שתף קטע נבחר

גיא פניני: "הגעתי למצב שהייתי צריך לשלוף ציפורניים ולהילחם על המקום שלי"

התקופה הקשה בעונה שעברה, אובדן האמון מדייויד בלאט, סטיגמת ה"בעייתי", לחיצת היד עם שולדבראנד ושיתוף הפעולה של פיני וגודס. הקפטן של מכבי ת"א פותח עונה ומדבר על הכל בלי פילטרים

"במשך כל התקופה ההיא מי שעקב אחרי, ראה שלא עניתי בתקשורת או התפרצתי על מישהו, אני רציתי לענות על המגרש ואין דרך יותר טובה לענות למבקרים ולכל הביקורות עם גביע אירופה ביד, אין חלום כזה".

 

ליגת הכדורסל נפתחת:

 

אחרי זכייה גדולה בעונה החולפת בכל התארים וכמובן בתואר היוקרתי מכולם, היורוליג, גיא פניני יפתח הערב (20:45) את עונתו השישית במדים הצהובים.

 

גיא פניני מניף את גביע אירופה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
גיא פניני מניף את גביע אירופה(צילום: AFP)
קשה שלא להיזכר שרק לפני שנה וחצי פניני היה עמוק בבור, לאחר עימות מתוקשר עם שחקן הפועל ת"א, יהונתן שולדבראנד בדרבי. את המילים הקשות שאמר באוזנו של שולדבראנד ונתפסו במצלמות הטלוויזיה כולם זוכרים. פניני הושעה, סרט הקפטן נשלל ממנו, אבל בסופו של דבר הוחזר ועימו חזרה גם המוטיבציה והיכולת המרשימה.

 

בראיון מיוחד ל-ynet ספורט לקראת פתיחת העונה, מספר פניני בפתיחות על החרטות, התקופה הקשה ועונה לכל המבקרים שלא מוכנים להשתחרר

מסטיגמת ה"בעייתי" שהוצמדה לו.

 

"דווקא התקופה הכי קשה, לא הייתה התקופה של ההשעיה, אלא התקופה של תחילת העונה שעברה. חודשיים לא שיחקתי ולא מצאתי את עצמי במועדון בו אני נמצא כבר חמש שנים. פתאום הגעתי למצב שאני לא משחק אצל דייויד בלאט, המאמן שמכיר אותי הכי טוב וזה שתמיד הסתדרתי אותו. פתאום הוא לא מראה ניצוצות של אמון. שם באמת הייתה לי נקודת שבירה שאמרתי 'טוב צריך להתחיל לעבוד קשה יותר כי יכול להיות שהחיים ייקחו אותך למקומות אחרים בקרוב'. יכול להיות שדווקא הפחד והחשש הזה שעלו לי בראש, גרמו לי לשרוד ולהוכיח את עצמי יותר. כשאתה חי על מי מנוחות וכשאתה חושב שהמקום שלך בטוח, אז אתה רגוע ומגיע למצב שאתה כבר לא נושך ושורד כמו פעם. אני הגעתי למצב שהייתי צריך לשלוף את הציפורניים שוב ולהילחם על המקום שלי. זה מה שעשיתי ומהר מאוד זה השתנה, דייויד האמין בי, התוצאות הגיעו וכולם יודעים איך זה נגמר".

 

פניני עם בלאט. "פתאום לא ראיתי ממנו ניצוצות של אמון" (צילום: עוז מועלם) (צילום: עוז מועלם)
פניני עם בלאט. "פתאום לא ראיתי ממנו ניצוצות של אמון"(צילום: עוז מועלם)

 

השתנית בעקבות התקופה הזו? מי עזר לך להתמודד איתה?

"זה שינה את סף הספיגה שלי כי באמת חטפתי מכל מקום אפשרי ובצדק גם. היום משחק לא טוב או אימון לא טוב עוברים מעליי, פעם הייתי חוזר הביתה גמור. מה שלא הורג מחשל לגמרי וצריך לדעת מכל סיטואציה לקחת את הטוב ואיך להתמודד עם דברים. זו קלישאה, אבל זה נכון לקחת את הכול בפרופורציות כי יש דברים יותר חשובים בחיים ממשחק טוב או רע. כמו שאחרי משחקים טובים, אני לא יוצא וחוגג כמו פעם אז אחרי משחק רע אני לא הולך ונכנס למרה שחורה.

 

ברור שזה שינה גם משהו בהתנהגות שלי, זה לא היה משהו רגיל מה שעשיתי, זה היה הרבה מעבר לגבול. זה לא היה צריך לקרות, אבל זה עשה לי טוב להמשך החיים כי מסיטואציות כאלה אתה יוצא עם דברים יותר חיוביים משליליים. בכל התקופה הזו תמכו בי המשפחה, החברים, החברה, האנשים הקרובים אלי והאנשים בקבוצה. אבי אבן היה איתי כל הזמן, אבי קובלסקי, דייויד בלאט וכמובן ההנהלה שעשתה איתי דרך מדהימה ואני לא אשכח את זה בחיים".

 

"כיום משחק לא טוב עובר מעליי" (צילום: עוז מועלם) (צילום: עוז מועלם)
"כיום משחק לא טוב עובר מעליי"(צילום: עוז מועלם)
 

 

ואז חזרת לשחק ולהתבלט ולאחר מכן גם סרט הקפטן חזר, זה היה רגע משמעותי מבחינתך?

"מאוד משמעותי. יותר מקלוז'ר, זה היה אמון. בהתחלה וויצ'יץ' אמר לי אתה הקפטן היום וזה היה בסדר כי שון ג'יימס היה פצוע, אבל כששאלתי מה יקרה כשג'יימס יחזור והוא אמר לי 'אתה הקפטן', אז כבר באמת עברה לי צמרמורת בגוף. אמרתי לעצמי שעל זה אני כבר לא אוותר ולא אעשה שום טעות כי שנותנים בך אמון פעם שנייה, אתה לא מאכזב".

 

וזה הוביל לפרץ ביקורת נוסף נגדך, נפגעת?

"אחרי כל מה שעברתי, כבר שום דבר לא כאב לי. הדבר הכי משמח שקרה לי זה שאחרי כל הדיבורים עליי במשך שנתיים, הנפתי את גביע אירופה. במשך כל התקופה ההיא לא עניתי בתקשורת או התפרצתי על מישהו, אני רציתי לענות על המגרש ואין דרך יותר טובה לענות למבקרים ולכל הביקורות עם גביע אירופה ביד, אין חלום כזה".

 

אגב, למה בעצם אחרי כל המקרה הזה לא הרמת טלפון לשולדבראנד, התנצלת ושמת את זה מאחורייך?

"בהתחלה כי התביישתי, בהמשך כי זה עבר כבר. לחצנו יד באיזשהו משחק, לא במשהו רשמי כזה אבל משהו ספונטני. אני חושב ששנינו עברנו את זה והשארנו את זה מאחור".

 

פניני ושולדבראנד. "לחצנו יד באופן ספונטני" (צילום: ראובן שוורץ) (צילום: ראובן שוורץ)
פניני ושולדבראנד. "לחצנו יד באופן ספונטני"(צילום: ראובן שוורץ)

 

נראה שאפילו לפני מה שקרה בדרבי התדמית שלך אף פעם לא הייתה נקייה ותמיד הוגדרת אולי כלוחם אבל גם כלא רציני ומתהולל, הכי רחוק משחקנים כמו יוגב אוחיון או יותם הלפרין.

"אם זה מעצבן אותי? לא. אני באמת לא חושב שזה דבר רע. לא הגעתי ממקום של כוכב כמו יותם, יוגב או עומרי כספי, הגעתי ממסלול אחר של שחקנים כמו יובל נעימי וניצן חנוכי וחבר'ה שהתחילו מלמטה ולאט לאט הגעתי למקום שאני נמצא בו היום. לאנשים קשה לשנות פתאום את הסטיגמה או החשיבה על מישהו מסוים ולא יהפכו אותי פתאום לכוכב גדול, אבל אני בטוח שהיום המון אנשי ספורט וכאלה שפעם לא הבינו איך גיא פניני במקום שהוא נמצא היום, כבר מבינים ויודעים מה המשמעות של שחקן כמוני לקבוצה.

 

נכון שאני לא אקלע 20 נקודות בכל משחק, אבל הדברים שאני נותן על המגרש, אני לא חושב שכל שחקן שנותן 20 נקודות יכול לעשות, אני בטוח שרוב האנשים מבינים מה אני תורם לקבוצה על המגרש. זה כמו שאוהבים להגיד שליאור אליהו בחיים לא יהיה שומר, אבל ליאור שומר טוב ואני יכול להגיד את זה באמת כי שיחקתי איתו. יש פה סטיגמות שלא ייצאו. גם בכדורגל וגם בכדורסל לכל אחד יש את הסטיגמה שלו, זה העולם".

 

פניני ומכבי ת"א חזרו ביום חמישי האחרון ממסע של 17 יום שכלל את ברזיל והגביע הביניבשתי אותו הפסידו לפלמנגו הברזילאית ושני הפסדים במשחקי ראווה מול קליבלנד ודייויד בלאט וברוקלין נטס. כבר הערב יצטרכו הצהובים להתגבר על העייפות ויפגשו את עירוני נס ציונה בדרך לעוד עונה בה הקבוצה רוצה לזכות בכל התארים.

 

עומרי כספי. פניני: "אני לא באתי ממקום של כוכב" (צילום: AP) (צילום: AP)
עומרי כספי. פניני: "אני לא באתי ממקום של כוכב"(צילום: AP)

 

"היה מסע קשה. לא הכנה אידיאלית לעונה, בטח לא לקבוצה יחסית חדשה, אבל לקחנו מהמסע הזה גם דברים טובים שקרו לנו, אם זה לשפר דברים, לראות איפה אנחנו עומדים ותוך כדי תנועה לעבוד על מה שאנחנו צריכים לעבוד. כמובן שגם להיות 17 יום ביחד, כל היום ביחד, במלון בארוחות וטיסות זה טוב לקבוצה חדשה, כי ככה אתה גם מכיר מחוץ למגרש את החבר'ה ויודע קצת יותר על השחקנים. לעתיד המסע הזה יעזור לנו. אני בטוח שבהתחלה אולי יהיו לנו קצת ריקושטים מהמסע הזה, אם זו עייפות, ג'ט לג קצת חוסר תיאום כי לא היו לנו הרבה אימונים, אבל אין לנו תירוצים.

 

אני חושב שהדבר הכי חשוב זה שאנחנו ממשיכים באותה שיטה ובאותה דרך של עונה שעברה עם החבר'ה שהיו פה ועם מאמן שממשיך איתנו. אומנם גודס היה קודם לכן עוזר מאמן, אבל הוא ממשיך באותה שיטה שהוא היה חלק ממנה, וזה היתרון שיש לנו על קבוצות אחרות, יש לנו את הבסיס. מה חסר לנו? תיאום וקצת חלודה ששחקנים צריכים להוריד. לא קל לבוא לקבוצה כמו מכבי ת"א ולהשתלב בקלות. הדוגמא המיידית זה טייריס רייס, לקח לו זמן להשתלב וכולם זוכרים איך זה נגמר.

 

מרקיז היינס. פניני: "כולם צריכים להבין לאן הם הגיעו" (צילום: נועם גלאי, מכבי ת"א) (צילום: נועם גלאי, מכבי ת
מרקיז היינס. פניני: "כולם צריכים להבין לאן הם הגיעו"(צילום: נועם גלאי, מכבי ת"א)

 

מרקיז היינס אמנם הגיע מסיינה אבל זה לא מועדון כמו מכבי ת"א, נייט לינהארט עדיין לא שיחק ברמות האלה אבל יש לו המון פוטנציאל. כולם צריכים להבין לאן הם הגיעו ואיך להתמודד עם זה".

 

איך נראה מבפנים השילוב של גודס וגרשון, זה בטוח שונה ממאמן ועוזר מאמן אחרים?

"זה שונה כי זה פיני. זה עובד אותו דבר, אבל כמובן שלי ולמי שמכיר קצת, זה שונה לראות את פיני בטייטל של עוזר מאמן אבל בפרקטיקה זה אותו דבר. זה צוות ויש הרמוניה ביניהם. כמובן שכששמעתי על זה שפיני מגיע כעוזר, זה לא היה הדבר הכי טבעי, אבל אז התחילה העונה וראיתי שזה פשוט מאמן ועוזר מאמן. אני חושב שקיבלנו את העוזר מאמן הכי מנוסה באירופה ואנחנו צריכים להפיק מזה את הטוב ביותר. גם פיני מבין שהוא פה כדי לעזור לנו ולעזור לגיא".

 

אתם מתחילים את העונה בלי סופו, יצא לך לדבר איתו מאז שהגיע והתברר כי הוא לא כשיר לשחק?

"יצא לי לדבר הרבה עם סופו, אנחנו חברים טובים גם מעבר לקבוצה. האמת שלא ידעתי שהוא במצב הזה. דיברנו גם בקיץ והוא לא נתן לי איזשהו רמז שעובר עליו משהו, הפתיע אותי שהוא חזר ככה. הוא יודע לאן הוא נכנס ויודע איך לצאת מזה. הוא נמצא בתהליך מאוד חיובי והוריד כבר כמעט את כל מה שהיה צריך, ובנוסף גם הבדיקות הרפואיות שלו עברו כהלכה. הדבר שהיה הכי חסר לנו בכל המסע הזה, זה סופו מקצועית ומחוץ למגרש. סופו הוא בורג מאוד משמעותי גם חברתית וגם על המגרש. אני מקווה שהוא יחזור כמה שיותר מהר כי הליגה מתחילה ואנחנו צריכים אותו".

 

פניני עם שחורציאניטיס: "הוא יודע איך לצאת מזה" (צילום: יאיר שגיא) (צילום: יאיר שגיא)
פניני עם שחורציאניטיס: "הוא יודע איך לצאת מזה"(צילום: יאיר שגיא)

 

אתה חושב שהחוק הרוסי עזר לשחקנים הישראלים בליגה ומה הניסיון להעלות את המס על הזרים יעשה לליגה?

"יש דברים טובים בחוק הרוסי ויש פחות טובים. בסופו של דבר אני לא כל כך מעורה במבחן התוצאה, אבל אני חושב שזה כן עושה טוב לשחקנים הישראלים. יש המון שחקנים ישראלים שנחשפו בגלל החוק הזה. לא צריך להגיע למקום ששחקן ישראלי צריך לקבל דקות בגלל חוק כזה או אחר, שחקן ישראלי צריך לקבל את הכבוד והמעמד שלו בגלל שהוא אמור להיות טוב אבל אנחנו במציאות שכזו.

 

אישית, אני מאמין בשחקן הישראלי מאוד וראו את זה השנה בנבחרת עתודה, הם חבר'ה צעירים, לוחמים שמייצגים באמת את כל הטוב שיש בכדורסל הישראלי ואני לא חושב שהם צריכים חוק כזה או אחר כדי להצליח. לגבי המס, אני תמיד בעד שוויוניות, אבל זה חוקים שמעליי ואני לא כל כך מבין בזה. אני בטוח שזה יקשה מאוד על הקבוצות ואם נגיע למצב שהכדורסל הישראלי ייפגע בגלל החוק הזה אז לא עשינו בזה כלום. בסופו של דבר אנחנו רוצים ליגה טובה ואיכותית ואם זה עובדה עד עכשיו למה להרוס? לא חושב שהעלאת המס לזרים תשפר את המשכורות של הישראלים, זה פשוט יוריד את הרמה של כולם במקום שיגיע לידי שחקן כמו דווין סמית' יגיע שחקן פחות טוב".

 

נבחרת העתודה. פניני: "הם לא צריכים חוק שיעזור להם" (צילום: עודד קרני, איגוד הכדורסל) (צילום: עודד קרני, איגוד הכדורסל)
נבחרת העתודה. פניני: "הם לא צריכים חוק שיעזור להם"(צילום: עודד קרני, איגוד הכדורסל)

 

לסיום, סיפר פניני על הציפיות שלו לקראת העונה שבפתח: "בטח שאני רוצה להוכיח עוד, יש לי את הדרייב הזה, קודם כל להוכיח קבוצתית שאחרי עונה כל כך גדולה יש לנו פוטנציאל להמשיך להצליח. אני לא אצא בהצהרה שאנחנו רוצים את אותה עונה או שנעשה את אותה עונה, אבל אנחנו רוצים להצליח ולשחק כדורסל טוב. מבחינה אישית אני רוצה להמשיך בקו עלייה שלי. אני לא ילד, אני בן 31 אבל מרגיש טוב מאוד עם הגוף, אולי יותר טוב מבשלוש שנים האחרונות ויש לי המון מה להוכיח לעצמי קודם כל".

 

צפו: השופט שלף צהוב וספג אגרוף בתגובה

צפו: תגרת ענק במשחק כדורסל בפיליפינים

צפו: הכדורגלן הכי מהיר בעולם

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גטי אימג'ס
גיא פניני
צילום: גטי אימג'ס
מומלצים