שתף קטע נבחר

חרדים עזבו כפר בגואטמלה: "איימו בלינץ'"

"לב טהור", קהילה של 230 יהודים, גרה 6 שנים בכפר אינדיאני. הם טענו לאנטישמיות ועזבו: "הטרידו אותנו, הכינו רשימת יהודים והחליטו לגרש אותנו". המקומיים מגיבים: זו הגנה עצמית, הם ניסו לכפות עלינו את דתם

אנטישמיות מכוערת או ניסיון לכפייה דתית? קהילה של 230 יהודים חרדים החלה אתמול (יום ה') לעזוב כפר אינדיאני בגואטמלה, שם הם חיו במשך שש שנים, אחרי האשמות והאשמות נגד בנוגע לאפליה ואיומים. עזיבתם את סאן חואן לה לוגאנה, עיירה על שפת אגם אטיטלן השכונת 200 ק"מ מהבירה גואטמלה סיטי, הגיעה בעקבות פגישה ביום שישי שבה לא הצליחו היהודים והתושבים המקומיים להגיע להסכמה.  

 

עוד בחדשות

הלוחמות שהיו על כוונת חמאס

בייבי-X תחשוף את סודות המוח האנושי?

חיילים נעלמים ברוסיה: פוטין, איפה הבן שלי?

 

"אנחנו אנשי שלום וכדי להימנע מהסלמת תקרית כבר החלטנו לעזוב", אמר לסוכנות הידיעות הצרפתית מישאל סנטוס, נציג הקהילה היהודית. לדבריו, איימו על חברי הקהילה: "יש לנו זכות להיות כאן, אבל הם איימו עלינו בלינץ' אם לא נעזוב את הכפר". מרבית חברי הקהילה הקטנה הם מארצות הברית, ישראל, בריטניה ורוסיה, ו-40 מהם הם יהודים מגואטמלה. כחצי מ-230 היהודים הם ילדים.

 

מאז אוקטובר, התושבים הילידים האשימו את החרדים באפליה ובכך שהם פועלים נגד מנהגי

המאיה. מועצת הזקנים המקומית אמרה כי הקהילה היהודית "רצתה לכפות את הדת שלה" וחתרה נגד האמונה הקתולית השלטת בכפר. "פעלנו מתוך הגנה עצמית, בתוך מטרה לשמר את זכויותינו כילידים", אמר ל-AFP דובר העיירה, מיגל ואסקס. "החוקה מגנה עלינו כי עלינו לשמר את התרבות שלנו".

 

"לעגו ללבוש של החרדים"

כעת הקהילה המכונה "לב טהור" מחפשת בית חדש, לאחר שהדד-ליין לעזיבה נקבע להיום. בתחילת אוגוסט התלוננו היהודים כי מטרידים אותם. "בשבועות האחרונים כמה אנשים הלכו לבעלי הבתים שמשכירים לנו וביקשו מהם לנתק את החשמל ואת המים", אמר סנטוס, גואטמלי שהתגייר.

המקומיים בדיון המכריע. "החוקה מגנה עלינו" ()
המקומיים בדיון המכריע. "החוקה מגנה עלינו"

חברות בקהילת "לב טהור" (Photo: GettyImages) (Photo: GettyImages)
חברות בקהילת "לב טהור"(Photo: GettyImages)

לפי הטענות, מתקפות מילוליות ופיזיות נגד היהודים החלו באוקטובר, כאשר שש משפחות נוספות עברו לסן חואן לה לגונה מקנדה. לפי הדיווחים, התושבים המקומיים העליבו את אותם יהודים ולעגו להם על לבושם. ההחלטה לגרש את היהודים נלקחה על ידי 75 חברי המועצה, שמייצגת 20 קהילות ילידים מהאזור. עם זאת, בעבר נטען כי אותם חברי כת "לב טהור" בקנדה היו מעורבים באונס קטינות, ברצח תינוקות ובהרעבה.

 

"רצינו מקום שקט, נקי וידידותי שבו יגדלו הילדים שלנו", אמר סנטוס במאי, וציין כי ההתקפות המילוליות והגזעניות החריפו לאחרונה. לפי טענה אחרת, בשלב מסוים העיירה אף הכינה "רשימת יהודים", דבר שהוביל למחאה בינלאומית. עם זאת, מנהיגי הקהילה היהודית בגואטמלה מפקפקים בעדויות של סנטוס על אנטישמיות, ואמרו כבר לפני כמה חודשים כי לב טהור וקהילה אחרת המכונה "תוראעס חסד" אינן מייצגות את היהדות "הנורמטיבית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חברים בקהילת "לב טהור" בגואטמלה
מומלצים