שתף קטע נבחר

מע"מ 0%: גם בתים צמודי קרקע יכללו בהטבה

בדיון על חוק מע"מ אפס הוחלט להוסיף לרשימת הזכאים להטבה גם בתים צמודי קרקע - ולא רק דירות בבנייה רויה, כפי שהוחלט בהצעת החוק המקורית. המטרה: לאפשר את פיתוח יישובי הפריפריה, ובעיקר את יישובי עוטף עזה

אמנם משבר קואליציוני מרחף היום (ב') מעל האישור של חוק מע"מ אפס, אולם זמן קצר קודם לכן הספיקה ועדת הכספים של הכנסת להוסיף נדבך נוסף לרשימת הזכאים להטבה. הבוקר נוספה זכאות מורחבת להטבת המס גם על בנייה צמודת קרקע של 15 יחידות דיור לפחות בידי יזם או קבלן אחד. זאת, בנוסף לזכאות לדירות בבנייה רוויה שבהצעת החוק המקורית.

 

חוק המע"מ - כותרות אחרונות בערוץ הנדל"ן :

השמאי הממשלתי:
"בפריפריה חששו שמע"מ 0 יהרוג את הערים" / הילה ציאון
כשברקע משבר קואליציוני שמאיים על אישורו של חוק מע"מ אפס, השמאי הממשלתי במשרד המשפטים, טל אלדרוטי, טוען שהשפעת החוק על מחירי הדיור זה לא מה שחשוב: "צריך להבין את החוק - ורבים לא מבינים אותו". בכנס לשכת השמאים באילת הסביר מדוע לכל אזור בישראל ייקבע מחיר שונה למ"ר, ואיך זה קשור למה שחושבים על החוק ראשי הרשויות בפריפריה
לכתבה המלאה

 

התוספת נתקלה בהתנגדות בסיבוב ההצבעה הראשון, ולאחריה התבקש דיון חוזר שהתקיים הבוקר. הפעם ההתנגדות הוסרה, בנימוק שההרחבה תאפשר את פיתוח יישובי הפריפריה, בין השאר גם כמחווה ליישובי עוטף עזה שקולטים מתיישבים חדשים המבקשים לבנות את בתיהם בעצמם. התוספת תחייב אותם להתארגן כדי שגוף אחד יבנה את הבתים.

 

ההתנגדות להכללת בתים צמודי קרקע בהטבת המע"מ נרשמה מלכתחילה על רקע ההנחה שמדובר בהטבה ייחודית להתנחלויות. ואולם, ח"כ אראל מרגלית (עבודה) הסיר את התנגדותו לאחר שראה כי אין מדובר בהטבה לטובת ההתנחלויות בלבד. עידוד לאישור התוספת הגיע גם מפי חיים ילין, ראש המועצה האזורית אשכול בעוטף עזה.

 

ההטבה לא תועיל ליישובים הערביים

אף שעל פניו נראה כי התוספת אמורה להוות בשורה ליישובים הערביים, המאופיינים בעיקר בבנייה צמודת קרקע, טענו חברי כנסת ערביים בדיון כי גם תוספת זו מדירה אותם מהזכאות להטבה - משום שהבנייה ביישוביהם היא פרטית.

 

ח"כ חנאסוויד (חד"ש) הגדיר את החוק בתור "מניפולציה מכוערת של קבלנים". ילין, מצדו, ציין כי בתחום המועצה האזורית אשכול נמצאים גם שבטים בדואים, והוא יעשה כל שביכולתו כדי לעזור להם לבנות בתים צמודי קרקע, בהתאם להוראות החוק.

 

נזכיר כי חברי ועדת הכספים מטעם סיעת ישראל ביתנו יצאו הבוקר באמצע הדיון. קודם לכן, ח"כ אלכס מילר ביקש לערוך התייעצות סיעתית ובכך דחה את ההצבעה על החוק בוועדת הכספים ביום או יומיים. "בלי הסכמות על יתר הנושאים, אי אפשר לסיים את חוק מע"מ 0%", אמר מילר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: הרצל יוסף
בנייה צמודת קרקע באופקים. תיכלל בהטבת המע"מ
צילום: הרצל יוסף
מומלצים