שתף קטע נבחר

צפו: הסרטון שמסעיר את המגזר החרדי. המשטרה: הפעלנו כוח סביר

שעת צהריים ברחוב מרכזי בבני ברק: שני שוטרים מתנפלים על נחמן פרידמן, משכיבים אותו בכוח על הארץ, מתעלמים מזעקותיו כי הוא נמצא אחרי ניתוח, דורכים על גבו הפצוע - ואוזקים אותו. הגרסאות שהובילו לאירוע סותרות. קרוב שנכח באירוע: "התייחסו אליו פשוט כמו אל פושע נאצי". המשטרה: הוא תקף והתנגד למעצר

מרכז בני ברק, אמצע היום, לעיניי העוברים והשבים ברחוב הסואן ועדשת המצלמה: שני שוטרים מתנפלים על אדם חרדי הנעזר במקל הליכה, משכיבים אותו בכוח על הארץ לעיניי ילדיו, מתעלמים מזעקותיו כי הוא נמצא אחרי ניתוח, דורכים על גבו הפצוע, מצמידים את ידיו לאחור - ואוזקים אותן. האיש טוען כי בסך הכל ביקש בחזרה רישיונות הנהיגה והרכב שלקחו השוטרים לשם רישום דו"ח תנועה, אלה טוענים כי הוא זה שתקף אותם תחילה, ושני הצדדים מבטיחים: החקירה הפלילית והתלונה למח"ש בדרך.

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

זה קרה אתמול (יום ב') ברחוב ירושלים - אחד המרכזיים בבני ברק, בשעות הצהריים. נחמן פרידמן, תושב העיר בשנות הארבעים לחייו, יוצא לאסוף את ילדיו בסוף יום הלימודים - כאשר אביו, המסייע לו בתקופת ההחלמה מניתוח הגב שעבר, נוהג ברכב. לגבי השתלשלות האירועים שקדמה לעימות האלים - הגירסאות סותרות, אבל את מה שקלטה המצלמה, אי אפשר להכחיש. 

 

קראו עוד בערוץ יהדות :

 

שמעון שטיין, אחיינו של פרידמן, סיפר: "הגיע שוטר, ביקש ממנו רישיונות ונכנס איתם לניידת לאיזה 45 דקות. הוא כתב לו דו"ח בלי להסביר או לבקש ממנו תגובה, כלום. נחמן ניגש לשאול למה לא מחזירים לו את הרישיונות, ואז אחד השוטרים טרק עליו את הדלת".

 

 

"הוא ביקש שוב: רק תביא לי אותם, ואז שני השוטרים התחיל לנסות לקחת לו את הידיים מאחורה כדי לאזוק אותן – דבר שהוא לא פשוט מסוגל לעשות במצבו. אחד מהם דרך לו על הגב, ממש על המקום של הניתוח. הוא כמובן נפגע, תוך כמה דקות הגיע אמבולנס, והשוטרים ביקשו להצטרף אליו לנסיעה בטענה שדוד שלי עצור".

 

גם בבית החולים - המשיכו לאזוק את ידיו

את פרידמן פגש האחיין בבית החולים, והוא מתאר: "אני מגיע ורואה שנחמן לא יכול לזוז, בקושי מגיב לי. התחלתי לצעוק, אבל הם לא היו מוכנים לשחרר לו את הידיים. אפילו לגשת אליו לא נתנו לנו, בני המשפחה, בטענה שהוא עצור. הם היו אטומים לגמרי".

 

 

"הילדים שואלים: למה עשו ככה לאבא?" ()
"הילדים שואלים: למה עשו ככה לאבא?"

 

"בשלב מסוים, אחד השוטרים כן הסכים לאזוק יד אחת למיטה במקום שתי ידיים באזיקים", הוסיף שטיין, "אבל אחרי שהוא סיים את המשמרת שלו והחליפו אותו שניים אחרים – הם ביטלו את זה. התייחסו אליו פשוט כמו אל פושע נאצי".

 

אחיינו של נחמן פרידמן מספר כי האירוע כולו התרחש לעיניי ילדיו ההמומים, ובסרטונים מהזירה שהופצו ברשתות החברתיות החרדיות נשמעים קולות בכי. "זה לא קרה באיזו פינה צדדית, אלא במקום ציבורי מרכזי בבני ברק", אמר. "יש לזה תיעוד מצולם והמון עדים שראו את זה. הם היו בשוק".

 

הרחוב החרדי הזדעזע מהתמונות, אתרי האינטרנט במגזר לא הרפו מהנושא – וחברי הכנסת של "יהדות התורה" דרשו הסברים מהמשטרה. מבית החולים נלקח פרידמן לחקירה שבסיומה שוחרר ממעצר, ואולם מאוחר יותר חש ברע, והובהל שוב לבית החולים.

 

"הבן אדם גמור נפשית, פשוט הרגו אותו, ואת מצב הגב החזירו לקדמותו", מתאר שטיין, "ואני אומר את זה כמי שעבד בעצמו קשה מאוד בחודשים האחרונים כדי לעזור לו להחלים מהניתוח". על ילדיו של פרידמן אמר: "המשפחה כולה בסערת רגשות גדולה, והם ממש מזועזעים. אתמול הלכתי אליו הביתה והילדים התחילו לשאול: למה עשו ככה לאבא".

 

המשטרה: הוא התנגד למעצר

גרסת משטרת התנועה, כפי שנמסרה בתגובה לטענות - הפוכה. "במהלך פעילות משטרתית סמויה לאיתור נהגים המסיעים ילדים ללא התקני ריסון כחוק, תוך סיכון חייהם, נראה רכב נוסע ובו שלוש ילדות קטנות שאינן חגורות כחוק", שחזרו במשטרה. "השוטר הזדהה בפני הנהג, הסביר לו את מהות העבירה והסיכון הכרוך בה, וניגש לרשום לו דו"ח.

 

"הבן אדם גמור נפשית, פשוט הרגו אותו, ואת מצב הגב החזירו לקדמותו". נחמן פרידמן והשוטרים ()
"הבן אדם גמור נפשית, פשוט הרגו אותו, ואת מצב הגב החזירו לקדמותו". נחמן פרידמן והשוטרים

 

"על אף בקשתו של השוטר שהנהג והנוסע ימתינו ברכב, יצאו השניים והחלו להתלהם ולצעוק עליו, תוך שהם מתסיסים אזרחים נוספים נגד השוטר. הנהג סירב לחתום על הדו"ח והשליך אותו ארצה, וכשפנה השוטר לעזוב את המקום, אחז הנוסע את דלת הניידת ולא אפשר לו לסגור אותה ולנסוע".

 

"השוטר ניסה להסביר לו מספר פעמים שהם משוחררים, אך בתגובה סגר הנוסע את הדלת בחוזקה על גופו של השוטר", טוענת המשטרה, "השוטר הודיע לנוסע על מעצרו, ובשל התנגדותו נאלץ השוטר לכבלו תוך שימוש בכוח סביר. כנגד הנוסע נפתח תיק פלילי, והוא ייחקר בגין החשדות נגדו".

 

במשטרת התנועה הצהירו כי ינקטו "אפס סובלנות" ביחס להתנהגות בריונית ואלימה כלפי שוטרים המבצעים פעילות למען הצלת חיים – וגם

פרידמן מבטיח לא לוותר. בא כוחו, עו"ד משה מורגנשטרן, סיפר כי שמות עדי הראייה הרבים למקרה כבר הועברו למשטרה, והוסיף כי "תלונה מסודרת למח"ש תוגש בימים הקרובים".

 

"כפי שניתן לראות בסרטים, פרידמן הותקף על שני שוטרים על לא עוול בכפו, ולא קדמה לאלימות מצד השוטרים כל אלימות מטעם פרידמן", הסביר עו"ד מורגנשטרן. "זו טענתו, וכך גם טוענים עדי ראייה שהיו במקום".

 

"המשפחה מקווה שהמשטרה תעשה מלאכתה ללא משוא פנים, למרות שמדובר בתלונה נגד שוטר. ברי כי אם כך יהיו פני הדברים, לא די שהוא פרידמן לא יועמד לדין - הוא עוד יפוצה על ידי המשטרה".

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים