שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  כל הטיפולים: להתגבר על דיכאון החורף

  אם אתם מרגישים שהטמפרטורות הצונחות והחושך שמגיע כמעט באמצע היום, גורמים לכם לעצבות ולדכדוך, אולי אתם סובלים מדיכאון עונתי. מהם הסימנים ואיזה טיפולים יעזרו לכם להתגבר?

  לעונות השנה חשיבות עצומה על בריאותו של האדם. לצד ביטויים גופניים של חולי (כגון אלרגיות, מחלות האופייניות לעונה מסויימת והופעת מיגרנות), קיימים גם ביטויים נפשיים, כך מסביר קובי כהן, רוקח סופר-פארם.

   

  עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

   

  לדבריו, יש אנשים שמושפעים לרעה בימים ששעות האור מתקצרות וחווים שינויים במצב הרוח מיד עם בוא החורף ובוא העננים והגשמים. "בעצם, דיכאון חורף הוא חלק מסוג מיוחד של דיכאון המכונה דיכאון עונתי (יש גם אנשים שחולים ממנו בקיץ), ולמרות שבעבר לא האמינו וייחסו אותו לדיכאון כללי, כיום ידוע כי יש אנשים שסובלים מדיכאון עונתי בלבד המיוחס לשינוי עונת השנה.

   

  עוד כתבות בריאות בערוץ פארם נט

  לא להזניח: לשמור על כפות הרגליים בחורף

  בלי להשמין בחורף: לאכול בריא בעונה הקרה

  סדקים וגרד: למנוע מהעור להתייבש בחורף

   

  מהם הסימנים?

  מצב רוח ירוד, חוסר הנאה מדברים, ייאוש, חוסר אנרגיה, קשיי ריכוז, תיאבון מוגבר (ולא חוסר תיאבון כמו ששכיח בדיכאון רגיל), עודף שינה (ולא חוסר שינה כמו ששכיח בדיכאון רגיל), איטיות, הסתגרות חברתית.  כחל אלה עלולים להתריע על קיומו של דיכאון עונתי.

   

  איך מאבחנים?

  באופן ודאי, רק על ידי בדיקה פסיכיאטרית. יש לאבחן שהמצב הוא דיכאון. יש לבחון את תולדות העבר- אם הדיכאון באמת מופיע בצורה עונתית: בא בחורף נעלם בקיץ ולשלול מצבים רפואיים כלליים אחרים, שיכולים לגרום לדיכאון.

   

  ישנים בלי הפסקה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  ישנים בלי הפסקה(צילום: shutterstock)

   

  הטיפולים שיעזרו

   

  טיפול בתרופות נגד דיכאון

  כהן מסביר כי תרופות נגד דיכאון, משמשות לעתים בטיפול בדיכאון חורף. קיימות תרופות רבות נוגדות דיכאון ולא כולן נחקרו במחקרים קליניים לטיפול בדיכאון חורף. תרופות נוגדות דכאון כללי מחולקות למשפחות הבאות:

   

  קבוצת התרופות המעכבות ספיגה מחדש של סרוטונין ומכונות בקיצור SSRI:

  כוללת תרופות כמו: Cipralex, Esto ,paroxetin ,Seroxat, Paxxet), וגם  (Prozac, Flutine, Prizma)  תרופות אלו מעלות את רמות הסרוטונין במוח ובכך מפחיתות את תסמיני הדיכאון. אלו תרופות שיש איתן נסיון רב יותר והן תרופות שנחקרו יותר במחקרים קליניים.

   

  קבוצת התרופות המעכבות ספיגה מחדש של סרוטונין ונוראדרנלין ומכונה בקיצור SNRI:

  כוללות תרופות כמו: ןvenlafaxime (Effexor, Venla, Venlafaxime), milnacipran (Ixel), duloxetine (Cymbalta

   

  מעלות את הרמות של שני מתווכים עצביים (סרוטונין ונוראדרנלין) ובכך מפחיתות את תסמיני הדכאון.

   

  קבוצת התרופות הטריציקליות מהווה את אחת הקבוצות הותיקות ביותר בשימוש, שלהם שימושים נוספים מלבד טיפול בדיכאון ולפעמים משתמשים בחלקם בטיפול בכאב על רקע עצבי ואף השתמשו בהם בטיפולים בהרטבות ליליות אצל ילדים. קבוצה זאת אף היא מעלה רמות של סרוטונין ונוראדרנלין במוח ובכך מסייעת להפחית את תסמיני הדכאון.

   

  תרופות נוגדות דיכאון עם מנגנונים אחרים של פעולה (כגוןmirtazapine, bupropion, trazodone)

   

  תרופה נוגדת דיכאון ממקור צמחי: המופקת מהצמח היפריקום פרפורטום, ומכונה באנגלית St. John's Wart ובארץ היא קיימת תחת השם המסחריRemotiv .

   

   

  צמחי מרפא מפחיתי חרדה

  השימוש בצמחי המרפא מבוסס בעיקר על הידע שקיים ברפואה העממית. 

   

  ולריאן, צמח מרפא שמוכר במשרד הבריאות כתרופה וקיים בתכשירים שאינם דורשים מרשם כגון נרבן דרג'ה, קלמנרבין, דורמינול לילה, סונגה-נייטורילקסין. צמח זה יכול לסייע בהפחתת חרדה וכן לסייע בהפרעות שינה קלות.

   

  פסיפלורה, צמח מרפא שגם מוכר לנו בעיקר בתור צמח מאכל, נמצא כמרכיב בתכשירים טבעיים שיכולים לסייע בהפרעות שינה קלות, מצבי מתח וחרדה. מפיקים את תמצית הפסיפלורה בעיקר מהעלים של הצמח. פסיפלורה היא מרכיב בתכשירים כגון רגיעון יום ורגיעון לילה, איזי דיי ואיזי נייט של לייף, Life Dormi Pro, פסיפלורה של הדס וכיוב'.

   

  מליסה, היא גם צמח מרפא המסייע בהפחתת חרדה ובהקלה על הפרעות שינה קלות. נמצאת מרכיב בתכשירים כגון נרבןדרז'ה, Life Dormi Pro, רגיעון יום ורגיעון לילה.

   

  כשותית (מכונה בלעז hops) מופקת מצמח ששייך למשפחת הקנאביס, אבל אל דאגה, אין כל קשר בין הפעילות של השניים. כשותית משמשת כמרכיב בתכשירים לטיפול בהפרעות שינה ותכשירים המסייעים להפחתת חרדה כגון רגיעון יום ורגיעון לילה, Life Dormi Pro.

   

  עוזרר הוא צמח המכונה בפי הרבולוגים, מזון ללב, משום שברפואה המסורתית באירופה השתמשו בצמח זה למגוון בעיות בלב. כיום העוזרר נמצא בתכשירים המסייעים בהפחתת חרדה ועוזרים לטפל בהפרעות שינה קלות כגון נרבןדרג'ה ו-Life Dormi Pro.

   

  פרחי באך היא רפואת צמחים שפותחה ע"י רופא אנגלי בתחילת המאה ה-20. קיים בארץ בתכשירים של רסקיורמדי, מסייעים להפחית חרדה ולהקל על מצבי חרדה קלים.

   

  טיפולים באור

  חשיפה יומיומית, בשעות הבוקר המוקדמות, לאלומת אור חזקה יכולה לרפא דיכאון. לפעמים, נותנים לאנשים עם דיכאון עונתי ידוע את הטיפול באור כבר בסתיו, באופן מניעתי.

   

  טיפול פסיכולוגי קוגניטיבי התנהגותי CBT

  טיפול פסיכולוגי יכול לעזור בהתמודדות עם דיכאון החורף וניתן לעשות אותו גם במקביל לטיפול תרופתי או טיפול באור. לטיפול הפסיכולוגי קיימת גם יעילות במניעת דכאון חורף בשנים הבאות.

   

  הקפדה על אורח חיים בריא

  טיפולים נוספים שיכולים לסייע במניעת ובטיפול דיכאון חורף כוללים הקפדה על כללי היגיינת השינה, שינויים באורחות החיים, ביצוע פעילות גופנית (שלא חייבת להיות כזאת של חדר כושר וכל אדם צריך לבחור את הפעילות הגופנית שעושה לו טוב), הגברת תאורה בבית, שימוש בטכניקות להרגעה (כגון יוגה ומדיטציות) וכן נסיעה לאיזורים אחרים בגלובוס שהם יותר חמים.

      

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  אילוס אילוסטרציה חורף קור דיכאון שפעת הצטננות קפה תה מרק
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים