שתף קטע נבחר

מה יש בג'אנק פוד שגורם לנו לשנוא אוכל בריא?

מחקר אוסטרלי מצא כי אכילת ג'אנק פוד גורמת לתחושה של תיעוב וגועל כלפי אוכל "בריא" בגלל שינויים המתרחשים במוח לאחר אכילת ג'אנק וגורמת להעדיף דווקא את האוכל הפחות בריא

למה אנחנו מתמכרים לג'אנק פוד עד כדי חוסר יכול לאכול משהו אחר לגמרי? חוקרים אוסטרלים מצאו כי האוכל המתועש והמהיר גורם לשינוי התנהגותי ומחליש את היכולת שלנו לשליטה עצמית ולקבלת החלטות, בגלל שינויים המתרחשים במוח.

 

לדברי החוקרים, אכילת מזון שמן, מטוגן יתר על המידה ומתובל יותר מדי עלולה גם להרוס את התאבון לאוכל בריא.

 

עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

 

המחקר שפורסם ב- journal Frontiers in Psychology נערך באוסטרליה על חולדות ומצא כי החיות שגודלו על ג'אנק פוד, לא רק שהיו שמנות יותר אלא המזון הלא בריא דיכא את הרצון שלהם למזון בריא ומאוזן. החוקרים משערים כי זה קורה בגלל העובדה שהאוכל המתועש מוביל לשינוי התנהגותי וחוסר יכולת לשלוט בתזונה.

 

על פי הערכות ארגוני הבריאות בעולם, כ-10% מאוכלוסיית העולם סובלת מהשמנת יתר. 2.8 מיליון איש ברחבי העולם מתים מסיבוכים הקשורים להשמנת יתר.

 

בריא לאכול

סוכר חום יותר בריא? 7 מיתוסים על תזונה

בריא במזון: למה טוב לאכול קטשופ ולשתות תה ירוק

איך למנוע אנמיה באמצעות תזונה נכונה

 

גורם להשמנה ולשינוי במוח. ג'אנק פוד (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
גורם להשמנה ולשינוי במוח. ג'אנק פוד(צילום: shutterstock)

 

ג'אנק פוד גורם לשינוי במוח

החוקרים מסבירים כי אכילת ג'אנק פוד עלולה לשנות את התגובה שלנו לאוכל. כך למשל, גם אם סיימנו עכשיו לאכול גלידה, ונשמע את קולו של אוטו הגלידה בחוץ, נצא ונרצה עוד. בעצם מדובר בסוג של התניה כלפי האוכל וההרגשה לאחר אכילתו.

 

במהלך המחקר השמיעו החוקרים לחולדות ממין זכר, שני סוגי צלילים בטעם מיוחד של מים ממותקים בדובדבן וענבים. החולדות שגדלו על תזונה בריאה ומאוזנת לא הגיבו לצלילים הללו. אבל אחרי שבועיים של אכילה יומיומית של ג'אנק פוד הכוללים עוגות מתוקות, עוגיות, עוגות ובצק מטוגן, החוקרים מצאו שמשקלם עלה ב-10%, הם נעשו אדישים כלפי סוגי אוכל שונים וכבר לא התעלמו מהצלילים, שכאמור הוצמדו לאוכל מתוק ולא בריא.

 

החוקרים הסיקו כי החולדות איבדו את העדפתם לאוכל בריא בגלל שינויים ארוכי טווח שהתרחשו במוח של החולדות - בעיקר בחלק האחראי על קבלת החלטות.

  
 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
הג'אנק הורס לכם את בלוטות הטעם
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים