שתף קטע נבחר

רק לעשירים: רצועת הנדל"ן הזוהרת של ת"א

הכירו את רצועת הנדל"ן שבה נערכות עסקאות המקרקעין מהיקרות בישראל: טיילת ת"א זכתה בתקשורת העולמית לכינוי "קילומטר הזהב", בשל המיליונים ששופכים עליה אוליגרכים עבור דירות יוקרה עם נוף לים. כמו במונקו וברביירה הצרפתית - סכום של 100 אלף שקל למטר רבוע נחשב כאן סביר. הצצה

זו בסך הכל רצועה של קילומטר בלבד, שמתחילה במלון דן ומסתיימת במלון דיוויד אינטרקונטיננטל ברחוב הרברט סמואל בתל-אביב. אבל בדיוק בקילומטר הזה, כמעט על קו המים, נמצאים כיום בשלבי בנייה מתקדמים חלק מהפרויקטים היוקרתיים ביותר בישראל. בכתבה שפורסמה באחרונה ב-CNN הוגדר האזור הזה, שנמצא בין יפו בדרום לבין ההמשך של רחוב הירקון ונמל תל-אביב בצפון, ללא פחות מ"קילומטר הזהב" - בכל הקשור לעסקי נדל"ן.

 

 

"כמעט בכל האזורים המפותחים בעולם יש לקו החוף יתרונות, והוא מזוהה עם עושר", מסביר נועם דז'לדוב, מנכ"ל סוכנות התיווך לנכסי יוקרה נאות שירן, את הפריחה הנדל"נית ברצועת החוף התל-אביבית. "תל-אביב הופכת יותר ויותר לעיר עם גוון בינלאומי, וכמו שיש עניין להשקעות נדל"ן באזורים כמו מונקו, הריביירה הצרפתית והריביירה האיטלקית, כך גם תושבי החוץ מגלים עניין בקו החוף התל-אביבי".

 

רק כדי להבין את ההשוואה שעושה כאן דז'לדוב - במונקו, דירת 4 חדרים בשטח של 310 מ"ר שמשקיפה לים עולה למשקיעים 21.9 מיליון אירו, ואילו דירת 220 מ"ר מוצעת למכירה תמורת 8.5 מיליון אירו. בריביירה הצרפתית, דירת 5 חדרים ממוצעת בשטח של 280 מ"ר תעלה 12.7 מיליון אירו.

 

דז'לדוב מסביר את ריבוי הפרויקטים בכך שבאזור זה יש כיום קרקעות פנויות לבנייה, בעוד שבצפון תל-אביב אין קרקעות בשלב זה. "עד שיפנו את שדה דב לא יהיו קרקעות פנויות לבנייה עם מבט לים בצפון העיר", מחזק את הדברים אוהד דנוס, יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, "אבל לתושבי החוץ זה לא ממש משנה, כל עוד הפרוטה מצויה בכיסם - כל פרויקט מיד משיג מחירי שיא. נראה ששוק הנדל"ן בטיילת מושפע ממה שמתרחש בעולם יותר ממה שמתרחש בתוך העיר".

 

רחוב הרברט סמואל. כאן יש קרקעות פנויות? (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
רחוב הרברט סמואל. כאן יש קרקעות פנויות?(צילום: ירון ברנר)

 

על פי הערכות היזמים הפועלים באזור, תוך 3 שנים צפויה להסתיים הבנייה של מרבית הפרויקטים. ואולם, לטענת דז'לדוב היזמים מתקשים לקבל היתרי בנייה מעיריית תל-אביב ובינתיים מסתפקים בעיקר במכירת דירות על הנייר. "קשה לקבל היתרים וההתנהלות מול העירייה אורכת זמן", הוא אומר, "הבנייה בהרברט סמואל תהיה בצורה של טפטוף - כל 3-4 שנים יקום מגדל חדש.

 

"100 אלף שקל למ"ר זה סביר"

אז מה מצפה לנו בקילומטר הזהב? עם הפרויקטים המוכרים יותר ניתן למנות, בין השאר, את "הרברט סמואל 10" של חברת עופר השקעות בבעלות האחים עופר, שבנייתו צפויה להסתיים בשנה הבאה. ב-2013 מכרה ליאורה עופר, בעלת השליטה, דירת מיני-פנטהאוז בפרויקט תמורת 47 מיליון שקל לאיש העסקים גבי (גבריאל) תמן במחיר המשקף 100 אלף שקל למ"ר; ולפני מספר חודשים דירת הפנטהאוז באותו הפרויקט נמכרה תמורת לא פחות מ-120 מיליון שקל ליזם הנדל"ן הקנדי סילבן אדמס, במחיר המשקף 140 אלף שקל למ"ר.

 

בפרויקט "מגדלי טיילת דוד", הממוקם בין הרחובות הרברט סמואל והירקון, נמכרה השנה דירה בשטח של כ-600 מ"ר ב-81.5 מיליון שקל. המחיר משקף 120-130 אלף שקל למ"ר. עוד פרויקט במתחם הרחובות הרברט סמואל ורחוב הירקון הוא "סי וואן" אשר אוכלס לפני כשנה. דירת הפנטהאוז בפרויקט נמכרה כבר לפני 4 שנים תמורת 110 מיליון שקל - מחיר המשקף 100 אלף שקל למ"ר.

 

אתר בנייה הסמוך לאזור שבו יקום פרויקט "הרברט סמואל" (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
אתר בנייה הסמוך לאזור שבו יקום פרויקט "הרברט סמואל"(צילום: ירון ברנר)

הדמיית הפרויקט. 120 מיליון שקל לפנטהאוז (צילום: באדיבות עופר השקעות) (צילום: באדיבות עופר השקעות)
הדמיית הפרויקט. 120 מיליון שקל לפנטהאוז(צילום: באדיבות עופר השקעות)

 

"בדירות עם קו ראשון לים, מדובר במחירים של 100 אלף שקל למטר, כלומר כ-10 מיליון שקל לדירת 100 מטר בלבד", מסכים עם הנתונים סמואל ונקוט, מתווך בנאות שירן. לדברי דנוס, מדובר במחיר סביר לאזור. "צריך להבין שכאן זו הבועה של הבועות. יש פה פנינה נדל"נית שאין כמוה ולא תהיה כמוה, לכן יש אנשים שמוכנים לשים כסף טוב על המניה הזו - למרות שלא ממש בטוח שהמחירים שם יעלו בעתיד. אף על פי כן, הם תמיד ישמרו על ערך גבוה ביחס לפרויקטים אחרים בתל-אביב".

 

הרוב הגדול של המתעניינים בדירות היוקרה באזור "קילומטר הזהב" מורכב מתושבי חוץ ואנשי עסקים שמזהים יתרון גדול בקרבה לבתי מלון. רוכשי הדירות מגיעים מצרפת, בריטניה, בלגיה, דרום אפריקה, ארה"ב וכן לא מעט אנשי היי-טק ישראלים. "75% מרוכשי הדירות בפרויקטים הם תושבי חוץ, חלקם גרים בארץ באופן קבוע וחלקם מבקרים. אלה אנשים שמאמינים בהשקעה בנדל"ן לטווח ארוך בארץ. מעבר לזה, מדובר גם באנשים שעושים עסקים בארץ -זה אזור מבוקש לעסקים", אומר דז'לדוב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
טיילת תל-אביב. רצועת הנדל"ן מהיוקרתיות בעיר
צילום: ירון ברנר
צילום: ירון ברנר
צילום: ירון ברנר
מומלצים