היא עניין מסוכן. נשים חרדיות משכילות, מודעות לזכויותיהן, ובעלות יכולת לפרנס את עצמן ללא תלות באף גורם, היא תופעה שמאיימת על "הסדר הישן".

   

  נשים כאלו עשויות לדרוש בעתיד משרות ושכר שיהלמו את כישוריהן, גם בתוך הציבוריות המגזרית. הן עלולות אפילו לרצות להיות חלק ממעגל מקבלי ההחלטות הציבורי, או "לא עלינו" פוליטיקאיות. כוח כזה נתפס כמאיים במיוחד על מי שעדיין רואה את מקומן הטבעי של הנשים מאחורי הכיריים בלבד.

   

  העובדה שמכתבו מתעלם לחלוטין מהמצוקה הכלכלית האיומה שהיא נחלתן של משפחות חרדיות רבות, לא נעלמה מעיניהם של רבים.

  הנה חולף העידן שבו הורים שילמו למנהלי הסמינרים החרדיים סכומי כסף מפולפלים תמורת תעודה חסרת כל ערך. דווקא בנות הלומדות באקדמיה נהפכו "למבוקשות" במיוחד בשידוכים, כמי שתוכלנה לתמוך כלכלית בבעל אברך. אם כן, ברור שיש מי שהמגמה החדשה פוגעת בכיסו, והוא יעשה הכל כדי להכחידה.

   

  האם אפשר באמת למחוק בקלות כזו את "מורשת מרן" מעל דפי התנועה שהקים? האם אלפי נשים חרדיות שיודעות היטב מהם היתרונות הבלתי מבוטלים של תואר המבטיח העסקה איכותית, יוותרו עליו? האם הן ידונו את בנותיהן לחיים בחסדם של מעסיקים חרדים נצלנים ובשכר רעב, כשהן יודעות שאפשר אחרת?

   

  מה שבטוח, שש"ס של היום היא לא ש"ס של הרב עובדיה, בשעה שיש מי שמפחד מנשים משכילות, המסוגלות לעמוד על רגליהן בכוחות עצמן.

   


 •  

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ניב רוזנברג
  תודעה היא עניין מסוכן. הרב שלום כהן
  צילום: ניב רוזנברג
  טלי פרקש
  מומלצים