שתף קטע נבחר

רצח רבין: "חטפנו מכות כי חבשנו כיפה"

הנערים של נובמבר 95 גדלו למדינה בטראומה, ולא שוכחים את הימים שקדמו לרצח רבין - ואת אלה שאחריו. "היית מהכיפות הסרוגות, וזה כבר אומר שהיית אשם", אומר יגאל קליין. "הייתה אלימות כלפי כל מי שחשב שהשלום טוב לעם ישראל", טוען מנגד דולב גוטליב

 

אלעזר שטורם עמד ליד איתן הבר בדקות שבהן ההיסטוריה של מדינת ישראל השתנתה ללא היכר. אז, לפני 19 שנה, עם ההכרזה על מותו של יצחק רבין. נערי הגבעות ונערי הנרות בגרו, אבל טראומת הדור נחקקה בהם.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

באולפן ynet ו"אורות - טלוויזיה יהודית" התכנסו שני נערים-בדימוס: יגאל קליין – אז נער פעיל ימין, ודולב גוטליב, מנערי הכיכר. קליין לא שוכח את היחס שקיבל כנער רק בשל הכיפה שחבש על ראשו. "מספיקה הייתה הכיפה", הוא אומר. "הצורה של הכיפה, הסגנון של הכיפה; היית מהכיפות הסרוגות, וזה כבר אומר שהיית אשם. בשעת הרצח עמדתי במשמרת המחאה הקבועה שלי, שביעיסט שמחלק מדבקות נגד הסכם אוסלו. וכשקורה הרצח עוצרים אנשים, יורדים מהג'יפים ומתחילים לתת לנו מכות כי אנחנו 'האשמים'. וזה מבחינתי היה הפתיח למה שחיכה לנו הלאה". 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

גוטליב מצדו, לא שוכח את האלימות שספג כפעיל שלום. "הייתה אלימות כלפי כל מי שחשב שהשלום טוב לעם ישראל", הוא נזכר, "כי השלום משמעו כנראה להחזיר שטחים - ולהחזיר שטחים זה כנראה בגידה בארץ. אנחנו התעלמנו מהאלימות, כי ידענו במובן מסוים שהאלימות לא מנצחת. מה שמנצח זה הדמוקרטיה. אך באותו הערב, ליל הרצח, החלה פתאום לחלחל מחשבה אחרת, שהתגבשה להכרה שהאלימות היא זו שמובילה את ההחלטות במדינת ישראל, ביום שביבי נבחר".

 

גוטליב וקליין סבורים שרצח רבין היה גם קץ האידיאולוגיות. "בחברה הדתית-לאומית הפסיקו ההפגנות. אתה כבר לא רואה את המסות מגיעות לשום דבר", קליין אומר, "אבל נוצר משהו אחר, ואותו אני חושב שבעולם הערכי שלי הצלחנו לבנות למרות החוסר דמוקרטיה שהרגשנו על בשרנו מיד אחרי הרצח, וגם קצת לפניו. החובה להמשיך לעסוק במחנה המשותף העמוק של כולנו. אנחנו חייבים להמשיך לחפש את השורשים ההיסטוריים שלנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אורות
אז, שביעיסט פעיל נגד הסכמי אוסלו. יגאל קליין
אורות
אורות
הדמוקרטיה לא ניצחה. דולב גוטליב
אורות
מומלצים