שתף קטע נבחר

עיצוב הבית: לא על חשבון הילדים שלנו

עיצוב ואסתטיקה בבית הם דבר נהדר - אך הם לא יכולים לבוא על חשבון בטיחות ילדכם. כך תעצבו את הבית כראות עינכם, ובמקביל תמנעו תאונות

עיצוב ואסתטיקה הם דבר נהדר, אבל הגיע הזמן שמישהו יגיד את זה: עיצוב הבית לא יכול לבוא על חשבון בטיחות הילדים שלנו. גבול דק עובר בין חוסר תשומת לב רגעית לרשלנות. נכון, כהורים אנחנו רוצים לתת לילדים שלנו את הטוב ביותר בלי לאבד את הזהות האישית שלנו, שבאה לידי ביטוי בין היתר בעיצוב הבית.

 

עוד במדור "עיצוב ותכנון הבית " בערוץ הנדל"ן :

סיפור הסינדרלה של הדירה בקריית אונו

נולד ב-4 ביולי: עיצוב הבית בסגנון אמריקאי

 

יחד עם זאת, כשאנחנו מעצבים את הבית אנחנו מחוייבים לחשוב 3 צעדים קדימה, ולדמיין דרך נפשו של הילד אילו תרחישים עלולים לקרות אם הוא ינסה את מזלו בהשתוללות קטנטנה באחת מפינות הבית.

 

מה יקרה אם ילד יטפס על הספה ויתכופף דרך החלון שמעליה; מה עלול לקרות לילד שירגיש שהוא יכול לקפוץ ממעלה גרם מדרגות חסר מעקה; ומה יקרה לילד שירוץ בטעות בלי לראות בזווית עינו את פינת שולחן הזכוכית.

 

לכן, כשיושבים על תכנון ראשוני, יש לגבש את ההתנהלות של חיי האנשים שגרים בבית, מה הגילאים של הילדים, מה הנורמות, ומשם להתחיל את תכנון הבית. קיימת עלייה בתאונות בבית במהלך החודשים יולי-אוגוסט, בהם הילדים מבלים שעות רבות לבד בבית.

 

כך תשמרו על בטיחות הילדים לצד עיצוב הבית

  • התעלמו מגימיקים וטרנדים. נכון ,מדרגות מרחפות זה יפה - אבל לא בטיחותי. יש תקנון והוא קובע מעקות בטיחות, אך יש כאלה שמעדיפים להתעלם מכך.

 

  • חשוב להתייחס למעקה בטיחות במדרגות. יש להתייחס לגובה המעקה ולמרווחים שלו, כך שכדור בקוטר 15 ס"מ לא יוכל לעבור. גם מעקה למיטות הילדים זהו אלמנט חשוב מאוד. אולי הוא לא יפה ולא עיצובי, אך הוא יכול להבטיח שינה בטוחה לילדים. זכרו: האחריות היא שלכם ההורים - להתאים את הבית לצרכים של הילדים, לא פחות מהמתכננים או המעצבים.

 

המדרגות לא מרחפות ומקובע אליהן מעקה זכוכית ללא רווחים, כדי שהילד לא יוכל ליפול (צילום: רונית מרום) (צילום: רונית מרום)
המדרגות לא מרחפות ומקובע אליהן מעקה זכוכית ללא רווחים, כדי שהילד לא יוכל ליפול(צילום: רונית מרום)

 

  • אביזרים שתולים על הקיר צריכים להיות חזקים ומעוגנים לקיר - כדי שלא יפלו, חלילה, על ראשי הילדים. ניתן לרכוש זוויות קיבוע שונות ממתכת לצורך קיבוע ספריות לקיר.

 

  • כל החדרים הרטובים, האמבטיה והשירותים, הם חדרים מורכבים. דאגו מבעוד מועד לחיפויים אנטי סליפ (נגד החלקה) - הם גם מחוספסים וגם בטיחותיים.

 

חוץ מחיפויים נגד החלקה, אם תניחו את המגבות בתחתית השידה - הילדים לא יצטרכו לטפס וחלילה ליפול (צילום: רונית מרום) (צילום: רונית מרום)
חוץ מחיפויים נגד החלקה, אם תניחו את המגבות בתחתית השידה - הילדים לא יצטרכו לטפס וחלילה ליפול(צילום: רונית מרום)

 

  • מומלץ לא לתלות וילונות ארוכים על גבי החלונות - לילדים יש נטיה להתלות עליהם או למתוח אותם - ואז מחליקים ונופלים. אל תשכחו להתייחס גם לסלון: גם שם הילדים משחקים, אז ותרו על שולחנות זכוכית - לפחות עד שיגדלו.

 

  • הקפידו על סורגים בחלונות או לפחות מגבילי פתיחת חלון. כדאי לוודא שמשתמשים בסורגים שהמרווח בין שלביהם הוא לא יותר מ-10 ס"מ, והסורג בצורה אנכית ולא אופקית - כך שהילד אינו יכול לטפס עליו.

 

הווילון בסלון קצר - כך שהילדים לא יוכלו למשוך אותו ולהחליק (צילום: רונית מרום) (צילום: רונית מרום)
הווילון בסלון קצר - כך שהילדים לא יוכלו למשוך אותו ולהחליק(צילום: רונית מרום)

 

  • הרהיטים צריכים להיות קטנים מספיק כדי לאפשר לנערים או לילדים להגיע לכל מקום מבלי להשתמש באמצעי עזר. על פינות הרהיטים להיות עגולות, כדי למנוע מצב של פציעה בעת ריצה או משחק בחדר. שימו לב במיוחד במקרה שיש לכם חלון שנפתח לתוך החדר.

 

  • כשאתם מבקשים לעצב את הבית ומחפשים מעצב פנים או אפילו קבלן שיפוצים, בחרו מישהו מקצועי שלא נכנע לטרנדים וליופי. רבים משקיעים הון עתק בתכנון הבית, אבל חוסכים באנשי מקצוע - יש תקנים, והם אבן יסוד הבית, ולכן חשוב לשמור על כך.

 

השולחן בסלון - עגול. המזנון תלוי ומקובע לקיר כדי שהילד לא יוכל להזיז אותו (צילום: רונית מרום) (צילום: רונית מרום)
השולחן בסלון - עגול. המזנון תלוי ומקובע לקיר כדי שהילד לא יוכל להזיז אותו(צילום: רונית מרום)

 

שימו לב לשעון - למעשה זו מדבקת קיר, כך שהילד שלכם לא יסתכן בנפילה אם יתקרב אליו (צילום: רונית מרום) (צילום: רונית מרום)
שימו לב לשעון - למעשה זו מדבקת קיר, כך שהילד שלכם לא יסתכן בנפילה אם יתקרב אליו(צילום: רונית מרום)

 

  • שקעי חשמל, גלאי עשן וגלאי גז. הקפידו לכסות את כל השקעים החשמליים. קיימים בשוק מגני שקעים, חלקם גם מעוצבים היטב. כמו כן, מומלץ להתקין גלאי עשן המחובר למערכת אזעקה. עוד חשוב לדעת שקיימים בשוק גלאי גז פסיביים שרק מתריעים על דליפת גז, ויש גלאים אקטיביים שגם מפסיקים את אספקת הגז.

 

  • חדר הילדים צריך להיות מותאם לגודלם של הילדים. חשוב שכל רהיט או חפץ שנכנס לחדר הילדים יבדק וימצא מתאים לכך. במקרה שהדבר אפשרי, כדאי להבריג רהיטים לקירות כדי להימנע ממצב שבו הארונות עלולים ליפול על הילד או על הנער.

 

הכותבת היא בעלת המשרד רונית מרום אדריכלות ועיצוב פנים

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
חדר ילדים מעוצב. אל תשכחו לוודא שהוא גם בטוח
צילום: shutterstock
מומלצים