שתף קטע נבחר

מחר: "רפורמת הפרגולות" תיכנס לתוקף

מחר תיכנס לתוקפה הרפורמה בחוק התכנון והבנייה. בכנס שערך משרד הפנים בת"א לחברי ועדות התכנון טענה ראש מינהל התכנון, בינת שוורץ: "גופי התכנון חייבים לשחרר, לוועדות המקומיות יש יתרון בקבלת החלטות עירוניות". שר הפנים, גדעון סער, הבהיר: "הרפורמה היא עובדה קיימת"

מחר (ו') ייכנס לתוקף תיקון 101 לחוק התכנון והבנייה, אשר כולל רפורמה מקיפה בתחום התכנון . הרפורמה, אשר אושרה בכנסת בחודש מרס האחרון וכונתה על ידי שר הפנים הנוכחי, גדעון סער, "רפורמת הפרגולות" מתמקדת בשני תחומים עיקריים: רישוי וחלוקה מחדש של סמכויות בין הוועדות השונות, האמונות על תכנון ובנייה.

 

כותרות אחרונות על הרפורמה בערוץ הנדל"ן :

 

בכנס שערך הבוקר משרד הפנים בתל-אביב לחברי ועדות התכנון, לקראת כניסתה של הרפורמה לתוקף, הסביר שר הפנים כי מטרותיה העיקריות של הרפורמה הן הקלה על האזרחים על ידי הפחתת הבירוקרטיה וזמני ההמתנה, וכן פישוט הליכי התכנון והבנייה באמצעות מתן זמן קצוב למדינה למענה ולאישור תוכניות.

 

בכנס השתתפו גם מנכ"ל משרד הפנים, ד"ר שוקי אמרני, וראש מינהל התכנון, בינת שוורץ, שהסבירו כי במסגרת הרפורמה יינתן פטור גורף לנושאים מסוימים; ותחומים אחרים יהיו כרוכים מעתה בהליך רישוי מקוצר. לדבריהם, על מנת להקל על האזרח, ועדות התכנון יהיו מחויבות להשיב לפונה תוך 45 יום - ובמידה ולא עשו כן יוענק לפונה אישור אוטומטי.

 

"דגש על הפנים לאזרח"

"הרפורמה היא עובדה קיימת. שני נושאים עיקרים מתוכה נכנסים לתוקף כבר מחר - העברת הסמכויות לוועדות המקומיות והפטורים מהיתר בנייה", אמר שר הפנים בכנס. "לאחד יש חשיבות גדולה למערכת התכנון ולפירמידת התכנון, ולשני יש חשיבות מאוד גדולה לאזרחים". הוא הוסיף כי "דיבורים על רפורמות בתכנון והבנייה נשמעו הרבה בשנים האחרונות. ההבדל ברפורמה הזאת, היא שהאחרות נשארו על הנייר, וזו יוצאת לפועל".

 

עוד אמר כי "בפעילותם, מוסדות התכנון חייבים לשקף את מדיניות הממשלה ולשקף סדר עדיפויות חברתי. אנחנו חייבים להשתמש בכל האמצעים כדי לצמצם את הפער הקיים בשוק הדיור ולהביא את מחירי הדיור למקום יותר שפוי. ועדות התכנון צריכות לתת עדיפות לתוכניות שיכולות להגדיל את היצע הדיור".

 

שוורץ התייחסה גם היא לרפורמה וציינה כי "רפורמת התכנון מתבססת על 3 עקרונות: ביזור סמכויות מהרמה הארצית למחוזית, ומהמחוזית למקומית, ניהול התהליך וגמישות בתוכניות". היא הסבירה כי ביזור הסמכויות "נעשה מתוך חשיבה לפיה ההחלטות צריכות להתקבל על ידי הגוף שיש לו יתרון יחסי".

 

לכן, טענה שוורץ, "לוועדות המקומיות לתכנון ובנייה יש את היתרון היחסי בקבלת החלטות בכל מה שקשור לעירוניות טובה יותר ובחשיבה על האזרח. לכן, למרות הקושי של גופי התכנון לשחרר - אנחנו חייבים להעביר סמכויות לוועדות המקומיות". עוד אמרה כי "בניהול התהליך, אנו שמים דגש על הפנים לאזרח, מרכזים עבורו את כלל הגופים המטפלים בתוכניות, וכך נקצר משמעותית את משך הזמן בטיפול ונוריד מעלויות התהליך".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
רפורמת הפרגולות תיכנס בהדרגה לתוקף החל ממחר
צילום: shutterstock
צילום: אלי מנדלבאום
שר הפנים גדעון סער
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים