שתף קטע נבחר

ברית מילה לבן 92

באשי גבאי גילה כי ברית המילה שעבר בגיל שמונה ימים איננה תקינה, וכי הוא ערל מבחינה הלכתית - וללא היסוס החליט לעבור את הטקס בשנית. השבוע, בגיל 92, זה קרה. עד כה ערך ארגון "ברית יוסף יצחק" כמאתיים בריתות ליוצאי שיראז והסביבה שלא נימולו כראוי

ילידי שיראז, יזד והסביבה? נולדתם באיראן? ייתכן ותגלו שלא עברתם ברית מילה כהלכתה, אף על פי שהמוהל ראה אתכם בגיל שמונה ימים. באשי גבאי, בן 92 המתגורר באור יהודה, עבר השבוע ברית מילה כהלכתה, לאחר שבגיל שמונה ימים ערך לו המוהל הליך בלתי תקין מבחינה הלכתית.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

הפרשייה הבאה מעסיקה מוהלים ברחבי העולם זה כבר שנה וחצי, לאחר ששיחה מקרית שמסר יו"ר ארגון "ברית יוסף יצחק" המתמחה בביצוע בריתות, העלתה כי יהודים בשיראז עברו הליך הנקרא "הטפת דם", אך עורלתם לא הוסרה לחלוטין, כפי שדורשת ההלכה, עבירה שהעונש עליה הוא "כרת" - החמור שבעונשים.

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

השמועה אודות המילות הבעייתיות עשתה לה כנפיים, ולפני כשנה הגיעו אב ובנו לבדיקה ונתגלו כערלים לאחר שהמוהל לא הסיר את כל העורלה העוטפת את האיבר. הם הפנו את כלל המשפחה המורחבת. אחד הגיסים אובחן כערל, אך החליט שלא לנקוט בפעולת התיקון שרבני הארגון המליצו עליה – עד לשבוע שעבר. בעקבות שיעור ששמע, החליט לעבור את ההליך עם אחיו.

 

הייתה התרגשות גדולה. גבאי על כס הסנדק ()
הייתה התרגשות גדולה. גבאי על כס הסנדק

 

"לאחר ראיון קצר, שאל אותו אחד מפעילי הארגון האם אביו עודו בחיים", מספר ל-ynet הרב שמעון משה חי רחמים (30), רב קהילה בתל אביב ומוהל מומחה בארגון "ברית יוסף יצחק". "הוא ענה בחיוב, ושלחנו לביתו שבאור יהודה מוהל מומחה שמצא כי הוא ערל גמור, וכאילו לא עשה ברית מילה".

 

עד כה תוקנו קרוב ל-200 מילות משיראז

הרב רחמים מספר כי באשי גבאי, הישיש בן ה-92, הביע נכונות מיידית לעבור את הברית כהלכתה, וזו נערכה השבוע במרכז רפואי "מירב" בבת ים, בהרדמה מקומית - כשהנימול בהכרה מלאה, וחתנו משמש כסנדק שלו. הרב מתאר התרגשות גדולה במהלך הטקס וסעודת הברית שלאחריה.

 

גבאי עם בני משפחתו והמוהל ()
גבאי עם בני משפחתו והמוהל

 

הארגון שהרב רחמים נמנה על 500 מוהליו ביצע עד כה כ-62 אלף בריתות ברחבי העולם, אך סוגיית הבריתות הבעייתיות בעיר שיראז וסביבותיה מעסיקות אותם במיוחד.

 

"מאז שהתגלתה הבעיה, אנו מפנים את תשומת לבם של ילידי שירז לבדיקת המילה", הוא אומר. "גילינו שהמוהלים שם לא מלו כהלכה". עד כה נבדקו ותוקנו על ידי הרב שלמה מחפוד – מחשובי רבני עדות המזרח - קרוב למאתיים ילידי שיראז מגילאים 25 עד 92.

 

"הארגון ממשיך ופונה לעוד יהודים שנימולו על ידי מוהלי שיראז שמלו לעתים גם בעיר יזד וסביבותיה, שיגיעו לבדיקה אצל הרב שלמה מחפוד - המומחה בתחום בדיקת מבוגרים".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרדמה מקומית והכרה מלאה. באשי גבאי
מומלצים