שתף קטע נבחר

משרד הבריאות: מכתב הרופאים 'גובל בעלילת דם'

בעקבות פרסום מאמר בכתב העת הרפואי היוקרתי Lancet שבו כונתה ישראל "אכזרית, מבישה את המין האנושי ופושעת מלחמה", פועל משרד הבריאות להסרת המכתב שעליו חתומים 24 רופאים. "זהו פרסום פוליטי חד-צדדי שעושה עוול נוראי", אומרת שרת הבריאות יעל גרמן

סערה במערכת הבריאות בישראל בעקבות הפרסום ב-Lancet: משרד הבריאות ישלח לכתב העת הרפואי הנחשב דרישה להסרת מאמר גינוי שעליו חתומים 24 רופאים ומדענים, הטוענים בחריפות נגד הפעילות הצבאית בצה"ל ומכנים את ישראל "מדינה אכזרית, פושעת מלחמה המבישה את המין האנושי".

  

כפי שפורסם לראשונה ב-ynet, כתב העת היוקרתי פרסם מאמר שעליו חתומים רופאים ומדענים, מרביתם מאיטליה, חמישה מבריטניה ואחד מנורבגיה.

 

 

המאמר שהצית את הסערה:

 

הרופאים בחו"ל: ישראל מפיצה שקרים

בין היתר נכתב בו כי "אנו, רופאים ומדענים, מבקשים מחברינו, אנשי מקצוע ותיקים וצעירים, להוקיע את התוקפנות הישראלית. אנו דוחים את התעמולה הישראלית המצדיקה את התוקפנות בחזות של טבח. במציאות, מדובר בתקיפה אכזרית שאינו מוגבלת במידתה ובעוצמתה.

 

"אנו מזועזעים מהמתקפה הצבאית של ישראל על אזרחים חפים מפשע בעזה, תוקפנות שאותה מסווה ישראל כאילו היא מענישה מחבלים. למרות התנאים הקשים, קיימו התושבים בעזה ומנהיגיהם הפוליטים תהליך של פיוס בין הפלגים ויצרו ממשלת אחדות. פיוס זה התקבל על ידי רבים בקהילה העולמית, אך נדחה על ידי ישראל שמנסה להרוס את האחדות הפלסטינית ההולכת וגדלה.

 

"ישראל מפיצה שקרים ומציינת כי אזרחים בעזה הם בני ערובה של החמאס, ואילו האמת היא שהם שבויים בידי הישראלים והמצרים.

 

"התנהגותה של ישראל מעליבה את המין האנושי, את האינטליגנציה ואת כבוד האדם. ישראל מבצעת מעשי טבח איומים ופשעים נגד האנושות. ה'תוקפנות ההגנתית' לכאורה של ישראל בלתי מוגבלת במידתה ובעוצמתה והיא חייבת להיפסק. ישראל מבצעת פשעי מלחמה והעולם חייב לנקוט בסנקציות מיידיות נגד ישראל, כולל הפסקת כל סחר והסכמי שיתוף פעולה עם אירופה.

  

"אנו קוראים לעולם לא לשתוק יותר. עזה לכודה במצור והתושבים נהרגים על ידי אחד ממכונות הלחימה המודרניות, הגדולות והמתוחכמות בעולם. הקרקע הורעלה על ידי נשק עם השלכות לדורות הבאים. אם נשתוק, נהיה שותפים להרס חייהם של 1.8 מיליון תושבים בעזה".

 

"שערורייה הגובלת בעלילת דם"

בתגובה לפרסום הודיע משרד הבריאות כי בכוונתו לפנות במחאה לכתב העת ולדרוש את הסרת המאמר, שפורסם בגרסתו המקוונת. "מדובר במכתב שהנו שערורייה חד-צדדית קיצונית, הגובלת בעלילת דם", אומר פרופ' ארנון אפק, מנכ"ל משרד הבריאות ולשעבר רע"ן מיון רפואי בחיל הרפואה. "ראוי שעיתון מדעי מהמובילים בעולם יעסוק בחקר עובדות, ישמע וילמד אותן לאשורן וישמע את כל הצדדים לפני פרסום נוראי שכזה".

 

פרופ' אפק הוסיף כי "כרופא במדינת ישראל אני מכיר את הרמה המוסרית הגבוהה הן של חיילי צה"ל והן של אנשי חיל הרפואה. ראיתי בבתי החולים את הרופאים נאבקים להצלת פלסטינים החולים במחלות הקשות ביותר, ללא הבדל בין אדם לאדם. אנחנו נביע מחאה חריפה כנגד העיתון, ואני מקווה שכל מדען ורופא בעולם שיקרא זאת יראה מיד עד כמה הפרסום המזעזע רחוק מכל אמת מדעית".

  

שרת הבריאות יעל גרמן הגיבה גם היא לפרסום ואמרה כי "זהו מאמר נוראי, חד צדדי ופוליטי שלא מזכיר את מצוקותיה של ישראל ושל אזרחיה. מה עם הילדים שלנו שסובלים כבר שנים מלמעלה מ-12 אלף רקטות במתקפות יומיומיות? מה עם החמאס שלא הפסיק אף לא לרגע להתחמש ולירות, ואת המלט שקיבל השקיע בבניית מנהרות תופת?.

  

"ישראל לא יצאה למלחמה כדי להרוג. ישראל רוצה להגן על תושביה, וזוהי זכותה האלמנטרית של מדינה ריבונית שאזרחיה נמצאים ביום טרור מתמיד. אני מצפה שכתב עת מהמובילים בעולם המדע יבדוק את העובדות ויפרסם מכתב נגדי שישלים את העובדות הנכונות והחסרות בצורה זועקת, ויתקן את העוול הנוראי שעושה פרסום פוליטי חד צדדי כזה".

 

ל-ynet נודע כי ההסתדרות הרפואית בישראל (הר"י) מכינה מכתב תגובה שאותו תדרוש לפרסם ב-Lancet. על המכתב יחתמו רופאים ופרופ' אהרן צ'חנובר, זוכה פרס נובל לכימיה

 
 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: בראל אפרים
"מה עם החמאס שלא הפסיק להתחמש ולירות?". יעל גרמן על מכתב הרופאים
צילום: בראל אפרים
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים