שתף קטע נבחר

סיפורי הגבורה: 'סחב את הנווטת וקפא למוות'

דודו של נדב שהם סיפר כי "עזר לאחרים עד שאפסו כוחותיו", התרמילאית שני תפסה פיקוד אף שאיבדה את נעליה - ומשכה את חבריה מהשלג. נדב שהם והנווטת תמר אריאל מתו לנגד עיניה: "אמרו לנו לבקש סליחה מההורים"

טרק המוות ברכס האנאפורנה, שבו נהרגו לפחות שלושה ישראלים, סיפק גם לא מעט סיפורי גבורה של תרמילאים ישראלים שנאבקו על חייהם מול סופת השלגים וניסו להציל את חבריהם שקפאו למוות לעיניהם. שני, עורכת דין בת 30 מירושלים, היא ללא ספק אחת הגיבורות הללו. בזמן שעשרות התרמילאים הישראלים נכנסו להיפותרמיה ולבלבול, שני תפסה פיקוד והחלה לצעוק לחבריה שיקומו ויאבקו כדי להיחלץ מהשלג והכפור שכיסה אותם בגובה של מטר ויותר. גיבורים נוספים הם ההרוגים עצמם, שסייעו לאחרים וקפאו למוות.

 

שני הצליחה לחלץ את עצמה מהשלג ולמרות שאיבדה את נעליה ונותרה בגרביים בלבד - משכה בשארית כוחותיה כמה מחבריה מתוך השלג, כשהיא מנסה לדרבן אותם בצעקות לקום ולנוע. אבל לא את כולם היא הצליחה להציל. שניים משלושת ההרוגים, נדב שהם ממצפה הושעיה ונווטת הקרב הדתייה הראשונה, תמר אריאל ממשואות יצחק, מתו לנגד עיניה. באסון נהרג גם אגם לוריא מקיבוץ יפעת. מיכל גילי צ'רקסקי, בת 36 מגבעתיים, נעדרת וקיים חשש כבד לחייה.

 

שלמה שהם, דודו של נדב, סיפר כי "הוא היה איש מדהים. הוא האדם האחרון שהיית חושש שיקרה לו דבר כזה בטראק". לדברי הדוד, "הוא היה מצויד פיקס, ידע בדיוק מה מה הוא עושה. אבל הייתה לו עוד תכונה חשובה - הוא לא היה משאיר אף אחד בשטח. הוא סחב את תמר הנווטת, הוא גם עזר לאחרים עד שבסופו של דבר אפסו כוחותיו. זה היה ב-DNA שלו, לחשוב על אחרים לפני שחשב על עצמו".

 

"נדב התעקש לעזור לחבר שנשאר מאחור"

הדוד אמר כי נדב "התעקש לעזור לחבר שנשאר מאחור ולא יכול היה לחכות. הוא לא עזב אותו עד שהצליח לסדר לו מקום נוח ללא רוח. אחר כך החבר התאושש קצת וירד למטה, הוא ראה אנשים באים לכיוונו עם פנסים. הוא היה בטוח שנדב ביניהם, חשב שהוא בא להציל אותו, אבל הם אמרו לו שנדב קפא למוות". כמו נדב שהם, גם על אגם לוריא סיפרו החברים כי היה סייע לכולם ונותר אחרון - ובסופו של דבר נהרג.

 

משרד החוץ הקים חפ"ק בגסט-האוס במנאנג ()
משרד החוץ הקים חפ"ק בגסט-האוס במנאנג

"הסופה התחילה להצליף בנו בשלב כלשהו", שחזרה שני את האירועים בשיחות עם מבקריה בבית החולים בקטמנדו, שם היא מאושפזת. היא סובלת מפגיעת קור קשה בידיים, ברגליים ובברכיים. "הפסקנו לראות את הדרך וגם העקבות של האנשים היטשטשו. הקבוצה התפרקה כי לא היתה ראות. הסופה הפכה חזקה יותר וכבר לא יכולנו לצעוד כי השלג הפך עמוק מדי, אז נאלצנו להתגלגל עם הגוף על השלג כדי לשמור על חום הגוף".

 

"חלק מהאנשים לא שרדו ונכנסו להיפותרמיה קשה. לפני שמתו הם ביקשו מאיתנו לבקש סליחה מההורים ומהמשפחה", שחזרה הצעירה הישראלית את הדקות הקשות שלא תשכח כל חייה. "איבדנו אנשים טובים בדרך. אנשים יפים ומקסימים, מלח הארץ. המתנו לחילוץ שלא הגיע כשכל אחד מאיתנו לא יודע אם הגוף שלו ישרוד את הדקה הבאה. חווינו אסון כבד".

 

המחלצים לשני: זה נס שנשארת בחיים

שני ליוותה ברגעים הקשים את תמר אריאל ונדב שהם, ועד לרגע האחרון ניסתה לדרבן אותם להיאבק ולנוע כדי לשמור על חום הגוף - אך ללא הצלחה. היא גם שמרה במשך שעות ארוכות על גופתו של אחד הישראלים עד שמסוק חילץ את הגופה. המחלצים שלה סיפרו לה שזה ממש נס שהיא נותרה בחיים.

פינוי הגופות בשלג (צילום: EPA) (צילום: EPA)
פינוי הגופות בשלג(צילום: EPA)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

לידה בבית החולים מאושפזת צעירה ישראלית אחרת שאומרת כי בזכותה של שני חייה ניצלו כי היא ממש משכה אותה מבגדים וצרחה עליה שתקום. גם משפחת שהם, שדיברה לראשונה על הבן שנהרג, סיפרה על הסיוע הרב שהעניקה שני. עו"ד פנינת ינאי, קרובת משפחתה של שני, הגיעה לנפאל ועושה מאמצים להשיבה ארצה בהקדם, ביחד עם עם יתר הפצועים.

 

באסון בנפאל נהרגו לפחות 29 בני אדם. במשרד החוץ אמרו כי מספר מנותקי הקשר הישראלים ירד ל-72 וממשיך לרדת כל הזמן. השגרירות בנפאל פתחה חפ"ק במנאנג, שמרכזו בגסטהאוס יטי - ומבקשת מישראלים ליצור עימה קשר כדי להפחית את אי הוודאות. בתיאום עם צה"ל, החליטו במשרד לשגר פסיכולוגים לקטמנדו, כדי שיסייעו לישראלים נפגעי טראומה. 

 

חיל הרפואה בצה"ל שלח אף הוא לנפאל משלחת מצומצמת של שלושה קציני רפואה בכירים, כדי לסייע לנפגעים הישראלים ששרדו את מפולת השלגים. בראש המשלחת עומדת ראש מחלקת בריאות הנפש בחיל, אלוף משנה ד"ר קרן גינת וכן ראש ענף רפואה מבצעית וראש מדור פסיכיאטריה.

 

בנוסף, תצא לנפאל מחר עוד משלחת של מד"א. שני פרמדיקים ייצאו עם תרופות לטיפול בכוויות קור אשר חסרות לצוותים המטפלים בניצולים. אתמול בערב יצאה משלחת ראשונה של מד"א, הכוללת רופא ופרמדיק, וזו הגיעה אחר הצהריים לקטמנדו. במידת הצורך, יוטסו לנפאל אנשי רפואה נוספים כדי לסייע בטיפול ובהטסת הפצועים לישראל. "אנו מחויבים להגיע לכל מקום בעולם בו ישראלים זקוקים בדחיפות לטיפול רפואי מציל חיים. מרגע שהבנו מאנשי המשלחת הראשונה כי לצוותים המקומיים חסרות תרופות לטיפול בכוויות קור, פעלנו לשלוח את הציוד החסר בהקדם האפשרי", אמר מנכ"ל מד"א, אלי בין.

 

עדותה המלאה של שני ועדויות נוספות של ישראלים שניצלו באירוע יפורסמו בהרחבה ביום ראשון ב"ידיעות אחרונות".

 

יואב זיתון וירון קלנר השתתפו בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נדב שהם
תמר אריאל
ידה הפצועה של שני. סובלת מכוויות קור
מומלצים