שתף קטע נבחר

בקרוב בירושלים: 1,500 דירות חדשות

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בירושלים אישרה את תוכנית המתאר לשכונת בית הכרם בעיר, במסגרתה ייבנו 1,400 דירות במתחם ההיסטורי. בשכונת קריית היובל יוצא לדרך פרויקט תמ"א 38 שיוסיף עוד קרוב ל-100 דירות

ירושלים על מפת ההתחדשות העירונית: יממה לאחר שנודע על קידומו של פרויקט פינוי-בינוי בשכונת עיר גנים בבירה, פרויקט דומה נוסף יוצא לדרך. חברת הנדל"ן צברים, בבעלות היזם רוני צברי, הודיעה היום (ב') על יציאה לדרך של פרויקט תמ"א 38/1 (חיזוק מפני רעידות אדמה והרחבת הבניין) במתחם "הרופאים" שבשכונת קריית היובל שייקרא פרויקט "צברים בקריה". אדריכל הפרויקט הוא מעוז פרייס.

 

ירושלים - כותרות נוספות בערוץ הנדל"ן :

 

במסגרת הפרויקט, 5 בניינים ישנים ברחוב הציונות יחוזקו וישודרגו, ויתווספו להם 2.5 קומות ועוד 70 יחידות דיור חדשות, בנוסף ל-80 הדירות הקיימות. בסך הכל יכלול המתחם המשודרג 150 דירות, בהן דירות גן ופנטהאוז וכן חניון מרכזי תת-קרקעי. הדיירים הקיימים יקבלו במסגרת הפרויקט חניון חדש, מרפסות וממ"ד בדירות (שיורחבו ב-25 מ"ר) וכן מעלית ולובי משודרג.

 

לדברי החברה, במהלך הפרויקט הדיירים ימשיכו להתגורר בדירות הקיימות, מאחר שהבנייה תתבצע מבחוץ ועם התערבות מינימלית בתוך הדירה. בשלב זה ממתינים בצברים לקבלת אישור עקרוני מהוועדה המקומית לתכנון ובנייה בירושלים, לאחר שתב"ע (תוכנית בניין עיר) חדשה לתמ"א 38 כבר התקבלה על ידי הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה במחוז ירושלים ביוני השנה.

 

לדברי צברי, עד לאחרונה כמעט ולא קודמו בירושלים פרויקטים של התחדשות עירונית, אך התב"ע שאושרה שיפרה את הכדאיות הכלכלית של פרויקטים מסוג זה. "העירייה הביאה לקיצור תהליכים מול רשויות התכנון, והורידה את רף יחידות הדיור הקיימות ל-14 בבניין במקום 20 - דבר המאפשר לאגד מספר בניינים לפרויקט אחד, וכן הביאה לשינויים תכנונים נוספים כמו האפשרות להקמת חניות תת-קרקעיות", הוא הסביר.

 

הדמיית פרויקט צברים בקריה בירושלים (הדמיה: מעוז פרייס אדריכלים) (הדמיה: מעוז פרייס אדריכלים)
הדמיית פרויקט צברים בקריה בירושלים(הדמיה: מעוז פרייס אדריכלים)

 

שכונת קריית היובל כוללת כ-25 אלף איש וממוקמת בדרום-מערב ירושלים. היא פרושה על מרומי רכס בין הר הרצל ושכונת עין כרם ממערב, נחל רפאים מדרום ונחל מנחת ממזרח, ונחשבת לאחת השכונות הגבוהות בירושלים. היא מאופיינת באוכלוסייה חילונית לצד שומרי מסורת.

 

שכונת בית הכרם: עוד 1,400 דירות

בתוך כך, הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה במחוז ירושלים הודיעה היום כי החליטה להפקיד להתנגדויות הציבור תוכנית מתאר לשכונת בית הכרם, המאפשרת תוספת של 1,400 יחידות דיור בשכונה. השכונה מאכלסת כיום כ-5,700 יחידות דיור (כ-17 אלף איש לפי נתוני עיריית ירושלים). בוועדה הבהירו כי עיריית ירושלים יזמה את התוכנית ולוותה בהליך שיתוף הציבור.

 

שכונת בית הכרם נחשבת שכונה ירושלמית ותיקה בעלת אופי היסטורי, הנכללת בין שכונות "העיר ההיסטורית" לפי תוכנית המתאר העירונית. שטח התוכנית עומד על כ-930 דונם, בין רחוב זאב וילנאי ושכונת קריית משה מצפון, יער ירושלים והר הרצל מצפון מערב, רחוב שמואל בייט ושערי צדק מדרום ורחוב בגין ממזרח.

 

התוכנית מציעה תוספת יחידות דיור בבנייה מרקמית, לא כולל יוזמות להתחדשות עירונית, אשר ייבחנו ויקודמו במסגרת תוכניות נפרדות. במשרד הפנים הסבירו כי מטרת התוכנית "לשלב את הבנייה החדשה במרקם הקיים, כדי לשמור על צביונה ועדיין לאפשר מימוש פוטנציאל צמיחה, שדרוג והתחדשות".

 

בוועדה המחוזית ציינו כי שכונת בית הכרם מאופיינת ב-3 אזורי מגורים, שבהתאם להם נקבעו כללי הבינוי והפיתוח של התוכנית. כך למשל, באזור קאופמן, הנחשב "גרעין היסטורי", יש כיום 1,470 יחידות דיור וניתן יהיה להוסיף להן 565 דירות חדשות בבניינים של 3-4 קומות.

 

עוד בתוכנית, באזור "עוטף קאופמן", הכולל כיום 1,300 דירות, ניתן יהיה להוסיף במסגרת התוכנית עוד 450 יחידות דיור בבניינים בגובה 5 קומות. באזור הנמצא מצפון-מערב לרחוב הרצל קיימות כיום 1,300 דירות, שלהן ניתן יהיה להוסיף כ-500 יחידות דיור בבנייה רוויה של עד 12 קומות.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: פפה אללו
שכונת בית הכרם ירושלים. תשודרג
צילום: פפה אללו
מומלצים