שתף קטע נבחר

הוקמה ועדה לבחינת איחוד ת"א עם בת-ים

כחודש לאחר שנודע כי שר הפנים שוקל לספח את בת-ים לת"א, מקים משרד הפנים ועדה שתבחן את איחוד הרשויות. הוועדה תגבש המלצותיה לגבי איחוד הערים, או לחילופין תמליץ על חלוקת הכנסות בין ת"א, חולון וראשל"צ לבת ים

כחודש לאחר שנודע כי שר הפנים, גדעון סער, שוקל לבטל את העיר בת ים ולספח אותה לתל-אביב-יפו , הודיע הערב (ד') משרד הפנים כי הוקמה ועדת חקירה לבחינת איחוד שתי הרשויות המקומיות. ההחלטה להקים את ועדת החקירה נעשתה בהתאם להחלטת סער, שהורה למנכ"ל משרד הפנים, ד"ר שוקי אמרני, להקים את הוועדה.

 

 

הוועדה תגבש את המלצותיה לגבי איחוד הערים תל-אביב ובת ים, או לחלופין תמליץ על חלוקת הכנסות בין הערים תל-אביב-יפו, חולון וראשון לציון לעיר בת-ים, וזאת לאחר בדיקה מקיפה ושמיעת הגורמים הנוגעים בדבר. המלצות הוועדה יוגשו לשר הפנים, לשם קבלת החלטה בנושא.

 

נזכיר כי ההחלטה לבחון את סיפוח בת ים למטרופולין הגדול במדינה, הגיעה על רקע מאבק הגבולות וההכנסות בין העיר בת ים לשכנותיה ראשון לציון, תל-אביב וחולון. אפשרות נוספת שנבחנה היא, כאמור, חלוקה של הכנסות בין הערים - אשר תייצר צדק חלוקתי בניהן.

 

על פי הערכות, רון חולדאי, ראש עיריית תל-אביב, יתמוך בהחלטה כזו במידה שתתקבל. סיפוח ישובים נעשה עד כה בעיקר ברשויות קטנות, וטרם התבצע בהיקפים של ערים, ולכן הערכה כי אם מהלך כזה אכן יצליח - ייתכן שמשרד הפנים יבחן סיפוחן של ערים נוספות.

 

העירייה ביקשה 83 מיליון שקל

ברקע להחלטתו של שר הפנים עמדה עתירה שהגישה העיר בת ים בחודש מרס האחרון לבג"ץ, ובה ביקשה כי שר הפנים יפעיל את סמכותו וימנה ועדת חקירה לחלוקה מחודשת של ההכנסות בין בת ים לבין 3 הערים השכנות לה.

 

כמו כן, דרשה העירייה מהמדינה להעביר לה 83 מיליון שקל כדי שלא תיאלץ למכור את הקרקעות המעטות שעוד נותרו לה, במטרה לאזן את תקציב 2013. בעירייה ציינו אז כי היעדר החלטה בנושא זה עלולה להקשות על התנהלות העיר בעתיד, עד למצב שהפתרון היחיד יהיה סיפוחה לאחת הערים השכנות.

 

ממשרד הפנים נמסר כי בראש הוועדה יעמוד עו"ד בני וקנין, שכיהן כ-12 שנים כראש עיריית אשקלון וכיו"ר הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה בעיר. וקנין, כלכלן ומשפטן בהשכלתו, כיהן גם כיו"ר דירקטוריון בחברת פלאפון וכיו"ר נת"ע-הרכבת הקלה לגוש דן.

 

כמו כן, יהיו חברים בוועדה מנהל המינהל לשלטון מקומי, מרדכי כהן; הממונה על מחוז תל-אביב, גילה אורון; סגן מנהלת מינהל התכנון, אדריכל דורון דרוקמן; ויו"ר הוועדה המרחבית הראל, מתכננת הערים רות שוורץ-חנוך.

 

בעיריית בת ים הודיעו בתגובה כי הם מברכים על הקמת הוועדה והוסיפו כי "עליה להגיע למסקנות בהקדם האפשרי ולהפסיק את אפליית תושבי בת ים, שנמשכת כבר עשרות שנים". עוד נמסר כי "אין ספק שכל ועדה בלתי תלויה, שתשקול את מכלול השיקולים, תגיע למסקנה המתבקשת והיא - שעל ישראל לעשות צדק חברתי ולחלק מחדש את המשאבים הציבוריים ולא למצוא פתרונות אינסטנט בדמות איחוד בין רשויות".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
שכונת בית וגן בבת ים. תסופח בסופו של דבר?
צילום: ירון ברנר
צילום: ירון ברנר
שכונת מונטיפיורי בתל-אביב. העיר תתרחב?
צילום: ירון ברנר
מומלצים