שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock

לא עיר הבירה: לבנון שיכורה מדאעש?

ראש העיר טריפולי החליט לאסור פרסומות אלכוהול בעירו. המוסלמים קיבלו בברכה את החלטתו, אך תושבים רבים מוחים ברשת על ה"דאעשיזציה"

העיר טריפולי בצפון לבנון הפכה בחודשים האחרונים למוקד של שפיכות דם בעקבות עימותים אלימים בין תומכיו העלווים של נשיא סוריה בשאר אסד לבין לבין מתנגדיו הסונים. אלא שהמצב לא מפריע לראש העיר נאדר ראזל להסיט את תשומת הלב הציבורית לנושא אחר ולעורר סערה גדולה. ראזל החליט לאסור על הפצת פרסומות לאלכוהול ברחבי טריפולי, שבה חיה אוכלוסייה נוצרית גדולה כמו במקומות רבים אחרים ב"ארץ הארזים".

 

"חלון למזרח התיכון " - כתבות אחרונות:

הבשורה עפ"י חוסיין. הזמר שמשגע את מצרים

המחוקקים שנכנסים לנשים לתוך הביקיני

הכפר שתושביו הולכים ומתעוורים

וואלה יופי: הסעודיות רצות לניתוחים פלסטיים

 

בשעה שהחלטתו של ראש העיר התקבלה בברכה על ידי הארגונים האיסלאמיים, שמתנגדים בתוקף לצריכת אלכוהול, רבים אחרים בעיר הצפונית דוחים אותה בתוקף, בייחוד על רקע הניסיונות האחרונים של הארגון הסוני הקיצוני "המדינה האיסלאמית" (דאעש) להשיג דריסת רגל בלבנון, בסוריה ובעיראק. דאעש מבקש להחיל את ההלכה המוסלמית בכל אזור שנמצא תחת שליטתו ונתפש כקיצוני יותר מאל-קאעידה. "זהו צעד  במסגרת המדיניות של דאעש", אמרו מתנגדי ההחלטה.

 

באחד מאתרי החדשות בלבנון נכתב ש"ראש העיר פשוט רוצה להפוך את העיר לאמירות איסלאמית עם ההחלטה ה'דאעשית' שלו לאסור פרסומות למשקאות אלכוהוליים". מחבר הכתבה קרא לשר הפנים למנוע מראש העיר טריפולי ליישם את החלטתו. "זו החלטה שמעלה בעיר זיכרונות של ארגונים פונדמנטליסטים קיצוניים".

 

מחאה ברשת: "טריפולי אוהבת בירה"

המחאה נגד ראש העיר התפשטה כמו בשדה קוצים ברשתות החברתיות. בפייסבוק הוקם דף עם הכותרת "טריפולי אוהבת בירה" שמשך מאות תומכים תוך זמן קצר. בטוויטר נפתח חשבון לקמפיין המחאה תחת השם "הבירה של טריפולי". במסגרת הקמפיין העלו אזרחים מרחבי המדינה לרשת תמונות שלהם עם בקבוקי בירה ופרסמו הודעות גינוי להחלטתו השנויה במחלוקת של ראש העיר ראזל.

 

"מי שמונע בירה הוא קיצוני", כתב אחד האזרחים. אזרח אחר פרסם בצעד מתריס תמונה של בקבוק בירה מול בניין עיריית טריפולי. אחר העלה תמונה של הזבל בעיר הצפונית ותהה: "למה מסירים פרסומות לאלכוהול ועדיין יש זבל ברחובות?".

 

אחד ממארגני הקמפיין הסביר כי מדובר המחאה נולד בגלל עניין עקרוני ולא בגלל צורך לפרסם אלכוהול. "אני לא שותה אלכוהול, אבל הקמתי את דף הפייסבוק משום שהחירויות בטריפולי הולכות אחורה. עוד זמן מה לא יאפשרו לפעמונים לצלצל בכנסיות".

 

על רקע הסערה שחולל, פרסם ראש העיר הודעה שמסבירה את החלטתו. לטענתו, ראשי ערים בלבנון קיבלו בעבר החלטה דומה לאסור פרסום של אלכוהול. הוא גם אמר שהחלטתו עשויה למנוע מנהגים לנהוג תחת השפעה של אלכוהול. כשנשאל על הקמפיין נגדו ברשת, הוא השיב שהקמפיין פוגע באחדות של הציבור בטריפולי ופוגע בתדמית העיר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
(אילוסטרציה)
צילום: shutterstock
מומלצים