שתף קטע נבחר

גבר, מה גודל האשכים אומר על בריאותך?

אשכים גדולים מצביעים על סיכון גבוה יותר למחלות לב, אשכים קטנים עשויים להיות קשורים בבעיות שינה - ואפילו בסגנון ההורות שלכם. אילו סימנים יכולים להעיד גם על סרטן האשכים? בדקו את עצמכם

לא רק פין: כשמדברים על איבר המין הגברי נוטים להתמקד בפין עצמו, ושוכחים מהאשכים, שלא באשמתם.

 

מיתוסים רבים נקשרו כבר לגודל איבר המין ולמשמעויות שלו כביכול, אבל תתפלאו לשמוע שגודל האשכים אכן משחק תפקיד בבריאות הגבר - ולפחות יכול להוות אינדיקציה לבעיות מסוימות בחלקים אחרים בגופו.

 

עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

 

עוד על בריאות הגבר:

גבר, 10 צעדים פשוטים שיעזרו לבריאות שלך

שבץ מוחי: למה חלה ירידה דרמטית רק בקרב גברים?

חיים יותר: גברים ישראלים במקום ה-4 בעולם 

 

אשכים גדולים - יותר בעיות לב

גברים בעלי אשכים גדולים עלולים להיות חשופים יותר למחלות לב, כך קובע מחקר שהסתיים בשנת 2013 על יותר מ-2,800 גברים. החוקרים עקבו אחר הגברים במשך שבע שנים, וגילו כי גברים שלהם אשכים גדולים נמצאו בסיכון גבוה יותר למחלות לב, ללחץ דם גבוה ועוד.

 

החוקרים משערים כי הסיבה לכך עשויה להיות קשורה ברמות הטסטוסטרון בגופם, אשר מחקרים קודמים כבר קישרו לבעיות לב.

 

אשכים קטנים - יותר בעיות שינה

מחקר שנערך באוניברסיטת דרום דנמרק מצא קשר מעניין בין איכות השינה של הגבר ובין גודל אשכיו. החוקרים בדקו כמעט 1,000 גברים ובחנו את הרגלי השינה שלהם, הפרעות בשינה ועוד - ואז מדדו את גודל האשכים שלהם ואף ערכו ספירת זרע.

 

מתוצאות המחקר עולה כי גברים שדיווחו על נדודי שינה או שינה לא רציפה היו בעלי ספירת זרע נמוכה ב-29% מאחרים. נוסף על כך, האשכים של גברים אלו היו קטנים יותר משל אחרים ואף צורתם מעוותת ב-1.6% יותר.

 

ברור כי גודל האשכים אינו הסיבה לכך שאותם גברים ישנים פחות, אך המחקר מראה כי אנשים שישנים גרוע נוטים גם לאורח חיים פחות בריא - לאכול מזון שומני, לשתות אלכוהול ולעשן - כך שייתכן שגודל האשכים יכול להצביע על כך שאותו גבר מנהל חיים שאינם בריאים די הצורך. 

 

אשכים קטנים - אבות טובים יותר

לגברים המבלים יותר זמן עם ילדיהם יש ככל הנראה אשכים קטנים יותר, כך עולה ממחקר שנערך באוניברסיטת אמורי שבאטלנטה, ארצות הברית. החוקרים ראיינו כ-70 גברים שהם לילדים בגיל שנה עד שנתיים, וכן את נשותיהם. הזוגות נשאלו על מעורבות הגבר בגידול הילדים, כולל התדירות שבה הם מחליפים חיתולים, רוחצים את הילד או לוקחים אותו לרופא בעת הצורך. החוקרים מדדו גם את רמות הטסטוסטרון אצל האבות.

 

תוצאות המחקר הראו כי גברים שהיו מעורבים יותר בגידול ילדיהם נטו להיות בעלי רמות טסטוסטרון נמוכות יותר - ואשכים קטנים יותר. החוקרים טוענים כי ייתכן שהאשכים מתכווצים מעט דווקא לאחר שגבר הופך להורה פעיל, כיוון שהשפעות סביבתיות עשויות להוביל גם לשינויים ביולוגיים בגופנו. 

 

מבחינת בריאות הגבר מדובר דווקא בחדשות טובות: הורה פעיל נהנה מיחסים טובים עם ילדיו, מה שמתורגם חזרה לנפש בריאה יותר.

לגברים המבלים יותר זמן עם ילדיהם יש כנראה אשכים קטנים (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
לגברים המבלים יותר זמן עם ילדיהם יש כנראה אשכים קטנים(צילום: shutterstock)

סרטן האשכים: בדקו את עצמכם

אי אפשר כמובן להתייחס לאשכים ולבריאות הגבר מבלי להזכיר את הדבר החשוב ביותר שמצב האשכים יכול להעיד עליו - סרטן אשכים. בשנת 2014, על פי הערכות אמריקניות, יתגלו כמעט 9,000 מקרים חדשים של סרטן, ו-380 מהם יסתיימו במוות.

 

אפשרויות הטיפול רחבות ויעילות, וככל שהאבחון מוקדם יותר כך עולים גם סיכויי ההחלמה. אילו סימנים צריכים לעורר בכם חשד? גוש באשך, הגדלה של אשך, כבדות חריגה בשק האשכים, כאבים בבטן התחתונה או במפשעה או הצטברות נוזל בשק האשכים.

 

רוב המקרים מתרחשים אצל גברים בגילאי 34-20, וכדאי לבצע בדיקה ידנית עצמית של האשכים כדי לזהות מוקדם ככל האפשר בעיה באזור הרגיש הזה.

 

כך מבצעים בדיקה עצמית של האשכים:

1. ערכו את הבדיקה לאחר מקלחת חמה או אמבטיה. חום המים מפחית את המתח בעור ומאפשר לחוש בקלות רבה יותר אם יש ממצא שאינו רגיל.

 

2. השתמשו בשתי הידיים כדי לבדוק כל אשך. הניחו את האצבע המורה ואת האצבע האמצעית מתחת לאשך, ואת האגודל מעליו. גלגלו בעדינות את האשך בין האצבעות והאגודל (שימו לב: אם גודל האשכים אינו זהה, הדבר נורמלי).

 

3. בזמן שאתם ממששים את האשך, ייתכן שתבחינו במעין מיתר הנמשך מעליו ומאחוריו - הוא מאחסן ומעביר את הזרע, ואין לבלבל אותו עם גוש כלשהו. 

 

4. נסו לאתר גושים, גם קטנים בגודל אפונה וגם גדולים יותר. מגע בגוש אינו חייב לכאוב, אך אם נתקלתם בכזה - צרו קשר בהקדם האפשרי עם הרופא המטפל. 

 

5. אם במהלך הזמן אתם חשים שינוי בגודלו של כל אשך, גם אז פנו בהקדם האפשרי לרופא המטפל.
 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
יש קשר בין איכות השינה של הגבר ובין גודל אשכיו
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים