שתף קטע נבחר

הרב ברלנד נעצר בהולנד. ישראל תדרוש הסגרתו

סוף המרדף? לאחר שנה וחצי של נדידה בין מדינות שעימן אין לישראל הסכם הסגרה, מנהיג קהילת "שובו בנים" נעצר בשדה התעופה באמסטרדם בחשד לביצוע עבירות מין בנשים שבאו להתייעץ עמו. מקורבו: "סוף-סוף יוכח שמדובר בסך הכל בעלילה שפלה נגדו". ישראל תדרוש את הסגרתו

הרב אליעזר ברלנד, מהמנהיגים הבולטים של חסידות ברסלב, נעצר על ידי משטרת הולנד בעת ששהה באמסטרדם הבירה. ברלנד (78), החשוד כי ביצע עבירות מין בנשים שבאו להתייעץ איתו, ובהן קטינה - עזב את הארץ לפני כשנה וחצי כדי להימלט מחקירה, ומאז הוא נודד עם מאות מחסידיו בין מדינות שונות מחשש כי יוסגר לישראל.

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

הפרשה החלה בעדות של אחד מבני קהילת "שובו בנים", מהפלגים המרכזיים בחסידות ברסלב, ולפיה תפס את מנהיגה, הרב ברלנד, ואת אחת הנשים בה, כשהם במצב אינטימי. כעבור כמה חודשים החלו להצטבר במשטרה תלונות נגד הרב הבכיר על הטרדות מיניות כלפי כמה מנשות הקהילה – והוא עזב את הארץ.

 

קראו עוד בערוץ יהדות :

 

ברלנד נחת תחילה במרוקו - לטענת חסידיו משום שהוזמן לשם על ידי יהודי המקום - אך משבושש לשוב ארצה, התעורר החשד שהוא מבקש להימלט מחקירה. בתחילה התנהל משא ומתן מול פרקליטיו לחזרתו לישראל באופן שיכבד מנהיג דתי במעמדו, אך המהלך נכשל. בסוף 2013 חששו אנשיו כי השלטונות במרוקו גילו את הרקע לבואו למדינה – והוא עזב לזימבבואה.

 

הקהילה הנודדת של הרב ברלנד

הרב ברלנד ואנשיו הקפידו כי כל ה"תחנות" שבהן הוא עובר יהיו במדינות שבינן לבין ישראל אין הסכם הסגרה. לפני כחמישה חודשים פגה אשרת השהייה שלו במדינה האפריקנית, והוא העתיק את מושבו ליוהנסבורג. אתמול עזב גם אותה, וחסידיו עוד קיוו כי יצליח להגיע עד ראש השנה לקבר רבי נחמן מברסלב באומן שבאוקראינה, כמנהג החסידות – אך היום נעצר בשדה התעופה באמסטרדם, הולנד - שעימה יש לישראל הסכם הסגרה מכוח האמנה האירופית להסגרה.

 

משרד המשפטים הודיע כי בכוונת ישראל לדרוש את הסגרתו של הרב ברלנד לשם העמדתו לדין, לאחר שהמעצר בוצע בהתאם לבקשת המחלקה הבינלאומית בפרקליטות המדינה, באמצעות צו מעצר שהוציאה משטרת ישראל דרך האינטרפול. עו"ד שרון נהרי המייצג את הרב ויצא לאמסטרדם, מסר כי מרשו יתנגד להסגרה.

 

מאות חסידים המשיכו לנדוד אחריו בנתיב המילוט שלו בין עשרות מדינות (צילום: עקיבא נוביק) (צילום: עקיבא נוביק)
מאות חסידים המשיכו לנדוד אחריו בנתיב המילוט שלו בין עשרות מדינות(צילום: עקיבא נוביק)

 

אף ש"שובו בנים" עברה טלטלה בעקבות גילוי החשדות נגד הרב ברלנד, והילדים ובני

הנוער חוו משברים חינוכיים ואמוניים חמורים בשתיים האחרונות, רוב רבני הקהילה (והקהילות שיצאו ממנה) נותרו נאמנים למנהיגה והעניקו לו גיבוי פומבי.

 

ביטוי לאמונה המוחלטת בחפותו היא בהחלטת מאוד חסידים להקיף אותו בכל מקום שאליו הגיע. למעשה הם הקימו סביבו מעין "קהילה נודדת", שחלק מאנשיה חיים לצד הרב ועוברים איתו ממדינה למדינה, וחלקם חיים בארץ ונוסעים אליו מעת לעת.

 

"המצב הזה כואב ומתסכל, ממש שובר אותנו", אמר היום אחד מחסידיו הקרובים של ברלנד, "אבל אולי הגיע הזמן לסיים את הסאגה הזו, ולהוכיח את הצדק בבית המשפט". לדבריו, מלכתחילה לא רצה הרב להימלט מחקירה, אך לאחר שיצא למרוקו - לטענתו בלי קשר לפרשה - נוצר "כדור שלג" והוא נגרר לכך.

 

"מעולם לא פנו אליו לחקירה, הכל היה סביב שמועות", אמר החסיד, "ואין לרב

ברלנד שום בעיה להתמודד איתן. אנחנו מקווים שעכשיו, אחרי שנה וחצי, יוכח סוף-סוף שמדובר בסך הכל בעלילה שפלה שנרקמה נגדו". ההערכה היא כי ברלנד ואנשיו יטענו כי החשדות נגדו נולדו מתלונות שווא על רקע סכסוכים אישיים וכספיים מרים בתוך הקהילה ובין בני משפחת הרב.

 

גורמים בחסידות טענו כי מאז שהרב ברלנד ברח מהארץ - הלכה הקהילה ונחלשה, והמשבר הגיע גם לדור הצעיר. לטענתו, חלקו איבד את הכיוון, נטש את המסגרות החינוכיות והסתבך בפלילים.

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עקיבא נוביק
הרב אליעזר ברלנד
צילום: עקיבא נוביק
צילום: בני דויטש
עו"ד שרון נהרי
צילום: בני דויטש
מומלצים