שתף קטע נבחר

שביתה חרדית: הילדים המזרחיים הגיעו לכיתה ריקה

בני 5 ו-6 ממוצא מזרחי לא התקבלו לבית ספר חרדי בזכרון יעקב. משרד החינוך קיבל את טענתם לאפליה עדתית, ולראשונה הופעלה הוראה לכפות את קבלתם. לאחר חודשיים בבית הגיעו הילדים ללימודים - אך מצאו כיתות ריקות. המשפחה נאלצה לעזוב את העיר בעקבות הסתה מתמשכת

הורים בבית הספר של הקהילה החרדית בזיכרון יעקב השביתו את הלימודים בשתי כיתות, לאחר שמשרד החינוך כפה על המוסד את קבלתם של שני תלמידים ממוצא מזרחי, שלטענת הפיקוח הופלו לרעה על בסיס עדתי.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

האחים א' (6) ו-ב' (5) (השמות שמורים במערכת) ביקשו להתקבל לכיתה א' ולמכינה (לגילאי גן חובה) של תלמוד תורה "זיכרון גבריאל" במושבה, שרוב תלמידיו ממוצא אשכנזי - ונדחו. הורי שני האחים סירבו בתוקף לרשום אותם לבית ספר חלופי, "מפי עוללים", המזוהה עם הקהילה הספרדית, וכבר למעלה מחודשיים שהם אינם לומדים.

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

אבי המשפחה, מאיר, טען כי רשת מל"ת (המרכז לחינוך תורני) המפעילה את המוסד, דחתה את הילדים משיקולים גזעניים – ועתר בעניין למשרד החינוך. לדבריו, כל חבריהם האשכנזים של הילדים מהלימודים בשנה שעברה התקבלו למוסד, בעוד שמקרב הספרדים נבחרו כמה בודדים – כאלה המיישרים קו עם אופי בית הספר, ומשילים מעליהם את הזהות המזרחית.

 

הילדים יצאו מושפלים

בשימוע שערך משרד החינוך למנהל "זיכרון גבריאל" נטען כי לא מוצאה העדתי של המשפחה הביא לאי-קבלת הבנים למוסד, אלא העובדה שאביהם מחזיק ברשותו טלפון חכם שנאסר לשימוש על ידי מנהיגי הציבור החרדי. לדבריו, יש בכך אמירה חינוכית חמורה כלפי הילדים על חובת הציות ל"גדולי ישראל".

 

"חודשיים וחצי הם ישבו בבית, ועכשיו ככה מקבלים אותם? זו ממש שפיכות דמים". תלמוד תורה "זכרון גבריאל" - גם הבוקר הלימודים מושבתים ()
"חודשיים וחצי הם ישבו בבית, ועכשיו ככה מקבלים אותם? זו ממש שפיכות דמים". תלמוד תורה "זכרון גבריאל" - גם הבוקר הלימודים מושבתים

 

האב, מצדו, טען כי ישנם עוד הורים רבים בבית הספר המשתמשים במכשיר שאינו "כשר" מבלי

שילדיהם מורחקים ממנו - ובמשרד החינוך השתכנעו כי מדובר באפליה על רקע עדתי. ביום שלישי האחרון הודיע הפיקוח, כי הוא כופה על תלמוד התורה את קבלת הילדים. זו הפעם הראשונה שבה המשרד נוקט בצעד כזה כלפי "מוסד פטור" – זרם הנהנה מעצמאות מרבית בקבלת תלמידים ובבניית תוכנית הלימוד.

 

מנהל "זיכרון גבריאל" הודיע כי הוא מקבל את עמדת המשרד, ונאלץ לשבץ את ילדי המשפחה בבית הספר, אך כשא' ו-ב' הגיעו לשם אתמול (יום ה') הם יצאו מושפלים. בכיתה ובגן הם מצאו רק מורה וכמה תלמידים בודדים. שאר ההורים פשוט החרימו את הלימודים, וקיימו אותם במקום חלופי. גם הבוקר (ו') הכיתות שבהן לומדים הילדים מושבתות.

 

"הם באו בשמחה עם סוכריות וקרמבואים לחלק לחברים החדשים", סיפר בן לאחת ממשפחות בית הספר, התומך במאבקם של הילדים. "אי אפשר לתאר את הסבל שנגרם להם. חודשיים וחצי הם ישבו בבית, ועכשיו ככה מקבלים אותם? זו ממש שפיכות דמים".

 

המשפחה נאלצת להסתתר עקב הסתה פרועה נגדה

סבם של א' ו-ב' מלמד בעצמו באחד ממוסדות אותה הרשת, אך גם לו

לא עשו הנחות. עובד במל"ת סיפר על מסע רדיפה המכוון כלפי הסב באופן אישי וכלפי המשפחה כולה – נקמה על ההחלטה לערב בעניין את משרד החינוך. בימים האחרונים הם הפכו קורבנות לאיומים והסתה נגדם, ששיאם בהכרזה עליהם כ"מוסרים" (מלשינים ובוגדים) – קללה חריפה במיוחד בעגה החרדית.

 

ביממה האחרונה מתקיימות הפגנות מחוץ לבית המשפחה, שבהן קוראים חרדים פרקי תהלים ותוקעים בשופרות. כן נרשמו התנכלויות והצקות של יחידים העוקבים אחרי בני המשפחה בשעות הלילה, וצועקים עליהם – לעתים על מפתן דלת הבית.

 

בעקבות האירועים האחרונים החליטה המשפחה לעזוב את זיכרון יעקב עד יעבור זעם. "אין להם כוחות", סיפרו תומכיהם בקהילה. "הם ברחו לקרובי משפחה בכרכור, הם ממש מפוחדים מההסתה נגדם".

 

"זו גזענות ממוסדת"

עו״ד יואב ללום מעמותת "נוער כהלכה" מסר בתגובה: "מדובר במוסדות שמנהליהם פועלים

מתוך גזענות ממוסדת. כך היה גם בבית הספר לבנות בזיכרון יעקב, שבו הופרדו אשכנזיות מספרדיות לשני מבנים שונים".

 

ללום ציין לשבח את מנהל המחוז החרדי במשרד החינוך, מאיר שמעוני, על הצעד התקדימי בהפעלת ועדת הערר שבראשותו כנגד מוסד פטור. "אני תקווה שהורים נוספים שייתקלו בבעיות אפליה בתלמודי התורה, ישתמשו בערוץ הזה", אמר.

 

כל מאמצי ynet להביא את תגובת הנהלת בית הספר נכשלו.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נועם מושקוביץ
פרשת עמנואל חוזרת על עצמה?
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים