שתף קטע נבחר

בזק הפסיקה למכור מודם ללא ראוטר

החברה, שצרכנים קיבלו ממנה בעבר מודם ויכלו לקנות ראוטר באופן פרטי, מוכרת החל מספטמבר רק ראוטר משולב מודם במודל של שכירות - 10 שקלים בחודש. בחברה טוענים שהביקוש למודמים ירד מאוד. צרכן: "אי אפשר למצוא מודם בחנויות". ברשתות המחשבים אמרו ל-ynet כי "אנחנו מוכרים כמעט אך ורק ראוטרים שאינם משולבי מודם וזה יחסל את השוק הזה"

תם עידן: החל מ-1 בספטמבר, בזק כבר לא מוכרת מודמים, כך גילה לאחרונה לקוח בשם יניב. מי שרוצה, צריך להתעקש מאוד כדי לקנות אחד בבזק וגם אפשרות זאת תיעלם בסוף ספטמבר. ל-ynet אמרו בחנות בזק סטור, כי החברה מוכרת מעתה רק מודם-ראוטר בשכירות של 10 שקלים לחודש או ב-24 תשלומים של 20 שקל או ב-480 שקל תשלום אחד. כלומר יש להוסיף סכום זה לסכום החודשי שמשלמים לבזק.

  

מודם זה מכשיר שמאפשר את החיבור לאינטרנט וראוטר (נתב) - מאפשר יצירת רשת אלחוטית. בעבר, החברה סיפקה מודם חינם או ב-8 שקלים לחודש. מודם של בזק עלה 100-80 שקל. יש צרכנים רבים שקיבלו מבזק מודם בחינם וקנו ראוטר משלהם, לפי צרכיהם. ראוטר ללא מודם בחנויות עולה בדרך כלל 189-89 שקל. מחירי ראוטר משולב מודם כמובן גבוהים יותר: בחנויות הם נעים בין 400 שקל לאלפי שקלים והם לא נפוצים כמו ראוטרים. מודם לבד, לא הצלחנו למצוא בחנויות. הצרכן לא בהכרח מודע להבדלים, אבל המהלך הזה של בזק משנה את השוק.

 

כבר לא  מוכרים: מודם של בזק ()
כבר לא מוכרים: מודם של בזק

נתב אלחוטי של בזק בתקן N (יש תקן חדש: AC) ()
נתב אלחוטי של בזק בתקן N (יש תקן חדש: AC)

 

 

רוצה מודם? "אין בשום מקום"

יניב שפנה ל-ynet, סיפר: "אני מנסה לקנות מודם VDSL פשוט, על מנת לשלם מראש ולא לשלם על שכירות לחברת בזק, ואני מגלה שזה פשוט בלתי אפשרי. אין לקנות מודמים. כשפניתי לחיבור שירות הטכני עבור חיבור לתשתית בזק גיליתי שהם לא מוכרים מודמים יותר, רק מודמים משולבי ראוטרים עליהם הם גובים דמי שכירות. פעם אפשר היה לקנות מודם ב-100 שקל ולהשתמש בו עם נתב משלך. אני לא רוצה להשתמש בנתב של בזק שיש עליו תוכנה של בזק שאני לא מעוניין בה.

 

"לאחר מכן ניסיתי לפנות לבזקסטור, כדי לקנות מודם באופן פרטי ונציגת השירות הודיעה לי שגם הם, בהוראה מלמעלה לא מוכרים עוד מודמים, אלא באישור מנהל. הם מוכרים רק ראוטרים משלובי מודם בעלות גבוהה בהרבה. פניתי לאייבורי ובאג וקיבלתי אותה תשובה. פעם היתה אופציה לקנות מספקיות כמו נטוויז'ן. בבדיקה של הדברים גיליתי שבזק חנקו את שיווק המודמים דרך הספקיות והלכה למעשה הופכים את בזק לדרך היחידה להשיג מודם VDSL והוא כאמור לא משווק בשל מחירו הזול, אלא רק הראוטרים המשולבים. כמו כן, עשיתי חיפוש בחנויות המשווקות ציוד היקפי למחשב וגיליתי שגם שם אין מכירה של מודמים מסוג זה. בזק מאלצים את הלקוחות לשלם עבור מודם משולב ראוטר יקר יותר ולא מאפשרים קניה פרטית של ראוטרים הלכה למעשה. אפשר להזמין מחו"ל מודם, אבל אם ההוראות בסינית זה בעיה".

 

 (צילום: Index Open) (צילום: Index Open)
(צילום: Index Open)

 

צרכן נוסף, שמחזיק בראוטר שאינו של בזק, אמר ל-ynet: "כצרכן אני רוצה שתשאר לי האופציה להשתמש בראוטר הפרטי שכבר יש לי. אין כל צורך טכני להשתמש בראוטר של בזק, שכן הם משווקים דגם מאוד משוכלל ויקר, שלמעט מאוד מהאוכלוסיה יש טעם בו. הראוטר מכיל אופציה לחבר כונן קשיח שישמש כשרת קבצים לבית, או למדפסת USB רגילה כדי להפוך אותה לזמינה ברשת. אלו תכונות שמשלמים עליהן לחינם.

 

"בנוסף, אם ארצה להעביר את הרשת דרך החשמל בבית, אאלץ להשתמש בראוטר שלהם ואצטרך להתקיןן מתאם רשת על חשמל, במקום לחבר את המודם ישירות למתאם, שכבר מכיל בתוכו ראוטר אלחוטי. "צריך לשמור על האופציה להשתמש בציוד הקיים מבלי לכבול אותי אל החברה".

 

בניגוד לשני אלה, צרכן אחר חובב מחשבים אמר ל-ynet שרוב הצרכנים לא רוצים לקנות מודם בנפרד: "זה כמו שבזק הפסיקו למכור טלפון עם חייגן. אין סיבה למכור מודמים ושספקי הציוד בשוק יתארגנו בהתאם עם ראוטר משולב מודם ויציעו תחרות לבזק".

 

ברשתות: אין מודמים ורוב הראוטרים לא משולבי מודם

לעומת מודמים, ראוטרים בהחלט אפשר למצוא בחנויות שונות, אך השוק של ראוטרים ללא יכולות מודם הופך למיותר ברגע שבבזק לא מציעה מודמים. כמעט שאין מודמים זמינים בחנויות ואפשר רק להזמינם באופן פרטי מחו"ל. מכאן שעל חנויות ציוד המחשבים להתחיל למכור יותר ראוטרים משולבי מודם שהם יקרים יותר וכרגע אין הרבה כאלה בנמצא - רוב השוק זה ראוטרים ללא מודם.

 

צרכן שלא מעוניין לקנות ציוד מבזק יתקשה למצוא בשוק הפרטי מודם + ראוטר. מצאנו דגם אחד של מודם-ראוטר ברשת באג - TP-Link TL-W8961ND ADSL2 , אך הוא לא מתאים ל-VDSL של בזק, כלומר למהירויות מ-30 מגה ומעלה. מחירו גבוה ממחירי ראוטרים ברשת. בסניף הום סנטר בת"א - לא מצאנו אפילו מודם-ראוטר אחד, אלא רק ראוטרים. באתר האינטרנט של KFS מצאנו כמה מכשירי מודם+ראוטר, אבל גם הם מתאימים ל-ADSL ולא ל-VDSL – המהירויות הגבוהות מאוד. רוב הלקוחות כיום נמצאים במהירויות הגבוהות מאוד בעקבות שדרוגים של החברות.


רשת KFS. לרוב מוכרי ראוטרים אבל אפשר למצוא גם ראוטר+מודם. לרוב הם יקרים יותר, אך לא תמיד ()
רשת KFS. לרוב מוכרי ראוטרים אבל אפשר למצוא גם ראוטר+מודם. לרוב הם יקרים יותר, אך לא תמיד

 

 

"בזק היא זו שאמורה לספק מודמים לצרכנים, לא החנויות"

באחת מרשתות הציוד למחשבים אמרו לנו: "מי שנדפק מהמהלך הזה של בזק אלה אותם לקוחות שהלכו וקנו ראוטרים חזקים שעלו להם אלף שקל כדי שיהיו להם עוצמות בבית. ראוטר אתה יכול לחבר רק למודם. אתה לא יכול לחבר ראוטר לראוטר. זה אומר שצריך מודם".

 

"אני חנות טכנולוגית. יש לי חללים קטנים עמוסים בציוד. להחזיק מודמים זה לא משתלם לי. בזק זו חברת תקשורת והיא לספק לצרכן ציוד תשתית שזה מודם. זה עשוי לחסל את שוק הראוטרים".

 

יכול להיות שכבר אין ביקוש למודמים.

 

"עובדה שיש ביקוש לראוטרים, אז מישהו כן צריך מודמים. בעבר הם נתנו מודמים בחינם. בנוסף, צריך לשים לב שלראוטרים בארץ יש תקן N ואלה המכשירים שמוכרים בארץ, אך יש עכשיו תקן חדש AC שהוא פי 4 יותר מהיר".

 

אפשר גם למצוא מודם-ראוטר באחת הספקיות. למשל, בפרטנר מוכרים תחת המותג 012 סמייל מודם-ראוטר שמתאים ל-VDSL. המחיר לא מצויין באתר.אפשר לקנות מודם+ראוטר בפרטנר. לא בטוח שזה יותר זול ()
אפשר לקנות מודם+ראוטר בפרטנר. לא בטוח שזה יותר זול

 

 

היבואנית: אפשר למצוא מודם-ראוטר בכמה חנויות

בדקנו אצל היבואנים: מה יכול לעשות צרכן שמעוניין לקנות מודם-ראוטר לא מבזק. בשיחה עם מוקד שירות הלקוחות של יבואן TP-LINK, אחת מיצרניות הראוטרים הבולטות, אמר לנו המוקדן שהיבואן לא מוכר מודם-ראוטר שמתאים ל-VDSL – מהירויות של 30 מגה ומעלה. "יש לנו מכשירים שתומכים עד 15 מגה", אמר. "בזק מוכרים נתבים כאלה כמעט באופן בלעדי. הם עשו קומבינה ואת לא היחידה שהתקשרה אלינו".

 

בזק מוכרת מודם-ראוטר של שתי חברות אחת מהן זו D-LINK (די-לינק). התקשרנו לשירות הלקוחות של החברה בישראל. באתר D-LINK מוצרים מספר ראוטרים משולבי מודם, אחד מהם זה הדגם שבזק מוכרת: DSL-6740 U.מודם ראוטר כמו של בזק. אפשר למצוא ב-3-2 חנויות ()
מודם ראוטר כמו של בזק. אפשר למצוא ב-3-2 חנויות

  

"אפשר לקנות את הדגם הזה באופן פרטי. הוא נמכר בכמה חנויות", אמר לנו הנציג שמצא בזאפ 3-2 חנויות בלבד שמוכרות את המוצר. "לפי זאפ, במקום אחד מוכרים אותו ב-400 שקל במקום אחר ב-600 שקל. בזק מוכרים עוד 3 סוגי ראוטרים מיוחדים לבזק של D-Link ו-NETGEAR. אלה מוצרים שהותאמו במיוחד לפי בקשות של בזק שיהיה להם נוח לחיות איתם והם מאוד מוגבלים בהגדרות. יחד עם זאת, אפשר לקנות את הראוטר-מודם הזה בחנויות והוא יתאים לך לבזק. הדבר היחיד שלא יהיה לך זו הגדרה אוטומטית שלהם, צריך להגדיר ידנית שם משתמש וססמא. בנוסף הוא לא כופה עלייך התממשקות עם בזק כמו הראוטרים של בזק. ב-HOT אגב, מוכרים מודם כבלים וראוטרים, או את קופסת HOTBOX שכוללת בין היתר גם מודם וגם ראוטר".

 

בזק: "הביקוש למודמים ירד ב-2%-3%"

בבזק אמרו לנו "הפסקנו למכור מודמים בלבד כי זו טכנולוגיה מאוד ותיקה של 9-8 שנים. הגענו למצב שהביקוש ירד ל-2%-3% מסך המכירות והשדרוגים, כך שזה כמעט ולא רלוונטי. כמעט והפסיקו לייצר מודמים בעולם. יחד עם זאת, אין שום בעיה למצוא מודמים בשום רשת בארץ וגם מוכרים אותם ב-eBay, אמזון".

 

יש אנשים שרוצים לקנות ראוטר בנפרד ולא את זה שמספקת בזק.

 

"יש לא מעט אנשים שקונים ראוטרים בנפרד, בחו"ל דרך אתרים. זה נכון שהם צריכים מודם, אבל מעט מאוד אנשים עושים את זה בעולם ובישראל".

 

על מודל השכירות אמרו: "יש בכך יתרון ללקוח, כי אם המודם-ראוטר התקלקל או שהגיע דור חדש אנחנו מחליפים אותו, כל עוד הוא כלול בשירותי השכירות. אנחנו אחראים על הכל".

 

הפסקתם את מכירת המודמים אבל נטען שעוד אפשר לקנות מודמים בבקשה מיוחדת. עד מתי?

 

"אם לקוחות ספציפיים מבקשים, נמשיך לספק עד סוף החודש, בשכירות של 8 שקלים, אבל אלה מקרים בודדים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
צילום: Index Open
מודם
צילום: Index Open
צילום: shutterstock
ראוטר
צילום: shutterstock
מומלצים