שתף קטע נבחר

"המיזם" של רונאל פישר: הציע לאלון חסן להעביר 150 אלף ד' לשוטרים לסגירת תיק

פרשת השחיתות החדשה נחשפת: עורך הדין המפורסם חשוד שמסר מידע מתוך חקירת משטרה סודית ללקוח מנמל אשדוד והציע סגירת תיקים. כשחסן חשש שפישר "מכר" גם אותו - החליט לשתף פעולה עם מח"ש, הקליט והוביל למעצר. מיהם השוטרים שסרחו, והאם עוד לקוחות שהסתבכו שילמו שוחד?

רגע אחרי שקיבל לידיו מזוודה מלאה ב-150 אלף דולר, קפצו החוקרים על עורך הדין רונאל פישר . הפרקליט המפורסם, שופט הריאליטי ואיש הטלוויזיה, הפך מאיש חוק לחשוד שעומד במרכז הפרשה שמטלטלת את משטרת ישראל והותרה היום (א') לפרסום. ה"מיזם" שלו היה על פי החשד העברת מידע סודי שקיבל מחוקרים במשטרה לנחקרים, תמורת שוחד. אחד מהנחקרים, יו"ר ועד עובדי נמל אשדוד אלון חסן, הוא האיש שהביא למעצרו של פישר במבצע עוקץ של מח"ש שכלל הקלטות והעברת מזומנים.

 

עוד בפרשה:

"אני כמו F-15". מי אתה, רונאל פישר? הפרופיל

פישר ו"המיזם": "לומדים את המקרה", עוד לא משעים

 

עוד בחדשות:

האימה בקו 174: "בכו וצעקו"

לפיד נגד בנט וליברמן: כמו טוקבקיסטים

 

"תן לי 150 אלף דולר ואני פותר לך את כל הבעיות". כך הציע על פי החשד פישר לחסן, האיש החזק בנמל ומי שעמד במרכז פרשת השחיתות שנחשפה לפני כחודשיים. עדות זו הגיעה לחוקרי המחלקה לחקירות שוטרים והייתה הבסיס לתחילת חקירה סמויה, ששיאה הגיע ביום חמישי. אז נעצר עורך הדין בחשד שביקש מחסן שוחד עבור שוטרים כדי לסגור תיקים, ושיבש מהלכי משפט כשמסר לו מידע חסוי מהחקירה, כמו על מעצרו הצפוי. מעצרו של פישר הוארך בבית משפט השלום בירושלים עד מחר.

המפכ"ל רב-ניצב יוחנן דנינו ועו"ד רונאל פישר (צילום: אשרה אסף) (צילום: אשרה אסף)
המפכ"ל רב-ניצב יוחנן דנינו ועו"ד רונאל פישר(צילום: אשרה אסף)

מתוך בקשת הארכת המעצר ()
מתוך בקשת הארכת המעצר

לבקשת ynet וכלי תקשורת נוספים, התיר הבוקר שופט בית משפט השלום בירושלים מרדכי בורשטין לפרסם את פרטי החשד, למעט את שמו של עורך הדין - שהותר לפרסום כעבור כמה שעות - ושמם של מעורבים הקשורים אליו. את ynet ייצגו בדיון תמיר גליק וליאת ברגמן רביד ממשרד ליבליך מוזר.

 

במהלך הדיון הצהירה נציגת מח"ש, עו"ד ליאת יונניאן, כי מאז מעצרו הייתה התקדמות בחקירה וכי בכוונתם לבקש מחר להאריך את מעצרו של פישר. "לא מדובר בחשד בעלמא, אבל בדברים כהווייתם", אמרה. 

 

בהחלטתו ציין השופט בורשטיין: "מדובר בחשדות ראשוניים בלבד אך אין מדובר בחשדות מופרכים". סנגוריתו של פישר, עו"ד רות בלום דוד, לשעבר פרקליטת מחוז תל אביב (פלילי), טענה בדיון כי הטענות של מח"ש רחוקות מהמציאות וכי הפרסום יביא להתמוטטות המשרד ולבריחה המונית של לקוחות.

תחת צו איסור הפרסום, הפרשה הפכה לשיחת היום במסדרונות המשטרה. העניין הרב נבע גם מהעובדה שעו"ד פישר נחשב מקורב מאוד לקצינים בכירים, והוא אף ייצג כמה מהם בפרשות שונות כאשר הסתבכו. יחד עם זאת, לפי שעה לא ידוע על אף אחד מאותם קצינים בכירים שקשור לשוחד לכאורה. מי כן? לכך עוד אין תשובה בשלב זה, אך נראה שמישהו במשטרת ישראל, שמקושר לחקירות רגישות, סרח והדליף מידע אסור, אולי תמורת הרבה כסף.

 

גם היקף הפרשה עדיין לא ברור. ייתכן שהיא תתמצה בסיפור חסן, אבל במח"ש בודקים אפשרות שדפוס הפעולה, כפי שעלה מהחקירה, שימש את פישר במקרים אחרים.

 

תוכנית החקירה הסודית

מידע מודיעיני על קשריו של פישר עם קציני משטרה קיים זה זמן רב, אבל התפנית שהגיעה לפני כמה שבועות הפתיעה אפילו את ותיקי חוקרי המחלקה בפרקליטות שמסונפת למשרד המשפטים, ואת העומד בראשה. חסן ביקש להיפגש איתם ובידיו מידע נפיץ ביותר: "הוא מציע לי לסגור את כל התיק שלי תמורת מאות אלפי שקלים", טען. במח"ש שמעו את חסן, ביקשו הוכחות, והוא הסכים לשתף פעולה. כך החלו כמה שבועות שבמהלכם תועדו וצולמו הפגישות, ובהן הציע לחסן פישר שתמורת הכסף שיעביר לקציני משטרה, תיקים ייסגרו.

רגע המעצר של אלון חסן. ידע מראש? (צילום: בראל אפרים) (צילום: בראל אפרים)
רגע המעצר של אלון חסן. ידע מראש?(צילום: בראל אפרים)

רונאל פישר (מימין) בתוכנית החדשה "המיזם" (צילום: רונן פדידה) (צילום: רונן פדידה)
רונאל פישר (מימין) בתוכנית החדשה "המיזם"(צילום: רונן פדידה)

מהעדויות שבידי מח"ש עולה שאלו לא היו רק הבטחות שהופרחו לאוויר. פישר ידע על מה הוא מדבר. בין היתר נחשד העו"ד כי דיווח לחסן על מעצרו הצפוי בפרשת הנמל. בהמשך, כדי להוכיח את כוחו לכאורה, הציג פישר בפני הלקוח המתוקשר את תוכנית החקירה שמצפה לו ביחידה הכלכלית. בפעם נוספת, על פי עדותו של חסן, אחרי שכבר השתחרר ממעצר, נפגש עם סנגורו ושמע ממנו על מה הוא עומד להישאל בחקירה הבאה. התחזית התממשה.

 

מי שחפר לי בור, אקבור אותו בו

הקשרים הבעייתיים עבדו כנראה גם בכיוון השני, וייתכן שפישר הפך עצמו למעין “סוכן כפול” - מה שסיבך אותו, והוביל בסופו של דבר לנפילתו. במח"ש חושדים כי הוא נחשף כעורך דינו של חסן לפרטים שונים הקשורים לעיסוקיו, והעביר אותם למשטרה כדי שתחקור. באחת החקירות נדהם חסן כאשר הוצג בפניו מידע על שתי פרשות שכלל לא היו קשורות לפרשה המרכזית שבגינה נעצר. חסן חשד שהמידע דלף מעבודתו עם פישר, וזאת גם הסיבה שהחליט לשתף פעולה עם מח"ש.

בפוסט שפרסם בסוף השבוע בדף הפייסבוק שלו שלח חסן רמז עבה למה שהתרחש ועדיין היה אסור בפרסום: “מי שחפר לי קבר אני אקבור אותו בו".

 

איך הפך עורך הדין מקובר לנקבר? חסן אמר לחוקרי מח”ש: "אין לי בעיה שתחקרו אותי על פרשת הנמל ותבדקו מה שאתם רוצים. אני רק רוצה שאת מה שהוא העביר למשטרה עליי תגנזו". החוקרים המופתעים הבינו שיש בידיהם הזדמנות נדירה, ורצו עם המידע ליועץ המשפטי לממשלה על מנת לקבל אישור לחתום עם חסן על הסכם. מכיוון שאותו מידע שביקש חסן לגנוז היה מוגן בין היתר בחיסיון בין עו"ד ללקוח, לא היה קושי להעניק לו "פטור" מחקירה בנושא.

 

פגישה מצולמת, חוקרים במארב

חסן המשיך לשתף פעולה, וביום חמישי הגיע רגע ההבשלה. אחרי שהאזינו לטלפון, ואחרי שהסיקו כי יוכלו להוכיח באופן נסיבתי את קשריו של פישר עם קציני משטרה, החליטו במח"ש על מבצע המעצר.

הפגישה נקבעה לבית קפה בסמוך למשרדו של עורך הדין. החוקרים ציידו את חסן מבעוד מועד במזוודה עם 150 אלף דולר בשטרות מסומנים. הכול תועד במצלמות וידאו. פישר חזר על דבריו כי הכסף נועד לסגור לחסן את התיקים במשטרה, ובסיומ הפגישה יצא לדרכו. עוד לפני שנכנס לרכבו קפצו עליו חוקרי מח"ש שהיו במארב והודיעו לו: אתה עצור.

 

לאחר המעצר עלו החוקרים למשרדו של פישר, מצוידים בצו מבית משפט, וערכו חיפוש בשורת תיקים הקשורים לחסן וללקוחות שונים שהסתבכו בפרשות גדולות עם המשטרה. ייתכן שאחד מהם הוא עו"ד רועי בר, החשוד כי קיבל טובות הנאה מקבלנים בתמורה לקידום עניינם במסגרת תפקידו כיועץ המשפטי של עיריות ראשון לציון ורחובות. כעת ייבדק אם בר ואולי אחרים קיבלו מפישר הצעות דומות - כסף תמורת סגירת תיקים או מידע.

למעלה: עורכי הדין בני כץ וירון לונדון, המייצגים את חסן. למטה: עורכי הדין ליאת ברגמן רביד ותמיר גליק, שייצגו את ynet בדיון (צילום: שדרין ורובי צלמים, עידו ארז) (צילום: שדרין ורובי צלמים, עידו ארז)
למעלה: עורכי הדין בני כץ וירון לונדון, המייצגים את חסן. למטה: עורכי הדין ליאת ברגמן רביד ותמיר גליק, שייצגו את ynet בדיון(צילום: שדרין ורובי צלמים, עידו ארז)

ממשרדו של עו"ד פישר נמסר בתגובה: "עו"ד פישר לא עושה הנחות, לא לעצמו ולא לאחרים, כאשר הדבר נוגע לטיפול בלקוחות המשרד, ולכן ברור מדוע הצלחותיו ויכולותיו המוכחות ממריצות גורמים שונים ואינטרסנטים לנסות ולפגוע בו. המשרד מעולם לא זכה להנחות מגורמי אכיפה שונים ובמסגרת הטיפול המשפטי הוא נלחם והופך כל אבן, ומעלה כל טענה, מבלי לחשוש מדבר. גם כעת, דבר לא ימנע ממשרדנו להמשיך ולתת את השירות הטוב ביותר עבור לקוחותיו. עו"ד פישר עושה כל הדרוש לבירור הדברים במהרה, ומשכך, אנו משוכנים כי הסיפור יחלוף בלא כלום".

 

חסן מיוצג בהליך הפלילי ומול מח"ש על ידי עורכי הדין בני כץ וירון לונדון. "מגיע לאלון חסן שאפו בסיפור הזה", אמר לונדון. "הוא לא ביקש הסכם עד מדינה. הוא מוכן להיחקר על הפרשה שבגינה נעצר אז, וביקש שרק לא ישתמשו במידע שמסר עורך הדין שלו. זה לגיטימי. הוא נהג כמו אזרח שומר חוק וטוב שעשה כך".


פורסם לראשונה 06/07/2014 10:51

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רונן פדידה
עו"ד רונאל פישר. הפעם הגיע לבית המשפט כחשוד
צילום: רונן פדידה
מומלצים