שתף קטע נבחר

הדרת נשים: זה בגלל ההשכלה, טמבל

כבר היום האשה החרדית הממוצעת משכילה ורחבת אופקים יותר מבעלה, ובעוד דור או שניים היא תדרוש מקום של כבוד בחברה. בינתיים, ברחוב החרדי מנסים להתיש אותן בקרבות על מקומן באוטובוס כדי שלא יישאר להן כוח למלחמה האמיתית

הסיסמוגרף של הרחוב החרדי רגיש ומדויק משאנחנו נוטים לשער. הדרת הנשים זוהי אג'נדה שהלכה וחריפה בשנים האחרונות באופן מובהק. עד אז ההפרדה הסתכמה באירועים ספורדיים, ופתאום - ראשי נשים מוסרים מפרסומות לרשתות אופנה, רחובות הופכים נפרדים לפי מגדר, וקול נשים מדברות (לא, חלילה, שרות) אינו נשמע מעל גלי האתר.

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

המחשבה המדומיינת של חלקים בציבור החילוני לפיה האדם החרדי הוא מעין יצור שטוף זימה שלא מסוגל לשמוע או לראות אישה צנועה ככל שתהיה, היא בעיני מוטעית מיסודה. מדובר במאבק גדול הרבה יותר ממה שאנחנו משערים.

 

נשים מהאקדמיה, גברים מהכולל

לא מזמן נכחתי באירוע חגיגי, מהצד החרדי של משפחתי. פגשתי שם שתי קרובות משפחה חרדיות אהובות עלי במיוחד, שתיהן בגילי. גדלנו יחד, שיחקנו בבובות, ועכשיו - למרות שאנחנו מוצאות את עצמנו לפעמים משני צידי המתרס האידיאולוגי, אנחנו עדיין נהנות לדבר זו עם זו.

 

שתיהן נשואות עם ילדים - אחת מהן עובדת היי-טק, השנייה מסיימת בחודשים אלו את התואר השני שלה. בנות משכילות ופתוחות שהתחתנו עם החלום הרטוב של כל אישה חרדית - תלמידי חכמים שמבלים את רוב זמנם בישיבה.

 

סדר היום שלהן מטורף, משש בבוקר ועד חצות. הן המפרנסות, הן המטפלות הבלעדיות בילדים, ובין לבין מסדרות ומנקות את הבית לבדן. הסתכלתי על הבנות היפות שנולדו להן ואמרתי לאחת מהן: "הבת שלך לא תהיה מוכנה לסבול את מה שאת עוברת". היא נאנחה והסכימה איתי.

 

המאבק האמיתי

כשהרחוב החרדי נלחם על המשך הדרת הנשים מהמרחב הציבורי, הוא לא נאבק על העובדה אם כן או לא יופיעו נשים בשלטי חוצות - הוא נאבק על מקומה של האשה בחברה. דחיקת הנשים לירכתי האוטובוס וסילוקן מלוחות מודעות הן תופעות לוואי. אלו הן פעולות הסחה שתפקידן למשוך את האש למקום אחר.

 

כבר היום האשה החרדית הממוצעת משכילה ורחבת אופקים הרבה יותר מבעלה, ששוקד כל יום על חומר לימוד מאותו אזור חיוג. ההנחה הרווחת בישיבות

היא שבלימודי יהדות אפשר למצוא הכל: מתמטיקה, פיזיקה, פילוסופיה והיסטוריה, אבל בעוד דור או שניים לנערה החרדית שתגיע לשידוך זה כבר לא יספיק. היא תרצה בעל משכיל, כזה שאפשר לדבר איתו, אחד שיהיה שווה לה. והצעד הבא הוא שמכיוון שכישוריה יגדלו לאין שיעור מהצד הגברי של בני גילה - היא תדרוש גם מקום של כבוד בחברה. "כל כבודה בת מלך פנימה", כבר לא יספיק.

 

המחשבה בחברה החרדית היא שאם יהיה אפשר להתיש אותן במלחמות על מקומן באוטובוס, או על נראותן בשלטי חוצות, אולי לא יישאר להן כוח להילחם את המלחמה האמיתית.

 

  • טל שטיינר היא דוברת התנועה המסורתית

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים