שתף קטע נבחר

מע"מ אפס דווקא יכול להועיל - עם שינוי קל

לא מעט ביקורת נמתחה על חוק מע"מ 0%, אבל עם כמה שינויים הוא יכול לתרום יותר מנזקיו - למשל לתת פטור ממע"מ למי שקונה דירה בפריפריה, ואפילו מע"מ שלילי במתחמים בהם למדינה יש אינטרס שיתיישבו בהם. דעה

מע"מ בשיעור אפס עומד להפוך, כנראה, לחלק מהעובדות הכלכליות הבלתי הגיוניות שנתקבלו לאחרונה. ביקורת מקצועית העבירו על כך כלכלנים בכירים, לרבות נגידת בנק ישראל. נקבל אותו כעובדה מוגמרת שמקורה בגחמה של שר אוצר, ביחד עם חולשה קואליציונית מצד ראש הממשלה. שילוב מיותר של אגו וצורך פוליטי - והרי לנו מתכון שעלול לפגוע בכלכלת ישראל.

 

חוק המע"מ - כתבות נוספות בערוץ הנדל"ן :

 

לפעמים שר אוצר יכול להוביל מהלכים שההיסטוריה הקצרה או הארוכה שופטת אותם כשגויים. כך זכור לרעה שר האוצר יורם ארידור, שהוביל מדינה להתרסקות כלכלית ולאינפלציה של מאות אחוזים. כך זכור שר האוצר יגאל הורביץ, שנקרא יגאל "אין לי", ועצר כל מה שזז.

 

כך זכור לטובה השר יצחק מודעי, שיחד עם ראש הממשלה לשעבר שמעון פרס הובילו מהפך כלכלי מדהים שכלל החלפת מטבע, הורדת שלושה אפסים מערכו, עסקת חבילה של הקפאה ותוצאה של בלימת תהליך היפו-אינפלציוני והורדתו לרמת אינפלציה נמוכה.

 

זכור גם סילבן שלום, שהוביל מהלך של מיסוי שוק ההון מבלי להיבהל מכל המפחידים המקצועיים שחזו התרסקות השווקים. בעתיד אולי יהיה מי שיזכור את שר האוצר הנוכחי, לטוב ולרע, בעקבות המהלך של מע"מ בשיעור אפס על דירה ראשונה במגבלות החוק.

 

מהלך קטן, שינוי גדול

מאחר שסביר שהחוק יעבור, צריך לפנות לראש הממשלה, לשר האוצר ולחברי ועדת הכספים, להפעיל מהלך קטן אחד לפני אישור החוק - ולשנות אותו באופן שיתרום למדינה הרבה יותר מנזקיו, ויהפוך להיות חוק שיתרונותיו גדולים מחסרונותיו.

 

אין לי התנגדות למע"מ אפס, ואני מוכן לקבל גם את עלותו של החוק בסך של כשלושה מיליארד שקל. אבל צריך לקוות שהעלות הזו תיועד למדיניות שתשרת את עם ישראל. ולמה כוונתי? החוק במתכונתו המוצעת קובע שיעור מע"מ אפס לפי מחירי דירות. הצעתי היא לקבוע מע"מ אפס, ואפילו מע"מ שלילי, לפי מיקום הדירות.

 

אם למדינה יש צורך, רצון ומדיניות לחזק את הפריפריה ולהעביר אוכלוסייה מהמרכז לאזורים מרוחקים, ואפילו יש לנו שר ספציפי שנושא בתואר "השר לפיתוח הנגב והגליל", אז ראוי להציע כלהלן: ברדיוס מסוים, למשל 20 ק"מ מסביב לתל-אביב, יחול מע"מ מלא כשיעורו כיום, כלומר 18%, וברדיוס שבין 20-40 ק"מ יחול מע"מ בשיעור 16%.

 

ברדיוס שבין 60-80 ק"מ יחול מע"מ בשיעור 14% וכך הלאה, עד למע"מ בשיעור של 2%, אפס אחוז ואפילו מע"מ שלילי - כלומר המדינה תשלח צ'ק בשיעור 2% או 6% מערך הדירה, למי שיתיישב במתחמים בהם למדינה יש אינטרס שיתיישבו בה.

 

אפשר גם לקבוע "איים" בתוך מתחמים אלו, למשל בעיר לוד יהיה מע"מ שלילי למרות שהיא קרובה יחסית לתל-אביב, ויש אינטרס לחזק את העיר. בקיצור - ייקבעו אזורי עדיפות לאומית להתיישבות לעניין מע"מ, דבר שקיים כבר בחקיקת פטורים ממס הכנסה והטבות לפי חוקי עידוד שונים.

 

לנייד אוכלוסייה

במתכונת זו, הסכום של שלושה מיליארד שקל ישרת אינטרס לאומי, יפתור בעיות מחירי דיור לרוכשי דירה ראשונה, ובמקביל ינייד אוכלוסייה טובה של צעירים ממדינת "חדרה-גדרה" למדינת ישראל כולה.

 

להבהרה אדגיש כי אינני גוזל את פרנסת חברי הכנסת, והם יוכלו לדון ולהתווכח על גודל הרדיוסים שנקבתי ועל שיעורי ההפחתה של המע"מ בכל אזור, אבל הרעיון בבסיסו יישמר כך - מע"מ דיפרנציאלי לפי האינטרס הלאומי.

 

לדעתי, הפתרון המובא כאן יענה על דרישות שר האוצר, ישמור על הקואליציה כצורכי ראש הממשלה, ישרת את השר לפיתוח הנגב והגליל ומעל הכל - יהיה טוב לעם ישראל. הוא ישרת את צרכני הדיור האמיתיים, אלו שמבקשים לרכוש דירה ראשונה וידם איננה משגת, ויקבלו תמריץ לפי מקום מגוריהם באזורי עדיפות לאומית.

 

הכותב הוא מרצה במרכז ללימודים אקדמיים (מל"א) אור יהודה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אילן ספירא
שר האוצר, יאיר לפיד, יוזם חוק מע"מ אפס
צילום: אילן ספירא
ד"ר רו"ח גד פניני
מומלצים