שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  ביהמ"ש: ההתיישבות בשיזף שבנגב לא חוקית
  פחות משנה לאחר שהמועצה הארצית לבנייה הודיעה כי תמליץ לממשלה על הקמת הכפר שיזף לדתיים וחילונים במועצה האזורית רמת נגב, קבע ביהמ"ש כי ההתיישבות אינה חוקית. הסיבה: הקרקע מיועדת להקמת קריית חינוך בלבד

  סוף להתיישבות הצעירים בנגב? פחות משנה לאחר שהמועצה הארצית לתכנון ולבנייה הודיעה כי תמליץ לממשלה להקים את הכפר "שיזף" במועצה האזורית רמת נגב, נראה כי בית המשפט שם לכך סוף. היום (א') קבע בית המשפט לעניינים מנהליים בבאר שבע כי התיישבות הצעירים הדתיים והחילונים ביישוב, בשטח שבו מותר להקים קריית חינוך בלבד, אינה חוקית.

   

  כתבות נוספות על כפרי סטודנטים בערוץ הנדל"ן :

   

  >> גם אתם יכולים להשקיע בקלות - הערוץ שלכם לעולם שוק ההון

   

  ההחלטה ניתנה בעקבות עתירה שהגישה החברה להגנת הטבע נגד משרד הפנים ונגד הוועדות המחוזית והמקומית לתכנון ולבנייה במחוז דרום בנושא. אמנם הוועדה המקומית לתכנון ובנייה נתנה היתר לשימוש חורג בשטח למען ההתיישבות, אולם כאמור בית המשפט ביטל החלטה זו.

   

  נזכיר כי בקיץ 2011 התגבשה קבוצת משפחות שביקשה להקים גרעין התיישבות מעורב של דתיים וחילונים בנגב. עמותת "איילים", יחד עם רשות מקרקעי ישראל והמועצה האיזורית רמת נגב, החלה בהליכי תכנון על מנת להקים את הכפר, אולם זמן קצר לאחר מכן הוציאה עצמה עמותת איילים מתוכניות הבנייה.

   

  באותה התקופה, על הקרקע שבו היה גרעין ההתיישבות ניתן אישור רק לבניית מבני חינוך, תרבות ומוסדות קהילתיים. הוועדה המקומית אישרה אז שימוש חורג לצורך הקמת הגרעין, אולם החברה להגנת הטבע התרעמה על הגרעין החדש שקם, שכן במקום לא היו גם כל מבני החינוך.

  שיזף. למרות האישור לשימוש חורג - הכפר לא יוקם (צילום: רועי רוכלין) (צילום: רועי רוכלין)
  שיזף. למרות האישור לשימוש חורג - הכפר לא יוקם(צילום: רועי רוכלין)

  המתיישבים בשיזף טענו, מצדם, כי יש לדחות את העתירה, מכיוון שמלכתחילה הקרקע ייועדה להתיישבות וכי מדובר במקום זמני בלבד. לדבריהם, היה קיים צורך חיוני דחוף בהיתר בנייה - לנוכח מצוקת הדיור במרכז שמצריכה את קידום יישוב הנגב.

   

  "לא מגורים זמניים ולא מגורי קבע"

  בהחלטתה כתבה השופטת שרה דברת, סגנית נשיא בית המשפט המחוזי בבאר שבע, כי "נושא ההתיישבות בנגב הינו חשוב מעין כמוהו ועל כך אין מחלוקת. מנגד, נושא חשוב נוסף טמון בדרך בה מתבצעת התיישבות זו. ציינתי לא אחת, שמדינת ישראל הינה מדינת חוק ועל ההתיישבות בנגב להתנהל בהתאם. חשיבות המטרה כשלעצמה אין בה כדי לקצר הליכים". עוד קבעה כי "התוכנית אינה מאפשרת מגורים במקום, לא מגורים זמניים ולא מגורי קבע".

   

  מהחברה להגנת הטבע נמסר בעקבות ההחלטה: "חיזוק הנגב היא מטרה חשובה וראויה ואנחנו תומכים בה. אולם, יש לעשות זאת על ידי עיבוי והרחבת יישובים קיימים, המשוועים לאוכלוסייה חדשה, ולא על ידי הקמת יישובים חדשים, שגורמים לנזק כלכלי, חברתי וסביבתי ולהחלשת האוכלוסייה הקיימת".

   

  מהמועצה האזורית רמת נגב נמסר בתגובה: "המועצה קיבלה לידיה את פסק דינו של בית המשפט ולומדת אותו. מאז החל ההליך המשפטי מקדמים מוסדות התכנון הקמת יישוב בשיזף שיאפשר את קליטת הגרעין".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הכניסה ליישוב שיזף שבנגב. בעתירה נגד היישוב נטען: "צריך לחזק יישובים קיימים"
  מומלצים